WSPOMINAMY GRECJĘ

W okresie od 26 sierpnia do 06 września 2017r wybraliśmy się w podróż przez Czechy- Słowację- Węgry- Serbię- Macedonie do Grecji na Riverę Olimpijską – Katerini Parallia. Wycieczkę zorganizowało Koło nr 2 Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Zielonej Górze.
O to relacja z zdjęciowa z tej podróży:

Szeged  – to jedno z największych miast Węgier. Liczy 170 tysięcy mieszkańców. Leży nad sławna rzeką Cisą. Miasto zostało zaznaczone już w pracach Ptolemeusza. Tu właśnie mieściła się siedziba wielkiego władcy Hunów – Attyli. Znajduje się tu kilka znanych zabytków, między innymi Stara i Nowa Synagoga. Tu produkuje się najlepsze na świecie segedyńskie salami, a tutejszy gulasz i zupa rybna znane są na wszystkich kontynentach. Okolice miasta – to zagłębie papryki.

 

Nocleg w miejscowości Haydukovo – Serbia na terenie winnicy o nazwie Vinski Dvor

 

Drugie śniadanie w drodze do Skopie oraz relaks autobusowy 

 

Skopie – stolica Macedonii, 540 tysięcy mieszkańców, położona nad rzeką Wardar. Na tych terenach mieściła się starożytna siedziba Iliryjska Scupi. W Skopie urodziła się św. Matka Teresa z Kalkuty. W 1963 roku miasto nawiedziło wielkie trzęsienie ziemi. Znajdują się tu bardzo ciekawe zabytki: akwedukt bizantyjski z I roku n.e., Cerkiew św. Pantelejmona, sławny kamienny most na rzece Wardar. Miejscowość  posiada urokliwe i piękne uliczki.

 

Saloniki – drugie co do wielkości miasto Grecji, które zamieszkuje 318 tysięcy osób. Założone zostało w 315 roku p.n.e. stanowiło zawsze obiekt sporu miedzy Grecją, Bułgarią, Turcją i Macedonią Słowiańską. Stolica regionu Macedonia – Tracja. W Salonikach urodzili się w IX wieku Cyryl i Metody. Mieści się tu znaczący port i znana marina jachtowa.  W mieście działają trzy znane kluby piłkarskie: Aris, Irakis i Paok. Miasto odwiedzane jest każdego roku przez setki tysięcy turystów.                                                                           Biała Wieża (symbol Salonik) wybudowana w okresie panowania Sulejmana Wspaniałego, Łuk i Mauzoleum Galeriusza, Bazylika św. Dymitra – patrona Salonik, obwarowania bizantyjskie, świątynie:  Panagia, Hosios David, św. Pantelejmona, Proroka Eliasza, Monastyr Wlatadon.      

 

 Kterini Paralia i okolice –  najbardziej znane miejscowości wypoczynkowe w Grecji. Tętniące życiem miejscowości, położone na Rivierze Olimpijskiej, u podnóża Olimpu. Śródziemnomorski klimat pozwala wypoczywać na złocistych, piaszczystych plażach Morza Egejskiego, a jednocześnie wędrować ścieżkami potężnego masywu górskiego z widokiem na morze. Można spotkać tu mnóstwo sklepów (m. in. z futrami), restauracji, kawiarni, barów szybkiej obsługi, ogromne ilości zabytków i atrakcji.

 RivieraOlimpijska                                                                                    Pas wybrzeża o długości ok. 70 km, rozciągający się u stóp mitycznej góry Olimp, której zawdzięcza swój wspaniały klimat, możliwość wypoczynku przy wysokich temperaturach oraz przepiękne krajobrazy. Jest to jedyne w swoim rodzaju miejsce, oferujące wspaniałe połączenie wypoczynku nad morzem i w górach. Region Riwiery Olimpijskiej słynie z przepięknych, piaszczystych plaż i ciepłego morza. Turystów przyciągają tutaj zielone gaje oliwne, niezwykle ciepły klimat, a także gwarne, greckie tawerny czynne do późnych godzin nocnych. Riwiera Olimpijska to „serce Grecji”,,  ponieważ wszędzie jest blisko i jest najpiękniej, a podczas wycieczek fakultatywnych można poznać prawie całą Grecję.

 

Wycieczka na Meteory ( wiszące klasztory) – miejsce modlitwy i ascezy. Legenda głosi, że mnich Atanazy wzbił się tu w powietrze na skrzydłach białego orła w celu zbudowania pierwszego monastyru. Dzisiaj możemy podziwiać nad niewielką miejscowością Kalambaka 21 wbudowanych w skały klasztorów. Widoki odbierają oddech i pozostają na zawsze w pamięci,                                                                                                

 

Rejs statkiem na wyspę Skiathos- rejs statkiem po morzy Egejskim przez atokę Pagestycką do wspaniałej wyspy Skiatos i jej stolicy o tej samej nazwie. Miasteczko ujmuje swoimi barwami.

Wieczór Grecki –z muzyką i potrawami kuchni greckiej

 

Wycieczka do podnóża Olimpu – Świętej Góry starożytnej Grecji.

 

Opuszczamy Grecję i jedziemy do domu przez Nisz ( Serbia) gdzie zwiedzamy.jemy i śpimy.

I ostatni etap przed wjazdem do Polski – Budapeszt gdzie zwiedzamy ,jemy kąpiemy się i śpimy.

 

Opracował: Eugeniusz Czerwiński
Zdjęcia Jan Sazon