NA WCZASY DO GRUZJI -Korekta

Fundacja Kresowa „Polonia” – „TRANSPOLONIA”

Poznań – Gorzów – Wronki, + 48 515 185 047, +48 504 576 602

e mail: elena.fundacja.polonia@interia.pl, fundacja.kresowa.polonia@interia.pl

Gruzja… to esencja słowa „przygoda” – antyczna kraina złotego runa, wiosek z kamiennymi wieżami ukrytych pośród gór Kaukazu, labiryntów skalnych miast, stepowych i bezkresnych terenów z samotnymi jeźdźcami na koniu, wina ze starożytnych upraw Kachetii, którym Gruzini częstują gości z rogu, nadmorskich subtropikalnych ogrodów w Batumi, rozległych plaż. Kraina, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającego podróżnika.
Historia Gruzji słynie z walecznych ludzi, krajobrazu – składającego  się z niebosiężnych gór Kaukazu, kultury – z liczących setki lat kościołów, które wtapiają się w surowy, górski pejzaż. Jest krajem wyjątkowym także pod innym względem – mało który naród słynie ze swojej gościnności – tak  mocno, jak Gruzini. Oczywiście ich gościnność jest tym większa – im większa jest wspólnie wypita ilość wina…, a wina w Gruzji nie brakuje!

Zapraszamy na wyprawę do pięknej i bardzo gościnnej Gruzji!

