WYJAZD NA KAZIUKI DO WILNA
Tak się złożyło, że „Kaziuki” i „Dzień Kobiet” wypadają prawie w tym samym czasie. Stworzyło to sytuację, iż wielokrotnie łączy się te dwa wydarzenia w całość. Tradycja taka narodziła się w polskim Wilnie w okresie międzywojennym. Organizowano wielkie festyny pod hasłem „ Coś dla ducha i coś dla piękności”. Ulice wileńskie przemierzały tłumy gości z Polski i wielu krajów świata, a restauracje wileńskie tętniły życiem przez 24 godziny na dobę. Obecnie tradycja ta jest kultywowana przez naszych rodaków i gości z wielu innych krajów w trakcie marcowych wyjazdów na Litwę.
Św. Kazimierz – patron Polski i Litwy. Przybywając do Wilna na „Kaziuki” trzeba koniecznie odwiedzić Kaplicę św. Kazimierza usytuowaną w sławnej Katedrze Wileńskiej. Św. Kazimierz jest patronem jarmarku odpustowego. Św. Kazimierz urodził się w 1458 roku. Był synem króla Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Przez długie lata jego nauczycielem i wychowawcą był sławny kronikarz Jan Długosz. Był następcą tronu Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Słynął z wielkiej wiary, dobroci, pomagał jak tylko mógł biednym i potrzebującym. Jeszcze za życia okrzyknięto go świętym. Zmarł 4 marca 1484 roku w wieku 26 lat na zaawansowaną gruźlicę. Śmierć ta wywołała w Polsce i na Litwie wielkie poruszenie i przygnębienie. Opowiadano o cudach, których dokonywał za życia i po śmierci. Kanonizowany został w roku 1521 przez papieża Leona X. W roku 1602 otwarto jego grobowiec i stwierdzono, że po 118 latach zwłoki są zupełnie nienaruszone. Uznano to za kolejny cud. Św. Kazimierz to patron Rzeczypospolitej Obojga Narodów i Zakonu Kawalerów Maltańskich.
Kaziuki Wileńskie to jarmark odpustowy organizowany w Wilnie od 400 lat z okazji dnia św. Kazimierza. W jego trakcie odbywały się i odbywają pochody kuglarzy i przebierańców. Miejscem spotkań był Plac Katedralny, Plac Łukiski i Plac Ratuszowy. Obecnie Kaziuki dodatkowo odbywają się także w różnych innych częściach miasta. Wileński trzydniowy „Jarmark Kaziukowy” to jedna z największych tego rodzaju imprez w Europie – uznawana przez wielu znawców regionalistyki za najpiękniejszą imprezę jarmarczno – odpustową na naszym kontynencie. Na ustawionych scenach (Plac Ratuszowy i inne miejsca) odbywają się występy artystyczne połączone ze wspólną uliczną zabawą. Ogromna liczba straganów i kramów oferuje wartościowe i przepiękne wyroby rzemiosła artystycznego. Na jarmarku można praktycznie nabyć wszystko czego dusza zapragnie od antyków i staroci po nowoczesne wyroby przemysłowe. Stoiska z ubiorami i galanterią kuszą panie spacerujące wśród kramów. Wielkie wrażenie robią kramy oferujące wspaniałe kulinaria z wielu krajów. Na miejscu, w punktach gastronomicznych, można posilić się bardzo smacznymi daniami opartymi na
tradycyjnej kuchni Litwy, Białorusi, Ukrainy, daniami ormiańskimi, tureckimi i przysmakami z wielu innych państw. Liczne gatunki piwa zapewniają smakoszom tego trunku wiele przyjemności. Ozdobą stoisk są przepiękne, wielobarwne, palmy kaziukowe z wielką chęcią nabywane przez turystów z całego świata.
Międzynarodowy Dzień Kobiet: pierwowzorem tego święta były uroczystości w starożytnym Rzymie zwane „ Matronalia”. Świętowano tam dobroć, piękno i zaradność Pań, a przede wszystkim ich oddanie rodzinie i dzieciom. Z tej okazji odbywały się liczne imprezy pałacowe i uliczne zakrapiane wielkimi ilościami wina. W okresie „Matronaliów” kobiety były obdarowywane gałązkami akacji, palm i kwiatów. Ciekawostką jest, że również niewolnice obchodziły to święto i były obdarowywane przez swoich panów upominkami, a nawet często uzyskiwały akt wyzwoleńczy, który czynił je wolnymi.
Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet w okresie nowożytnym miały miejsce w Stanach Zjednoczonych w roku 1909. Święto to obchodzone jest w wielu krajach świata z zaznaczeniem, że nie wszędzie dnia 8 marca.
Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na „Kaziuki” i „Matronalia” – Dzień Kobiet do Wilna. Wyjazd okraszony zwiedzaniem tego pięknego miasta i okolic.
Kaziuki Wileńskie – Dzień Kobiet (Matronalia) 2019 POWRÓT DO TRADYCJI MIĘDZYWOJENNEJ W POLSCE NA 100 – LECIE NIEPODLEGŁOŚCI
Wielkie przeżycia – rewelacyjna cena ! / Najtaniej na „Kaziuki i Matronalia” w Polsce !
W I L N O – JAWORYSZKI – T R O K I
TERMIN: 28.02 – 04 .03.2019 r.
Dzień 1 (28.02): zbiórka uczestników wyjazdu godzina 05.00 we wskazanym miejscu ( dokładnie podamy później w zależności od miejsca wyjazdu). Przejazd w kierunku Suwałk. W trakcie przejazdu projekcja filmu omawiającego dzieje Wilna. Omówienie historycznych związków między Polską i Litwą. Przypomnimy również historię „Kaziuków Wileńskich” i „Matronaliów” w międzywojennym Wilnie. Przyjazd do Suwałk. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Dla zainteresowanych możliwość spaceru po Suwałkach.
