W MAJU LECIMY DO GRUZJI

Gruzja… to esencja słowa „przygoda” – antyczna kraina złotego runa, wiosek z kamiennymi wieżami ukrytych pośród gór Kaukazu, labiryntów skalnych miast, stepowych i bezkresnych terenów z samotnymi jeźdźcami na koniu, wina ze starożytnych upraw Kachetii, którym Gruzini częstują gości z rogu, nadmorskich subtropikalnych ogrodów w Batumi, rozległych plaż. Kraina, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającego podróżnika.

Historia Gruzji słynie z walecznych ludzi, krajobrazu – składającego  się z niebosiężnych gór Kaukazu, kultury – z liczących setki lat kościołów, które wtapiają się w surowy, górski pejzaż. Jest krajem wyjątkowym także pod innym względem – mało który naród słynie ze swojej gościnności – tak  mocno, jak Gruzini. Oczywiście ich gościnność jest tym większa wobec gościa, im większa jest wspólnie wypita ilość wina…, a wina w Gruzji nie brakuje!

Zapraszamy na wyprawę do pięknej i bardzo gościnnej Gruzji!

Data: 25.05.2020 – 04.06.2020

Dzień 1: poniedziałek  – 25.05  Wylot z Warszawy  o 22.30 
Dzień 2: wtorek – 26.05 Przylot do Tbilisi stolicy Gruzji – godzina 4.00 rano. Odbiór bagaży i inne formalności – czas trwania około godziny. 
Wsiadamy do autobusu turystycznego w porcie lotniczym. Przejazd do hotelu.  Zakwaterowanie. Odpoczynek. Śniadanie.
11.00 – spotkanie z miejscowym przewodnikiem, wycieczka zapoznawcza po mieście: Plac Wolności, Prospekt Rustaweli,  zwiedzanie Galerii  Narodowej Gruzji (albo muzeum Narodowego), Suchy Most, na którym można nabyć pracy artystyczne malarzy gruzińskich.
Zwiedzanie Parku Mtacminda (wjazd koleją szynową): taras widokowy, panteon, Świątynia Świętego Dawida, rzeźba i roślinność parkowa, wieża telewizyjna, kawiarnia, odpoczynek w parku.
Czas wolny. Obiado-kolacja. Nocleg.
Dzień 3: środa – 27.05
Śniadanie. 9.00 – wyjazd w teren, zwiedzanie miejscowości Gargeti, Kościół Świętej Trójcy. W drodze przystanek przy Zhinvalskim Zbiorniku Wodnym (Czterdzieści kilometrów na północ od Tbilisi nad rzeką Aragvi znajduje się Zbiornik Wodny Zhinvali, który dostarcza gruzińskiej stolicy wodę i elektryczność. Zapora na Aragvi została zbudowana w 1985 roku, jej wysokość przekracza sto metrów, szerokość – czterysta metrów. Objętość wody w zbiorniku wynosi ponad pół miliarda metrów sześciennych.) Zwiedzanie Twierdzy Ananuri (Ananuri – twierdza leżąca nad rzeką Aragwi, około 66 kilometrów na północ od Tbilisi. Pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku.)  Przystanek w Gudauri  przy Łuku „Przyjaźni” (to jedna z atrakcji Gruzińskiej Drogi Wojskowej. Znajduje się na przełęczy na północ od Gudauri. Łuk stoi na wysokości 2384 metrów, wystając ponad przepaść i rzekę płynącą poniżej. Głównym powodem pobytu w pobliżu Łuku jest taras widokowy, z którego otaczające góry są doskonale widoczne.)
Dalsza droga wije się serpentynami; jedziemy do Stepancmindy (Kazbegi) na spotkanie z wygasłym wulkanem, drugą co do wysokości górą Gruzji – Kazbekiem (5033,8 m n.p.m.). Wjeżdżamy terenowymi samochodami do położonej wysoko nad miastem (2170 m n.p.m.) cerkwi Cminda Sameba (XIV w.), w oddali widać ośnieżony szczyt góry.
Powrót do Tbilisi. Obiago-kolacja. Nocleg.
Dzień 4:  – czwartek – 28.05
Śniadanie. Zwiedzanie Tbilisi:  wjazd kolejką linową do twierdzy Narikala (starożytna twierdza wznosząca się nad Tbilisi – stolicą Gruzji i rzeką Kurą. Twierdza, składająca się z dwóch otoczonych murem części, jest usytuowana na stromym wzgórzu pomiędzy łaźniami siarkowymi i ogrodami botanicznymi. Na niższym dziedzińcu znajduje się odrestaurowany ostatnio (przed 2010) Kościół Św. Mikołaja). Zejście do ogrodu botanicznego, zwiedzanie wąwozu wodospadów  i miejsc porośniętych drzewami  figowca, spacer po Starym Mieście, przejście Mostem Pokoju (most dla pieszych nad rzeką Kurą, ma 156-metrową stalową ramę, przykrytą szkłem. Został zbudowany z inicjatywy prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego. Pomysł stworzenia takiego projektu zrodził się po konflikcie gruzińsko-osetyjskim w sierpniu 2008 roku.) Przejście do parku Rikey.
Czas wolny. Powrót do hotelu i dalej – wyjazd na kolację do restauracji. Kolacja uroczysta – wieczór powitalny z muzyką gruzińską i tańcami w stylu folk, a także wyśmienitymi daniami kuchni regionalnej. Nocleg.
Dzień 5: piątek – 29.05 Śniadanie. Wymeldowanie się z hotelu w Tbilisi, przejazd do miasta Bordżomi (160 km). (miasto uzdrowiskowe w Gruzji, w regionie Samcche-Dżawachetia. Położone jest w górach Małego Kaukazu, nad rzeką Kurą (w Wąwozie Bordżomskim). Wokół miasta roztaczają się tereny Bordżomsko-Charagaulskiego Parku Narodowego. W latach trzydziestych XX-wieku odkryte zostały chlorkowo-wodorowo-węglanowo-sodowo-wapniowe wody mineralne, mające leczniczy wpływ na drogi żółciowe i choroby przewodu pokarmowego. W czasach sowieckich miasto zyskało status modnego uzdrowiska. Pozostałością lat świetności jest park Likani, w którym znajdują się dawne pałace rodziny carskiej. Obecnie ogólnodostępne są gorące i zimne źródła w parku zdrojowym. Miasto słynie z butelkowanej w tym uzdrowisku wody mineralnej „Bordżomi”.)
Po drodze zapoznanie się ze starożytną stolicą Gruzji – miastem Mccheta (miasto we wschodniej Gruzji, przy ujściu rzeki Aragwy do Kury; stolica regionu Mccheta-Mtianetia. Mccheta jest jednym z najstarszych miast Gruzji, położona na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych. Badania archeologiczne wykazały istnienie osad ludzkich w tym miejscu w epoce brązu (3000–2000 p.n.e.)
Dalszy przejazd  do Uplisciche (starożytne skalne miasto we wschodniej Gruzji, około 10 km na wschód od miasta Gori, w Kartlii Wewnętrznej. Zbudowane na lewym, skalistym i wysokim brzegu rzeki Kury. Powstanie budynków datuje się od V wieku p.n.e do późnego średniowiecza, są one mieszanką unikatowych stylów kulturowych Anatolii i Iranu, a także architektury pogańskiej i chrześcijańskiej).

