WYJAZD NA KAZIUKI DO WILNA

Tak sięo, że „Kaziuki” i „Dzień Kobiet” wypadają prawie w tym samym czasie. Stworzyło to sytuację, iż wielokrotnie łączy się  te dwa wydarzenia w całość.  Tradycja taka narodziła się w polskim Wilnie w okresie międzywojennym. Organizowano wielkie festyny pod hasłem „ Coś dla ducha i coś dla piękności”. Ulice  wileńskie przemierzały  tłumy gości z Polski i wielu krajów świata, a restauracje wileńskie tętniły życiem przez 24 godziny na dobę. Obecnie tradycja ta  jest kultywowana przez naszych rodaków i gości z wielu innych krajów w trakcie marcowych wyjazdów  na Litwę.

Św. Kazimierz – patron Polski i Litwy. Przybywając do Wilna na „Kaziuki” trzeba koniecznie odwiedzić Kaplicę św. Kazimierza usytuowaną w sławnej Katedrze Wileńskiej. Św. Kazimierz jest  patronem  jarmarku odpustowego. Św. Kazimierz  urodził się w 1458 roku. Był synem króla Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Przez długie lata jego nauczycielem i wychowawcą był sławny kronikarz Jan Długosz. Był następcą tronu Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Słynął z wielkiej wiary, dobroci, pomagał jak tylko mógł biednym i potrzebującym. Jeszcze za życia okrzyknięto go świętym. Zmarł 4 marca 1484 roku w wieku 26 lat na zaawansowaną gruźlicę.  Śmierć ta wywołała w Polsce i na Litwie wielkie poruszenie i przygnębienie. Opowiadano o cudach, których dokonywał za życia i po śmierci. Kanonizowany został w roku 1521 przez papieża Leona X. W roku 1602 otwarto jego grobowiec i stwierdzono, że po 118 latach zwłoki są zupełnie nienaruszone. Uznano to za kolejny cud. Św. Kazimierz to patron Rzeczypospolitej Obojga Narodów i Zakonu Kawalerów Maltańskich.

Kaziuki  Wileńskie  to jarmark odpustowy organizowany w Wilnie od 400 lat z okazji dnia św. Kazimierza. W jego trakcie odbywały się i odbywają pochody kuglarzy i przebierańców. Miejscem spotkań był Plac Katedralny, Plac Łukiski i Plac Ratuszowy. Obecnie Kaziuki dodatkowo odbywają się także w różnych innych częściach miasta.  Wileński trzydniowy „Jarmark Kaziukowy” to jedna z największych tego rodzaju imprez w Europie  – uznawana przez wielu znawców regionalistyki za najpiękniejszą imprezę  jarmarczno – odpustową na naszym kontynencie. Na ustawionych scenach (Plac Ratuszowy i inne miejsca) odbywają się występy artystyczne połączone ze wspólną uliczną zabawą. Ogromna liczba straganów i kramów oferuje wartościowe i przepiękne wyroby rzemiosła artystycznego. Na jarmarku można praktycznie nabyć wszystko czego dusza zapragnie od antyków i staroci po nowoczesne wyroby przemysłowe. Stoiska z ubiorami  i galanterią kuszą  panie spacerujące wśród kramów. Wielkie wrażenie robią  kramy  oferujące wspaniałe kulinaria z wielu krajów. Na miejscu, w punktach gastronomicznych,  można posilić się bardzo smacznymi daniami opartymi na

tradycyjnej kuchni Litwy, Białorusi, Ukrainy, daniami ormiańskimi, tureckimi i przysmakami z wielu innych państw. Liczne gatunki piwa zapewniają smakoszom tego trunku wiele przyjemności. Ozdobą stoisk są przepiękne,  wielobarwne,  palmy kaziukowe z wielką chęcią nabywane przez turystów z całego świata.

