SKRZYPEK NA DACHU

Zapraszamy na wyjazd do Wrocławia w dniu 29.01.2022r. (sobota) na musical „Skrzypek na dachu”. Koszt – 170 zł/osoba. Wyjazd – godzina 12:00, powrót – około 1:00.

Zapisy wraz z wpłatą przyjmuje do 30.11.2021r. Barbara Milej tel. 605 341 236. Dla osób uprawnionych istnieje możliwość częściowej refundacji.

Organizatorem wyjazdu jest BP „Exodus”. Z uwagi na krótki termin rezerwacji miejsc w autokarze prosimy o szybkie decyzje.

To pierwsze wystawienie „Skrzypka na dachu” na scenie Opery. Od premiery w czerwcu 2002 roku, do tej pory „Skrzypek…” grany był albo w plenerze, albo w Hali Ludowej i obejrzało go 70 tysięcy widzów.

Dziś Adam Frontczak, adaptator spektaklu, stanął przed sporym wyzwaniem. – Staraliśmy się przenieść scenografię Ryszarda Kai, prezentowaną w Hali Ludowej – opowiada. -Ludność Anatewki zamieszka dwie strony scenicznej uliczki. Przy domkach chodzić będą żywe kozy i kaczki – dodaje Adam Frontczak.

Musical „Skrzypek na dachu” oparty został na książce „Dzieje Tewjego Mleczarza” Szolema Alejchema. Premiera spektaklu odbyła się 22 września1964 roku na Broadwayu. Wzruszające dzieje żydowskich i rosyjskich mieszkańców małej Anatewki, rozgrywają się tuż przed rewolucją w 1905 roku. Niewątpliwie najbardziej znanym „Skrzypkiem…” jest film Normana Jewisona z Chaimem Topolem w roli Tewjego.

Do wrocławskiego przedstawienia scenografię stworzył Ryszard Kaja, malarz, grafik i scenograf. – To bardzo chagallowska wizja kończącego się małego świata – opowiada Adam Frontczak. Ewa Michnik, sprawująca kierownictwo muzyczne i dyrygująca muzykami na zmianę z Tomaszem Szrederem, mówi, że tym razem Ryszard Kaja wymyślił, jak zmienić konstrukcję domów w Anatewce, do których ich mieszkańcy będą wchodzić. W Hali Ludowej pokazał tylko ściany, bo domy nie miały wnętrz.

– Realizacja daje ogromne możliwości zaprezentowania filozoficznej opowieści – mówi Bogusław Szynalski, grający Tewjego.
Konsultantem muzycznym wrocławskiego „Skrzypka…” jest Leopold Kozłowski, pianista, kompozytor i dyrygent, zwany ostatnim klezmerem Galicji. – Obiecał, że przyjedzie na majowe spektakle. Najważniejsze, byśmy stali się autentyczną żydowską kapelą, a nie wystawili opery – deklaruje Ewa Michnik.

Główne role zagrają: Maciej Krzysztyniak i Bogusław Szynalski (na zmianę kreujący Tewjego), Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak i Jolanta Żmurko (na zmianę grające jego żonę Gołdę), Dorota Dutkowska i Anastazja Lipert (Cajtla), Katarzyna Haras i Joanna Moskowicz (Hudel), Marta Brzezińska, Małgorzata Węgrzyn-Krzyżosiak (Chawa), Piotr Bunzle, Marcin Klarman (Motel), Jacek Jaskuła, Łukasz Rosiak (Perczyk), Barbara Bagińska (Jenta), Adam Czermak (Skrzypek)..