                          Gruzja,  maj – czerwiec 2019r

Data: 26.05.2019 – 03.06.2019

Dzień 1: niedziela  – 26 maja.  Wylot z Warszawy  o 22.30
Dzień 2: poniedziałek – 27 maja. Przylot do Tbilisi stolicy Gruzji – godzina 4.00 rano. Odbiór bagażu i inne formalności – czas trwania około godziny.
Spotkanie z przewodnikiem – w porcie lotniczym. Przejazd do hotelu. Uroczyste powitanie przez gospodarzy i przewodnika z winem. Śniadanie. Czas wolny po podróży.
10.00 – spotkanie z miejscowym przewodnikiem, wycieczka zapoznawcza po mieście: Plac Wolności, Prospekt Rustaweli,  zwiedzanie Galerii  Narodowej Gruzji, Suchy Most, na którym można nabyć pracy artystyczne malarzy gruzińskich.
Zwiedzanie Parku Mtacminda (wjazd koleją szynową): taras widokowy, panteon, Świątynia Świętego Dawida, rzeźba i roślinność parkowa, wieża telewizyjna, kawiarnia, odpoczynek w parku.
Czas wolny. Kolacja. Nocleg.
Dzień 3:  wtorek – 28 maja.
Śniadanie. 9.00 – wyjazd w teren, zwiedzanie miejscowości Gargeti, Kościół Świętej Trójcy. W drodze przystanek przy Zhinvalskim Zbiorniku Wodnym (Czterdzieści kilometrów na północ od Tbilisi nad rzeką Aragvi znajduje się Zbiornik Wodny Zhinvali, który dostarcza gruzińskiej stolicy wodę i elektryczność. Zapora na Aragvi została zbudowana w 1985 roku, jej wysokość przekracza sto metrów, szerokość – czterysta metrów. Objętość wody w zbiorniku wynosi ponad pół miliarda metrów sześciennych.) Zwiedzanie Twierdzy Anauri (Ananuri – twierdza leżąca nad rzeką Aragwi, około 66 kilometrów na północ od Tbilisi. Pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku.)  Przystanek w Gudauri  przy Łuku „Przyjaźni” (to jedna z atrakcji Gruzińskiej Drogi Wojskowej. Znajduje się na przełęczy na północ od Gudauri. Łuk stoi na wysokości 2384 metrów, wystając ponad przepaść i rzekę płynącą poniżej. Głównym powodem pobytu w pobliżu Łuku jest taras widokowy, z którego otaczające góry są doskonale widoczne.)
Powrót do Tbilisi. Kolacja. Nocleg.
Dzień 4:  środa – 29 maja.
Śniadanie. Zwiedzanie Tbilisi:  wjazd kolejką linową do twierdzy Narikala (starożytna twierdza wznosząca się nad Tbilisi – stolicą Gruzji i rzeką Kurą. Twierdza, składająca się z dwóch otoczonych murem części, jest usytuowana na stromym wzgórzu pomiędzy łaźniami siarkowymi i ogrodami botanicznymi. Na niższym dziedzińcu znajduje się odrestaurowany ostatnio (przed 2010) Kościół Św. Mikołaja). Zejście do ogrodu botanicznego, zwiedzanie wąwozu wodospadów  i miejsc porośniętych drzewami  figowca, spacer po Starym Mieście, przejście Mostem Pokoju (most dla pieszych nad rzeką Kurą, ma 156-metrową stalową ramę, przykrytą szkłem. Został zbudowany z inicjatywy prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego. Pomysł stworzenia takiego projektu zrodził się po konflikcie gruzińsko-osetyjskim w sierpniu 2008 roku.) Przejście do parku Rikey.
Czas wolny. Kolacja. Nocleg.
Dzień 5: czwartek – 30 maja.
Śniadanie. Wyjazd o 9.00 do regionu winiarskiego Kachetia. Odwiedzenie gospodarstwa winiarskiego Tsinandali i Sighnaghi. (Gospodarka Tsinandali i  Sighnaghi opiera się głównie na produkcji wina i tradycyjnych dywanów. Miejscowości te i ich  okolice znane są z pięknych krajobrazów oraz zabytków. Sighnaghi po rekonstrukcji miasta stało się ważnym ośrodkiem turystycznym Gruzji.) Zwiedzanie i degustacjia win.
Przejazd do Monasteru św. Jerzego w Bodbe. (Kompleks klasztorny i siedziba biskupów kachijskich, zlokalizowany 2 km od miasta Sighnaghi w rejonie Kachetia. Wybudowany w IX w. przeszedł gruntowną przebudowę w XVII w. Monastyr funkcjonuje obecnie jako opactwo i jest jednym z głównych miejsc pielgrzymek w Gruzji.)
Powrót do hotelu. Kolacja. Nocleg.
Dzień 6: piątek – 31 maja.
Śniadanie.
Wymeldowanie się z hotelu w Tbilisi, przejazd do miasta Bordżomi (160 km). (miasto uzdrowiskowe w Gruzji, w regionie Samcche – Dżawachetia. Położone jest w górach Małego Kaukazu, nad rzeką Kurą (w Wąwozie Bordżomskim). Wokół miasta roztaczają się tereny Bordżomsko-Charagaulskiego Parku Narodowego. W latach trzydziestych XX-wieku odkryte zostały chlorkowo-wodorowo-węglanowo-sodowo-wapniowe wody mineralne, mające leczniczy wpływ na drogi żółciowe i choroby przewodu pokarmowego. W czasach sowieckich miasto zyskało status modnego uzdrowiska. Pozostałością lat świetności jest park Likani, w którym znajdują się dawne pałace rodziny carskiej. Obecnie ogólnodostępne są gorące i zimne źródła w parku zdrojowym. Miasto słynie z butelkowanej w tym uzdrowisku wody mineralnej „Bordżomi”.)
Po drodze zapoznanie się ze starożytną stolicą Gruzji – miastem Mccheta (miasto we wschodniej Gruzji, przy ujściu rzeki Aragwy do Kury; stolica regionu Mccheta-Mtianetia. Mccheta jest jednym z najstarszych miast Gruzji, położona na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych. Badania archeologiczne wykazały istnienie osad ludzkich w tym miejscu w epoce brązu (3000–2000 p.n.e.)
Dalszy przejazd  do Uplisciche (starożytne skalne miasto we wschodniej Gruzji, około 10 km na wschód od miasta Gori, w Kartlii Wewnętrznej.
Zbudowane na lewym, skalistym i wysokim brzegu rzeki Kury. Powstanie budynków datuje się od V wieku p.n.e do późnego średniowiecza, są one mieszanką unikatowych stylów kulturowych Anatolii i Iranu, a także architektury pogańskiej i chrześcijańskiej).
Przyjazd do Bordżomi – rozmieszczenie w hotelu. Spacer do Borżomskiego parku. Kolacja. Nocleg.
Dzień 7: sobota – 1 maja.
Śniadanie. Przejazd do miasta Achalciche (оkoło 50 км) (miasto w południowo-zachodniej Gruzji, stolica i największe miasto regionu Samcche – Dżawachetia. Miejscowość uzdrowiskowa, funkcjonująca w oparciu o kompleks źródeł termalnych). Zwiedzanie twierdzy Rabat (twierdza z XVI-XVIII wieku, o powierzchni 7 hektarów)
Następnie przejazd  do skalnego miasta-monasteru Wardzia (około 60 kм). Zwiedzanie. (Skalne miasto-klasztor usytuowane na zboczu góry Eruszeli w południowej Gruzji, niedaleko miasta Aspindza. Wardzię zaczęto budować za panowania Jerzego III w 1185 roku, natomiast ukończono – pod rządami jego córki, królowej Tamary.
W średniowieczu Wardzia służyła jako schronienie podczas najazdów mongolskich; mogła pomieścić od 20 do 60 tys. osób. Zawierała klasztor, salę tronową oraz ponad 3 000 komnat umieszczonych na 13 kondygnacjach (piętrach). W mieście zainstalowano skomplikowany system nawodnienia pobliskich pól uprawnych. Jedyny dostęp do klasztoru zapewniało kilka dobrze ukrytych tuneli blisko rzeki Kura.)
Powrót do hotelu. Kolacja. Nocleg.