Zatrzymamy się  w Gori – miejscu urodzenia Józefa Stalina. Chętni mogą zwiedzać muzeum Stalina (na koszt własny). Odwiedzimy także sklepiki ze słynnym miejscowym koniakiem i gorącym pieczywem. Przyjazd do Bordżomi – rozmieszczenie w hotelu. Spacer do Borżomskiego parku (pijalna wody mineralnej). Obiado-kolacja w miejscowej restauracji.  Nocleg.
Dzień 6: sobota – 30.05
Śniadanie. Przejazd do miasta Achalciche (оkoło 50 км) (miasto w południowo-zachodniej Gruzji, stolica i największe miasto regionu Samcche – Dżawachetia. Miejscowość uzdrowiskowa, funkcjonująca w oparciu o kompleks źródeł termalnych). Zwiedzanie twierdzy Rabat (twierdza z XVI-XVIII wieku, o powierzchni 7 hektarów)
Następnie przejazd  do skalnego miasta-monasteru Wardzia (około 60 kм). Zwiedzanie. (Skalne miasto-klasztor usytuowane na zboczu góry Eruszeli w południowej Gruzji, niedaleko miasta Aspindza. Wardzię zaczęto budować za panowania Jerzego III w 1185 roku, natomiast ukończono – pod rządami jego córki, królowej Tamary. W średniowieczu Wardzia służyła jako schronienie podczas najazdów mongolskich; mogła pomieścić od 20 do 60 tys. osób. Zawierała klasztor, salę tronową oraz ponad 3 000 komnat umieszczonych na 13 kondygnacjach (piętrach). W mieście zainstalowano skomplikowany system nawodnienia pobliskich pól uprawnych. Jedyny dostęp do klasztoru zapewniało kilka dobrze ukrytych tuneli blisko rzeki Kura.)

Powrót do hotelu. Kolacja. Nocleg.
Dzień 7: niedziela – 31.05
Śniadanie. Wyjazd do Batumi. Przejazd około 220 km. Zameldowanie się w hotelu w Batumi. Zapoznanie się z miejscowością. Obiado-kolacja. Odpoczynek nad morzem. Nocleg.