Dzień 2 (01.03): śniadanie. Przejazd na Litwę do Wilna przez Mariampol. Przyjazd do Wilna – stolicy Litwy – miasta związanego na zawsze z historią Polski. Spacer zabytkowymi uliczkami Wilna: Kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej ze sławnym obrazem patronki Polski i Litwy, zabytkowa zabudowa starej części Wilna. Bazary Kaziukowe. Liczne atrakcje. Przejazd do miejsca zakwaterowania w Jaworyszkach. Obiadokolacja. Nocleg.
Dzień 3 (02.03): śniadanie. Przejazd do Trok – dawnej stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zwiedzanie: zespół jezior zwany „Morzem Trockim” z jeziorem Tataryszki , Zamek Giedymina i Witolda Wielkiego na wyspie – jeden z najpiękniejszych zamków średniowiecznej Europy (zwiedzanie zewnętrzne), Kościół Farny (Fara Witoldowa) ze sławnym Obrazem Matki Boskiej Trockiej, Kienesa Karaimska – krymskiego ludu karaimów (zewnętrznie), Bazar Trocki nad brzegiem jeziora z ekspozycją sztuki ludowej i pięknymi palmami „kaziukowymi”, możliwość zakupu pamiątek. W przypadku zainteresowania poczęstunek w karczmie karaimskiej w postaci sławnych kibinów i piwa
Przejazd do Wilna. Zwiedzanie miasta: Duchow – Monastyr, Cela Konrada – miejsce powstania „Dziadów” Adama Mickiewicza, Kościół Św. Piotra i Pawła na Antokolu – najpiękniejszy w Europy kościół o wystroju stiukowym, Góra Trzech Krzyży z panoramą Wilna. Pobyt na jarmarkach „kaziukowych” Przejazd do miejsca zakwaterowania. . „Wieczór Wileński” – z okazji „Kaziuków” i „Dnia Kobiet” – przyjęcie z obiadokolacją, przystawkami kuchni litewskiej, żywą muzyką dla naszej grupy ( występuje solistka z repertuarem kresowym, polskim i litewskim – wspaniała zabawa) . Możliwość tańców. Każda z Pań otrzymuje symboliczną gałązkę kwiatową z przepowiednią– nawiązanie do tradycji rzymskich (Matronalia). Nocleg.
Przejazd do Wilna. Zwiedzanie miasta: Duchow – Monastyr, Cela Konrada – miejsce powstania „Dziadów” Adama Mickiewicza, Kościół Św. Piotra i Pawła na Antokolu – najpiękniejszy w Europy kościół o wystroju stiukowym, Góra Trzech Krzyży z panoramą Wilna. Pobyt na jarmarkach „kaziukowych” Przejazd do miejsca zakwaterowania. . „Wieczór Wileński” – z okazji „Kaziuków” i „Dnia Kobiet” – przyjęcie z obiadokolacją, przystawkami kuchni litewskiej, żywą muzyką dla naszej grupy ( występuje solistka z repertuarem kresowym, polskim i litewskim – wspaniała zabawa) . Możliwość tańców. Każda z Pań otrzymuje symboliczną gałązkę kwiatową z przepowiednią– nawiązanie do tradycji rzymskich (Matronalia). Nocleg.

Dzień 4 (03.03): śniadanie. Dalsze zwiedzanie Wilna: Cmentarz na Rossie: Grobowiec Matki i Serca Syna ( J. Piłsudski) i wielu innych znanych – zasłużonych osób dla Rzeczypospolitej, Ratusz Miejski,
Katedra Wileńska z Kaplicą Św. Kazimierza, Pomnik Adama Mickiewicza, Uniwersytet Stefana Batorego. Udział w festynach i jarmarkach „kaziukowych” – czas wolny. W ramach czasu wolnego możliwość posiłku na koszt własny w „kaziukowych” punktach gastronomicznych lub restauracji. Wyjazd do Polski.





Dzień 5 (04.03): powrót do miejsc zamieszkania w godzinach porannych.
Organizator zapewnia: transport autokarem turystycznym z barkiem, DVD, GPS, pilota, przewodnika, organizację programu, ubezpieczenie NW i KL w NW, zakwaterowanie w hotelu w Suwałkach i Ośrodku Turystycznym w Jaworyszkach – pod Wilnem, pokoje 2 i 3 osobowe z łazienkami, wyżywienie w miejscach zakwaterowania, „Wieczór Wileński”.
„Wieczór Wileński” („Kaziuki i Matronalia”): przy żywej muzyce ( występuje solistka (lub solista), repertuar kresowy, polski i litewski – wspaniała zabawa), ciepła kolacja, przystawki litewskie, napoje. W trakcie wieczoru konkurs Fundacji Kresowej „Polonia” z nagrodami.
Koszt: 690 PLN – koszt może ulec minimalnej regulacji w zależności od liczby uczestników.
Do 05.02.2019r wpłata 300 zł od osoby w biurze stowarzyszenia reszta w autobusie.
Uwaga dodatkowe koszty (kwota zbierana w autokarze):
– przewodnik wileński, konieczne ubezpieczenie litewskie: 8 EURO,
– dopłata do „Wieczoru Wileńskiego – Matronalia / Kaziuki” z obiadokolacją, przystawkami, napojami i żywą muzyką: 10 EURO
Na Litwie środkiem płatniczym jest Euro. Wyjazd na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.
Chętnych prosimy o zapisywanie się do 05.03.2019r w biurze stowarzyszenia w każdy wtorek miesiąca lub o kontakt telefoniczny z Eugeniuszem Czerwińskim tel. 607 572 234