Dzień 8: niedziela – 2 czerwca.

Śniadanie. Czas wolny przy źródłach uzdrowiskowych w Bordżomi.

Wymeldowanie się z hotelu. Przejazd do Tbilisi.  Kolacja pożegnalna w restauracji. Wyjazd na lotnisko o godzinie  1.00

Dzień 9: poniedziałek – 3 czerwca.

Rejestracja na rejs i wylot z Tbilisi o  4: 55 rano czasu miejscowego. Przylot do Warszawy o 6:40 rano.

Cena:  1880 zł + 400 $
Cena zawiera:
– bilet lotniczy w obie strony (w kosztach bagaż podręczny 1 szt. do 8 kg)
– 6 noclegów (hotele ** lub ***),
– 7 śniadań i 7 kolacji (w tym jedna uroczysta – pożegnalna. Przy posiłkach zapoznajemy z winami gruzińskimi i słynną kuchnią regionalną.),
– transfer z lotniska i na lotnisko,
– transport busem przez cały czas trwania wyprawy,
– przewodnik miejscowy
– pilot na całej trasie
– opłaty za wstępy (z wyjątkiem wjazdu kolejką szynową)
– ubezpieczenie NW i KL w NW
UWAGA! Cena nie zawiera opłaty bagażu rejestrowanego (1 szt. do 23 kg) Można opłacić dodatkowo: os. 200 zł. A także nie zawiera ubezpieczenia bagażu, ubezpiecza się na życzenie.
Uwaga! * W powyższym programie mogą nastąpić korekty odnośnie ceny tak i w realizacji punktów programu – w zależności, np.: od  zmian kursów walut, od cen za bilety podróży, zmiany ilości uczestników, zmian rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna, itp.) – pozostające w gestii pilota- organizatora.

UWAGA: Dot.osób wyjeżdżających do Gruzji
 Prosimy o dokonanie pozostałej wpłaty w złotówkach tj. 880 zł do 19 marca 2019r  od osoby w biurze stowarzyszenia lub na poniższe konto. Wpłat w dolarach dokonywać tylko w biurze stowarzyszenia.
Tel. kontaktowy:
Eugeniusz Czerwiński – 607 572 234
Bożena Szykowna        – 507 185 680

Wpłaty dokonać na konto bankowe:
SANTANDER
Eugeniusz Czerwiński
65-027 Zielona Góra ul. Akacjowa 12/6
nr konta:

05 1090 1535 00000000 5305 0015