WYCIECZKA KRAJOZNAWCZA

W dniu 22 marca 2015 r. Koło Nr 1 SEiRP w Zielonej Górze zorganizowało jednodniową wycieczkę pod hasłem „ zwiedzanie zamków Dolnego Śląska”. W wycieczce uczestniczyło 45 osób.

Na trasie wycieczki, jako pierwszy był zamek Kliczków, powstały w XIII wieku, a jego władcą był Bolek I Surowy. Zamek stanowił w ówczesnych czasach wzmocnioną fortyfikację, co pozwalało na obronę przed licznymi najazdami i grabieżami. W przeszłości  przechodził różne koleje losu i połączył w sobie różne style, m.in. włoski i francuski renesans, angielski gotyk i niemiecki manieryzm.

Drugi zamek, który zwiedziliśmy to zamek Czocha, również pochodzący z XIII wieku – wybudowany z inicjatywy Wacława II króla Czech. Zamek Czocha jest najpiękniejszym i najstarszym zabytkiem na Dolnym Śląsku. Tutaj powstało wiele filmów fabularnych i dokumentalnych. Wszyscy choć przez chwilę byliśmy w innej epoce.

W miejscowości Leśna czekał  nas bardzo smaczny obiad z bufetem kawowym i pysznymi ciastami. Takim akcentem rozpoczęliśmy wiosnę, bo i pogoda była jak na zamówienie.

Wszyscy wróciliśmy radośni z myślą, o następnych wyjazdach na tak udane wycieczki.

 

Tekst i zdjęcia : E. Kowalaszek