Międzynarodowy Dzień Kobiet: pierwowzorem tego święta były uroczystości w starożytnym Rzymie zwane „ Matronalia”. Świętowano tam dobroć, piękno i zaradność Pań, a przede wszystkim ich oddanie rodzinie i dzieciom. Z tej okazji odbywały się liczne imprezy pałacowe i uliczne zakrapiane wielkimi ilościami wina. W okresie „Matronaliów”  kobiety były obdarowywane gałązkami akacji, palm i kwiatów. Ciekawostką jest, że również niewolnice obchodziły to święto i były obdarowywane przez swoich panów upominkami, a nawet często uzyskiwały akt wyzwoleńczy, który czynił je wolnymi.

Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet w okresie nowożytnym   miały miejsce w Stanach Zjednoczonych w roku 1909. Święto to obchodzone jest w wielu krajach świata z zaznaczeniem, że nie wszędzie dnia 8 marca.

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na „Kaziuki” i „Matronalia” – Dzień Kobiet  do Wilna. Wyjazd okraszony  zwiedzaniem tego pięknego miasta i okolic.

      Kaziuki Wileńskie Dzień Kobiet (Matronalia) 2019 POWRÓT DO TRADYCJI MIĘDZYWOJENNEJ W POLSCE NA 100 – LECIE NIEPODLEGŁOŚCI                    

 Wielkie przeżycia rewelacyjna cena ! / Najtaniej na „Kaziuki i Matronalia” w Polsce !

    W  I  L  N  O  – JAWORYSZKI – T  R  O  K  I 

TERMIN: 28.02 – 04 .03.2019 r.                                                                                                                                                                                                                                                                                       

Dzień 1 (28.02): zbiórka uczestników wyjazdu  godzina 05.00 we wskazanym miejscu ( dokładnie podamy później w zależności od miejsca wyjazdu). Przejazd w kierunku Suwałk. W trakcie przejazdu projekcja filmu omawiającego dzieje Wilna. Omówienie historycznych związków między Polską i Litwą. Przypomnimy również   historię  „Kaziuków Wileńskich” i  „Matronaliów” w międzywojennym Wilnie. Przyjazd do Suwałk. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Dla zainteresowanych możliwość spaceru po Suwałkach.

Dzień 2 (01.03): śniadanie. Przejazd na Litwę do Wilna przez  Mariampol. Przyjazd do Wilna – stolicy Litwy – miasta związanego na zawsze z historią Polski.   Spacer zabytkowymi uliczkami Wilna:  Kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej ze sławnym obrazem patronki Polski i Litwy, zabytkowa zabudowa starej części Wilna. Bazary Kaziukowe. Liczne atrakcje. Przejazd do miejsca zakwaterowania w Jaworyszkach. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 3 (02.03): śniadanie.  Przejazd do Trok – dawnej stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zwiedzanie: zespół jezior  zwany „Morzem Trockim” z jeziorem Tataryszki , Zamek Giedymina i Witolda Wielkiego na wyspie – jeden z najpiękniejszych zamków średniowiecznej Europy (zwiedzanie zewnętrzne), Kościół Farny (Fara Witoldowa) ze sławnym  Obrazem Matki Boskiej Trockiej, Kienesa Karaimska –  krymskiego ludu karaimów (zewnętrznie), Bazar Trocki nad brzegiem jeziora z ekspozycją sztuki ludowej i pięknymi palmami „kaziukowymi”, możliwość zakupu pamiątek. W przypadku zainteresowania poczęstunek w karczmie karaimskiej w postaci sławnych kibinów i piwa

Przejazd  do Wilna. Zwiedzanie miasta: Duchow – Monastyr, Cela Konrada – miejsce powstania „Dziadów” Adama Mickiewicza,  Kościół Św. Piotra i Pawła na Antokolu – najpiękniejszy w  Europy kościół o wystroju stiukowym, Góra Trzech Krzyży z panoramą Wilna.  Pobyt na jarmarkach „kaziukowych” Przejazd do miejsca zakwaterowania. . „Wieczór Wileński” – z okazji „Kaziuków” i „Dnia Kobiet” –  przyjęcie z obiadokolacją, przystawkami kuchni litewskiej, żywą muzyką dla naszej grupy ( występuje solistka z repertuarem kresowym, polskim i litewskim – wspaniała zabawa) . Możliwość tańców. Każda z Pań otrzymuje symboliczną gałązkę kwiatową z przepowiednią– nawiązanie do tradycji rzymskich (Matronalia).  Nocleg.

