ANDRZEJKI 2019 r.

    SZKLARSKA PORĘBA  – KARPACZ – PRAGA  

Termin: 29.11 – 01.12.2019 r.

Dzień 1(piątek 29.11): zbiórka uczestników w Zielonej Górze godzinie 07.00, Zielona Góra , ul. Partyzantów –  pod Komendą Policji. Wyjazd w kierunku  Szklarskiej Poręby. Przyjazd. Spotkanie z Walonami w Chacie Walońskiej.  Chata Walońska – to siedziba Walonów, średniowiecznych mistrzów w dziele wydobywania i przetwarzania bogactw naturalnych, rud żelaza, metali, kamieni szlachetnych i kwarcu. Do dziś kultywujemy tutaj stare obyczaje i podtrzymujemy tradycje rzemieślnicze kowali, snycerzy, hutników, szlifierzy kamieni i zielarzy. Zwiedzanie Chaty Walońskiej:  Spotkanie w izbie edukacyjnej – HERBARIUM z Walońskim Zielarzem. Tu wśród okazów barwnych minerałów oraz ziół leczniczych odbywa się prelekcja przyrodnicza ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy o kamieniach ozdobnych, opowieściach o Walończykach oraz władcy Karkonoszy – Duchu Gór – ok.30 min. Z pośród uczestników spotkania wybieramy ARYSTOKRACJĘ WALOŃSKĄ, która kształtuje młodzież w walońskim duchu szacunku dla przyrody :PRÓBA POKORY w dybach przed Chatą Walońską; Zejście do kamiennych podziemi Chaty Walońskiej – GARA DOBREJ MOCY. – ok. 15 min. Zdobywanie, w podziemiach,  PIERWSZEGO STOPNIA WTAJEMNICZENIA WALOŃSKIEGO  – ok. 20 min. Po spotkaniu każdy uczestnik otrzymuje Kubek Waloński + grzany specjał. Dla zainteresowanych możliwość obejrzenia ponownie chaty Walońskiej indywidualnie. Zapoznanie się ze Szklarska Porębą. Szklarska Poręba – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim. Miasto liczy około 7000 mieszkańców. Historycznie leży na Dolnym Śląsku. Położone w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów. W 1281 r. Bernard Zwinny, książę lwówecki podarował zakonowi Joannitów ze Strzegomia ziemie w okolicach dzisiejszych Cieplic. Oprócz tego zakonnicy zakupili dodatkowo tereny w górach Izerskich, obejmujące obszar obecnej Szklarskiej Poręby, ze względu na wydobywane tam złoto i kamienie szlachetne.  Zakon zrezygnował  z tych terenów po 10 latach, a nowym właścicielem w XIV w. został rycerz Gotsche Schoff. Jego potomkowie, ród Schaffgotschów, władali tymi ziemiami przez kilka następnych stuleci. W połowie XIV wieku w Szklarskiej Porębie odnotowano po raz pierwszy istnienie huty szkła. Rozwój tego rodzaju działalności powodował intensywny wyrąb lasów. Za potrzebnym do wytopu drewnem huty i związane z nimi osady ludzkie przesuwały się w górę dolin potoków. Z procesem tym wiąże się nazwa Szklarska Poręba, gdyż na szklarskich porębach powstawały osady pasterskie, które dały początek dzisiejszemu miastu. Karkonosze były ówcześnie penetrowane przez poszukiwaczy minerałów. Na początku XIX w. Szklarska Poręba stała się jedną z największych wsi sudeckich. Od połowy XIX w. zaczęła rozwijać się turystyka, a Szklarska Poręba stała się znaną miejscowością uzdrowiskową. Miejscowość została włączona do Polski w 1945, początkowo pod nazwą Pisarzewiec. 

