SANATORIUN W TRUSKAWCU

Truskawiec – miejscowość uzdrowiskowa na Ukrainie. Tam właśnie, Zarząd Koła Nr 1 SEiRP w Zielonej Górze zorganizował 14 dniowe wczasy sanatoryjne od 27 kwietnia do 11 maja 2019 roku dla członków naszego Stowarzyszenia i ich rodzin. Uczestniczyło 57 osób z Kół terenowych ( Zielona Góra, Sulechów, Lubsko i Żagań ). Wczasy sanatoryjne połączone były z rehabilitacją, a zabiegi przepisywane były na miejscu przez miejscowych lekarzy. Podróż z Zielonej Góry odbywała się dwuetapowo; do Przemyśla pociągiem, a następnie autokarem do samego Truskawca.

Powitanie w Sanatorium całej  grupy odbyło się tradycyjnie „ chlebem i solą”. Wyżywienie i zabiegi były znakomite, w międzyczasie organizowane były wycieczki turystyczne do Lwowa na operetkę, do pobliskiej kopalni soli, rafinerii w Drohobyczu , gdzie w czasach przed II wojną światową na tych terenach zamieszkiwali Polacy i Żydzi. Pobyt w Sanatorium uświetnił wieczór cygański, gdzie przy tańcach i śpiewie uczestniczyli również nasi kuracjusze. Warto zaznaczyć , że do kolacji częstowano kieliszkiem tzw. Bimbru – „ dla zdrowotności”.

Pogoda jednak nie dopisała, deszcze padały prawie każdego dnia, co uniemożliwiało korzystanie ze spacerów po pięknym mieście, w którym było wiele zabytków kulturalnych z okresu minionych lat naszych przodków – bo przecież to były ziemie polskie.

Tekst: Zbigniew Kobryń
Zdjęcia: J.E.Kowalaszek