Przejazd  do Wilna. Zwiedzanie miasta: Duchow – Monastyr, Cela Konrada – miejsce powstania „Dziadów” Adama Mickiewicza,  Kościół Św. Piotra i Pawła na Antokolu – najpiękniejszy w  Europy kościół o wystroju stiukowym, Góra Trzech Krzyży z panoramą Wilna.  Pobyt na jarmarkach „kaziukowych” Przejazd do miejsca zakwaterowania. . „Wieczór Wileński” – z okazji „Kaziuków” i „Dnia Kobiet” –  przyjęcie z obiadokolacją, przystawkami kuchni litewskiej, żywą muzyką dla naszej grupy ( występuje solistka z repertuarem kresowym, polskim i litewskim – wspaniała zabawa) . Możliwość tańców. Każda z Pań otrzymuje symboliczną gałązkę kwiatową z przepowiednią– nawiązanie do tradycji rzymskich (Matronalia).  Nocleg.

Dzień 4 (03.03): śniadanie.  Dalsze zwiedzanie Wilna: Cmentarz na Rossie: Grobowiec Matki i Serca Syna ( J. Piłsudski) i wielu innych znanych – zasłużonych osób dla Rzeczypospolitej, Ratusz Miejski,

Katedra Wileńska z Kaplicą Św. Kazimierza, Pomnik Adama Mickiewicza, Uniwersytet Stefana Batorego. Udział w festynach i jarmarkach „kaziukowych”  – czas wolny. W ramach czasu wolnego możliwość posiłku na koszt własny w „kaziukowych” punktach gastronomicznych lub restauracji. Wyjazd do Polski.

Dzień 5 (04.03):  powrót do miejsc zamieszkania w godzinach porannych.

Organizator zapewnia: transport autokarem turystycznym  z barkiem, DVD, GPS, pilota, przewodnika, organizację programu, ubezpieczenie NW i KL w NW, zakwaterowanie w hotelu w Suwałkach i Ośrodku Turystycznym w Jaworyszkach  –  pod Wilnem, pokoje 2 i 3 osobowe z łazienkami, wyżywienie w miejscach zakwaterowania, „Wieczór Wileński”.

„Wieczór Wileński”  („Kaziuki i Matronalia”):  przy żywej muzyce ( występuje solistka (lub solista), repertuar kresowy, polski i litewski – wspaniała zabawa), ciepła kolacja, przystawki litewskie, napoje. W trakcie wieczoru konkurs Fundacji Kresowej „Polonia” z nagrodami.

Koszt:  690 PLN – koszt może ulec minimalnej regulacji  w zależności od liczby uczestników. 
Do 05.02.2019r wpłata 300 zł od osoby w biurze stowarzyszenia reszta w autobusie.

Uwaga dodatkowe koszty (kwota zbierana w autokarze):

 – przewodnik wileński, konieczne ubezpieczenie litewskie: 8 EURO,

– dopłata do „Wieczoru Wileńskiego – Matronalia / Kaziuki”  z obiadokolacją, przystawkami, napojami i żywą  muzyką: 10 EURO

Na Litwie środkiem płatniczym jest Euro. Wyjazd na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

Chętnych prosimy o zapisywanie się do 05.03.2019r w biurze stowarzyszenia w każdy wtorek miesiąca lub o kontakt telefoniczny z Eugeniuszem Czerwińskim tel. 607 572 234