Dzień 8: poniedziałek – 01.06
Śniadanie. Odpoczynek nad morzem. Zapoznanie się z miastem, przejedziemy się również aleją im. Marii i Lecha Kaczyńskich, po południu odwiedzimy miejscowy ogród botaniczny. (Stolica Adżarii jest dziś najsłynniejszym kurortem nadmorskim Gruzji. Powszechnie znane są tutejsze plaże oraz jedna z najdłuższych na świecie promenada przyciągająca rzesze turystów. Podziwiać tu można także urokliwe uliczki, eleganckie kamienice, świątynie różnych wyznań i subtropikalną roślinność. Śpiewające fontanny, kluby nocne, delfinarium, różnorodne atrakcje – wszystko to czyni miasto pełnym życia i niepowtarzalnym. Zobaczymy starą i nową część miasta, promenadę z Wieżą Alfabetu i rzeźbą „Ali i Nino”, plac i statuę Medei nawiązującą do mitu o złotym runie. Adżaria jest jedynym rejonem Gruzji, którego klimat określa się jako tropikalny. Z tego powodu szata roślinna jest tu znacznie bogatsza niż w pozostałej części rejonu.)  Obiado-kolacja. Nocleg.
Dzień 9: wtorek – 02.06
Śniadanie. Batumi. Odpoczynek nad morzem.
Uwaga.  W tym dniu dla chętnych jest możliwość organizacji wycieczki fakultatywnej do Parku Narodowego  Mtirala (region Batumi), zwanego miejscową „dżunglą płaczącą”.  Spacer i zwiedzanie Parku. Albo wycieczki fakultatywnej w góry Adżarii (region Batumi), gdzie najpierw zapoznamy się z doskonale zachowanymi murami fortecy w Gonio – od kilku lat z powodzeniem pracują tu polscy archeolodzy. Następnie zobaczymy wodospad w Makhuntseti i zabytkowy kamienny most Tamary. Odwiedzimy też winiarnię gdzie spróbujemy adżarskich win.
Obiado-kolacja. Nocleg.
Dzień 10: środa – 03.06
Śniadanie. Pożegnanie się z morzem Czarnym. O 12.00 wymeldowanie się z hotelu. Przejazd do Tbilisi (370 km). Spacer po starówce,
Kolacja – wieczór pożegnalny w restauracji z muzyką.  O północy wyjazd na lotnisko.
Dzień 11: czwartek – 04.06
Przejazd na lotnisko.
Rejestracja na rejs i wylot z Tbilisi o  4: 55 rano czasu miejscowego. Przylot do Warszawy o 6:40 rano.

Cena:  2000 zł + 450 $

Cena zawiera:
– bilet lotniczy w obie strony (w kosztach bagaż podręczny 1 szt. do 8 kg)
– 8 noclegów (hotele *** lub ****),
– 9 śniadań i 7 obiado-kolacji, 2 kolacji regionalne uroczyste: powitalna i pożegnalna – przy posiłkach zapoznajemy z winami gruzińskimi i słynna kuchnią regionalną)
– transfer z lotniska i na lotnisko,
– transport autobusem przez cały czas trwania wyprawy (po za pobytem nad morzem w Batumi)
– przewodnik miejscowy
– pilot na całej trasie
– opłaty za wstępy na obiekty zwiedzania (z wyjątkiem wjazdu kolejką szynową, wjazd może być zrealizowany autobusem)
– ubezpieczenie NW i KL w NW

UWAGA! Cena nie zawiera opłaty bagażu rejestrowanego (1 szt. do 23 kg) Można opłacić dodatkowo: os. 200 zł. A także nie zawiera ubezpieczenia bagażu, ubezpiecza się na życzenie.

Uwaga! * W powyższym programie mogą nastąpić korekty odnośnie ceny tak i w realizacji punktów programu – w zależności, np.: od  zmian kursów walut, od cen za bilety podróży, zmiany ilości uczestników, zmian rozkładu jazdy komunikacji lokalnej i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna, itp.) – pozostające w gestii pilota- organizatora.

Osoby zdecydowane na wyjazd do Gruzji proszone są do 3 grudnia 2019r o wpłatę przelewem 1000 zł od osoby na poniższe konto tytułem : bilet lotniczy ,Gruzja,maj.

60124037541111001072765512
Bank Pekao SA
Elena Kaczmarek TRANSPOLONIA
64 – 510 Wronki
Os. Słowiańskie 4A/2

Kontakt telefoniczny:
Barbara Milej – 697 915 738
Bożena Szykowna- 507 185 680

UWAGA:
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje kolejność wpłaty i zgłoszenia.