RELACJA Z WYCIECZKI DO ALBANII

Od 25.08-06.09.2018r

Wyjazd o godzinie 05.00 z Zielonej Góry w kierunku stolicy Moraw Brna. Drugie co do wielkości miasto Czech. Ważny ośrodek kulturalny i przemysłowy. Najważniejsze zabytki: Stare Miasto z dwoma Rynkami, Ratusz Miejski, Zamek i Twierdza Śpilberg, Katedra św. Piotra i Pawła, Klasztor Minorytów. Zakwaterowanie w hotelu „Woroneż .  

            Przejazd przez Węgry (obwodnica Budapesztu) w kierunku na Bośnię. Przyjazd do Sarajewa – stolicy Bośni i Hercegowiny. Miasto zamieszkałe przez około 400 tys. Osób. Leży w centralnym punkcie Bośni i Hercegowiny. Bogata historia sięgająca czasów prehistorycznych, Nowożytne Sarajewo zostało założone w 1462 roku przez władcę Isa – beg Isakovicia. 28 czerwca 1914 roku Gavrilo Princip  dokonał tu zamachu na na arcyksięcia Ferdynanda i jego żonę. Zamach ten stał się pretekstem wybuchu I Wojny Światowej. Znajduje się tu wiele ciekawych zabytków – między innymi : Stara Synagoga, Meczet Gazi Husrev, Meczet Hadź, Stare Miasto, Katedra Serca Jezusoweg.

 Wyjazd w kierunku Albanii do miejscowości Durres. W drodze   zapoznaliśmy się z jedna z najpiękniejszych miejscowości w tym rejonie Europy – Mostarem. Liczy około 115 tys. mieszkańców o pochodzeniu wieloetnicznym. Położone jest nad rzeką  Neretwą. Mimo wielkich zniszczeń z okresu wojny domowej podniosło się z upadku i odwiedzane jest rocznie przez setki tysięcy turystów. 

   Przejazd przez Czarnogórę  w kierunku Albanii do miejscowości Durres. Tu  Zapoznajemy się z kurortem.  Albania – kraina orłów – czyste morze, piaszczyste plaże, wspaniałe: zabytki, góry i gościnność. Durres  zarówno w  starożytności, jak i dziś jest jednym z największych portów na Adriatyku  i największym  kurortem morskim  Albanii. Miasto założone w roku 625 p.n.e. przez Greków pod nazwą Epidamnos. Przejściowo było stolicą Albanii. Najciekawsze zabytki: Termy Rzymskie, Forum Rzymskie, mury obronne, Wieża Wenecka, Wielki Meczet, Katedra Prawosławna św. Pawła i św. Astiusa, Pałac Zogi I. Oddalone zaledwie o 35 km od Tirany – stolicy  kraju. Posiada długą, piaszczystą plażę i wspaniałe warunki do odpoczynku i kąpieli morskich.

Wycieczka do Kruje i Tirany stolicy Albanii 

Wycieczka do Czarnogóry do Budvy i Kotoru

Po 6 dniach w Albanii jedziemy do  Dubrownika wielkiego kurortu w Chorwacji o wspaniałej zabudowie i historii. Położone w Dalmacji – najczęściej odwiedzane miasto w Chorwacji. Liczba stałych mieszkańców sięga 50 tysięcy. Dubrownik początkowo podlegał Cesarstwu Bizantyjskiemu, a następnie Wenecji. Historyczna nazwa to Ragusa. Najciekawsze zabytki: fortyfikacje miejskie, Baszta Minceta, Baszta Asimon, kompleks zabudowy Starego Miasta, Pałac Rektorów, Pałac Sponza, Wielka i Mała Studnia, najstarsza apteka w Europie, Katedra Wniebowzięcia NMP, Kolumna Rolanda. Znajduje się tu ważny port handlowy i pasażerski. Poglądowe zwiedzanie miasta. 

Przejazd do Neum. Jedyne miasto w Bośni i Hercegowinie z dostępem do morza. Oddziela Chorwację Kontynentalną od Chorwacji Południowej. Znakomity ośrodek turystyczny. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg.

 Po śniadaniu j do Splitu – kurortu i wielkiego portu nad Adriatykiem. Miasto usytuowane w Dalmacji nad Adriatykiem. Pierwotnie znajdowała się tu osada starożytnych Greków o nazwie Aspalathos. Rzymianie zmienili później nazwę na Spalatum. W latach 295 – 305 cesarz Dioklecjan zbudował tu swoją wspaniałą rezydencję. Później miasto znalazło się w Cesarstwie Bizantyjskim. Przez jakiś czas był również pod panowaniem Węgier. Do najciekawszych zabytków należą: Pałac Cesarski Dioklecjana, Brama Pałacowa, Świątynia Jupitera, Kościół św. Franciszka, pozostałość akweduktu. Turyści zachwycają się deptakiem nadmorskim i pięknymi panoramami.   Zapoznanie się z miastem. Przejazd do miejsca zakwaterowania w miejscowości Otoćac.  Otočac –   miasto i gmina w Chorwacji w Ličko – senjskiej  županiji. Położone w dolinie rzeki Gacka, w pięknym górzystym regionie Lika -na wysokości 459 m. n. p. m. 

  Przejazd do Bratysławy stolicy Słowacji. Zamieszkuje tu około 440 tysięcy osób. Dawniej miasto nazywało się Pressburg. Bratysława położona jest  na obu brzegach Dunaju. Stanowi centrum życia kulturalnego, społecznego, gospodarczego i politycznego państwa. Jest jedyną stolicą na świecie, która  graniczy z dwoma państwami – Węgrami i Austrią. Do najciekawszych zabytków należą: Zamek Bratysławski, ruiny Zamku Devin, Katedra św. Marcina, Cerkiew św. Mikołaja, Ratusz Miejski, Kościół Trynitarzy, Hlavne Namesti – Rynek Miejski, Pałac Prezydenta, Teatr Narodowy, Brama Michalska, Nowy Most, Stary Most, Synagoga.  Przyjazd. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja.  Nocleg.

Po degustacji win i obiedzie wyjazd do Zielonej Góry.Przyjazd godz.2.00.