Przejazd do Karpacza. Zakwaterowanie w kompleksie obiektów  Hotelu – Ośrodek Wypoczynkowy „Stokrotka” w Karpaczu Górnym.  Przygotowania do „Biesiady Andrzejkowej”

Biesiada „ANDRZEJKOWA” w  „Stokrotce”  przy muzyce mechanicznej: DJ, ciepła kolacja, przystawki, napoje. Meniu zostanie podane. Konkursy:

–  konkurs Fundacji „Polonia”  na „Królową i Króla Andrzejkowego”  z nagrodą – niespodzianką

– konkurs Fundacji „Polonia” na najmilszego  uczestnika wyjazdu  z nagrodą niespodzianką.
Koronacja Królów Andrzejkowych.
Nocleg.
Dzień 2 (sobota 30.11): śniadanie.Odwiedzamy Świątynię Wang – piękny obiekt wywodzący się ze Skandynawii. Przejazd do centrum Karpacza. Czas wolny na spacery, wypoczynek, kawę, herbatę, piwo.
Karpacz  – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim. Położone w Sudetach Zachodnich, w dolinie rzeki Łomnicy. Historycznie leży na Dolnym Śląsku. W latach 1945–1954 siedziba wiejskiej gminy KarpaczW latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa jeleniogórskiego. Liczba ludności  4982 mieszkańców. Miasto jest położone w Karkonoszach, u stóp Śnieżki (1602 m n.p.m.), której polska część znajduje się w granicach miasta, w dolinie rzeki Łomnicy oraz potoków, będących jej dopływami.

Powrót do miejsca zakwaterowania w Karpaczu. Obiadokolacja. Nocleg

Dzień 3 (niedziela 01.12): wczesne śniadanie.Wyjazd w kierunku Pragi – stolicy Czech. Przyjazd do Pragi . Spotkanie z przewodnikiem praskim. Spacer po mieście:  Hradczany, Zamek Królewski, Katedra św. Wita, Stare Miasto, Plac Ziżki, Vaclavskie Namesti. Jarmark Bożonarodzeniowy w centrum miasta. Czas wolny na odwiedzenie miejscowych piwiarni, zjedzenie knedliczków, kawę. Praga –stolica i największe miasto Czech, położone w zachodniej części kraju, w środkowej części krainy Czechy, nad Wełtawą. Praga jest ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim, turystycznym i kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym. Należy do grona najpiękniejszych miast Europy i odwiedzana jest przez miliony turystów. Jest siedzibą większości czeskich urzędów centralnych (w tym parlamentuprezydenta i rządu).  Dzisiejsza Praga powstała w 1784 r. z połączenia pięciu wcześniej samodzielnych, lecz powiązanych ze sobą organizmów, których początki sięgają średniowiecza: Starego MiastaNowego MiastaJosefovaMałej Strany i Hradczan – siedziby władców czeskich. Od 1992 r. zabytkowe centrum miasta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na bogactwo atrakcji, należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy. Według tradycji oryginalna czeska nazwa miasta Praha pochodzi od czeskiego słowa práh – próg i jest związana z księżniczką LibusząEtymologia nazwy miasta zbudowanego nad progiem lub jazem – rzecznym brodem pochodzi od historycznej nazwy przeprawy przez Wełtawę w okolicy dzisiejszego Mostu Karola.W 2018 roku  liczba ludności miasta wynosiła 1 380 000.

Przejazd do Zielonej Góry.

Organizator zapewnia: transport autokarem turystycznym z barkiem, GPS, DVD, dodatkowe ubezpieczenie NW, zakwaterowanie i wyżywienie: Hotel OW „Stokrotka” w Karpaczu  – pokoje 2- osobowe z łazienkami, 2 śniadania, 1 obiadokolacja, „Wieczór Andrzejkowy” przy muzyce mechanicznej + DJ: kolacja, przystawki, jadłospis do ustalenia, konkursy, rezerwację biletów wstępu, dodatkowego przewodnika.

KOSZT: 560 PLN od osoby

UWAGA !   Atrakcje dodatkowe w cenie ofery:
– Chata Walońska „Juna” 
– Świątynia Wang –

Osoby chętne proszone są o zgłoszenie swego udziału do 12 listopad 2019r i wpłaty zaliczki w kwocie 160 zł od osoby osobiście w biurze stowarzyszenie lub telefonicznie:
Barbara Milej -697 915 738
Bożena Szykowna – 507 185 680