ODEZWA ZWIĄZKOWCÓW

Policyjni związkowcy z Katowic wydali odezwę do 12 tysięcy śląskich funkcjonariuszy. Proszą w niej o gotowość do podjęcia wszelkich form protestu wobec rządowych planów obniżenia emerytur tym funkcjonariuszom, którzy kiedyś służyli w strukturach MSW PRL-u. – Nie możemy się zgodzić na tak nikczemne traktowanie – piszą związkowcy.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Patryk Malinowski do służby wstąpił w 1989 r. I od razu trafił do akademii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Jednak potem przez 25 lat zwalczał przestępczość kryminalną, a następnie gospodarczą w województwie śląskim. Wielokrotnie nagradzany, za osiągnięcia w służbie dostał nawet pochwałę od premiera Jerzego Buzka. Kilka dni temu dowiedział się, że nie dostanie pełnej policyjnej emerytury. Powód?
Rząd Beaty Szydło przyjął ustawę o obniżeniu emerytur wszystkich funkcjonariuszom, którzy pracowali w strukturach MSW Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Politycy PiS do jednego worka wrzucili wieloletnich oficerów SB, którzy zwalczali opozycję, z młodymi funkcjonariuszami, którzy do służby wstąpili w 1989 r., a potem pilnowali porządku w III RP.
– Nikt ich nie zmuszał do tego, żeby angażowali się w działalność, która była związana z reżimem rządzącym. Byli funkcjonariuszami ówczesnego aparatu represji – argumentował plany PiS Mariusz Błaszczak, szef MSWiA.

Związkowcy: rząd traktuje funkcjonariuszy niegodziwie

Zarząd wojewódzki NSZZ Policjantów w Katowicach wydał w czwartek odezwę, w której sprzeciwia się takiemu traktowaniu funkcjonariuszy. I nawołuje 12 tysięcy śląskich policjantów do „gotowości podjęcia wszelkich możliwych form protestu”.
„Nie możemy zgodzić się na traktowanie w tak nikczemny sposób funkcjonariuszy, którzy swoją służbą swojemu Państwu i jego obywatelom po roku 1990 dowiedli wierności rocie” – napisał w odzewie Rafał Jankowski, szef policyjnych związków na Śląsku.
Odezwa kończy się fragmentem przemówienia Martina Niemollera, niemieckiego pastora i działacza antynazistowskiego:
” Kiedy przyszli po Żydów, nie protestowałem. Nie byłem przecież Żydem. Kiedy przyszli po komunistów, nie protestowałem. Nie byłem przecież komunistą. Kiedy przyszli po socjaldemokratów, nie protestowałem. Nie byłem przecież socjaldemokrata. Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem. Nie byłem przecież związkowcem. Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował. Nikogo już nie było”.
– Mamy nadzieję, że młodzi policjanci staną w obronie starszych kolegów. Bo za kilka lat władza może sięgnąć po ich świadczenia. I kto wtedy będzie się sprzeciwiał? – stwierdził Jankowski.

P.S. Dane osobowe Patryka Malinowskiego zostały zmienione.