WYCIECZKA DO GRUZJI

Fundacja Kresowa „Polonia” _ wyjazd klubowy Poznań – Gorzów – Wronki, + 48 515 185 047, +48 504 576 602e mail:

elena.fundacja.polonia@interia.pl, fundacja.kresowa.polonia@interia.pl

_______________________________________________________________

Gruzja… to esencja słowa „przygoda” – antyczna kraina złotego runa, wiosek z kamiennymi wieżami ukrytych pośród gór Kaukazu, labiryntów skalnych miast, stepowych i bezkresnych terenów z samotnymi jeźdźcami na koniu, wina ze starożytnych upraw Kachetii, którym Gruzini częstują gości z rogu, nadmorskich subtropikalnych ogrodów w Batumi, rozległych plaż. Kraina, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającego podróżnika.

Historia Gruzji słynie z walecznych ludzi, krajobrazu – składającego się z niebosiężnych gór Kaukazu, kultury – z liczących setki lat kościołów, które wtapiają się w surowy, górski pejzaż. Jest krajem wyjątkowym także pod innym względem – mało który naród słynie ze swojej gościnności – tak mocno, jak Gruzini. Oczywiście ich gościnność jest tym większa wobec gościa, im większa jest wspólnie wypita ilość wina…, a wina w Gruzji nie brakuje!
Zapraszamy na wyprawę do pięknej i bardzo gościnnej Gruzji!

Gruzja, Październik _ 2022

Data: 18.10.2022 – 25.10.2022

Dzień 1: wtorek – 18.10 Spotkanie na lotnisku Chopina o 08:20. Rejestracja. Wylot z Warszawy liniami LOT o godzinie 10:20 .
Przylot do Tbilisi o godzinie 16:00. Odbiór bagaży i inne formalności – czas trwania około godziny.
Przejazd do hotelu w Tbilisi. Zakwaterowanie. Zapoznanie się ze okolicą, spacer po starówce. Obiado-kolacja z winem gruzińskim. Odpoczynek. Nocleg_Tbilisi

Dzień 2: środa – 19.10 Śniadanie. Zostawiamy w hotelu bagaże, bierzemy ze sobą rzeczy, niezbędne na 1 nocleg. W tym dniu nocujemy po za hotelem i wracamy do niego następnego dnia.
9.00 – wyjazd w teren, zwiedzanie miejscowości Gargeti, Kościół Świętej Trójcy. W drodze przystanek przy Zhinvalskim Zbiorniku Wodnym (Czterdzieści kilometrów na północ od Tbilisi nad rzeką Aragvi znajduje się Zbiornik Wodny Zhinvali, który dostarcza gruzińskiej stolicy wodę i elektryczność. Zapora na Aragvi została zbudowana w 1985 roku, jej wysokość przekracza sto metrów, szerokość – czterysta metrów. Objętość wody w zbiorniku wynosi ponad pół miliarda metrów sześciennych.) Zwiedzanie Twierdzy Ananuri (Ananuri – twierdza leżąca nad rzeką Aragwi, około 66 kilometrów na północ od Tbilisi. Pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku.) Przystanek w Gudauri przy Łuku „Przyjaźni” (to jedna z atrakcji Gruzińskiej Drogi Wojskowej. Znajduje się na przełęczy na północ od Gudauri. Łuk stoi na wysokości 2384 metrów, wystając ponad przepaść i rzekę płynącą poniżej. Głównym powodem pobytu w pobliżu Łuku jest taras widokowy, z którego otaczające góry są doskonale widoczne.)
Dalsza droga wije się serpentynami; jedziemy do Stepancmindy (Kazbegi) na spotkanie z wygasłym wulkanem, drugą co do wysokości górą Gruzji – Kazbekiem (5033,8 m n.p.m.). Wjeżdżamy terenowymi samochodami do położonej wysoko nad miastem (2170 m n.p.m.) cerkwi Cminda Sameba (XIV w.), w oddali widać ośnieżony szczyt góry. Jest to pełna wrażeń i emocji przygoda.
Po zwiedzaniu – obiad zorganizowany w restauracji miejscowej albo w miejscu noclegu. Odpoczynek w górach. Zachwycające widoki i kąpiele oddechowe.

Nocleg w Stepacminda w hotelu albo pensjonacie.

Dzień 3: czwartek – 20.10 śniadanie w hotelu. Wyjazd w drogę powrotną do Tbilisi. (154 km). Po drodze zapoznanie się ze starożytną stolicą Gruzji – miastem Mccheta (miasto we wschodniej Gruzji, przy ujściu rzeki Aragwy do Kury; stolica regionu Mccheta-Mtianetia. Mccheta jest jednym z najstarszych miast Gruzji, położona na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych. Badania archeologiczne wykazały istnienie osad ludzkich w tym miejscu w epoce brązu (3000–2000 p.n.e.)
Przerwa na kawę.
Podróż dalsza do Tbilisi. Bliższe zapoznanie się z Tbilisi, 2- godzinowe zwiedzanie miasta: wjazd kolejką linową do twierdzy Narikala (starożytna twierdza wznosząca się nad Tbilisi – stolicą Gruzji i rzeką Kurą. Twierdza, składająca się z dwóch otoczonych murem części, jest usytuowana na stromym wzgórzu pomiędzy łaźniami siarkowymi i ogrodami botanicznymi. Na niższym dziedzińcu znajduje się odrestaurowany ostatnio (przed 2010) Kościół Św. Mikołaja). Zejście do ogrodu botanicznego, zwiedzanie wąwozu wodospadów i miejsc porośniętych drzewami figowca, spacer po Starym Mieście, przejście Mostem Pokoju (most dla pieszych nad rzeką Kurą, ma 156-metrową stalową ramę, przykrytą szkłem. Został zbudowany z inicjatywy prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego. Pomysł stworzenia takiego projektu zrodził się po konflikcie gruzińsko-osetyjskim w sierpniu 2008 roku.) Przejście do parku Rikey.
Powrót do hotelu. Obiado-kolacja w hotelu (albo zastępczo – kolacja w mieście). Nocleg_Tbilisi

Dzień 4: piątek – 21.10 Śniadanie. Wymeldowanie się z hotelu, odjazd do Batumi (375 km)
Po drodze zwiedzamy Uplisciche (starożytne skalne miasto we wschodniej Gruzji, około 10 km na wschód od miasta Gori, w Kartlii Wewnętrznej. Zbudowane na lewym, skalistym i wysokim brzegu rzeki Kury. Powstanie budynków datuje się od V wieku p.n.e do późnego średniowiecza, są one mieszanką unikatowych stylów kulturowych Anatolii i Iranu, a także architektury pogańskiej i chrześcijańskiej).
Dalej zatrzymamy się w Gori – miejscu urodzenia Józefa Stalina, dyktatora ZSRR. Krótki postój przy Muzeum Stalina zapoznamy się z historią miasta. Chętni mogą zwiedzać muzeum Stalina (na koszt własny) obok którego znajduje się dom, w którym się urodził oraz wagon, w którym podróżował. Odwiedzimy także sklepiki ze słynnym miejscowym koniakiem i gorącym pieczywem.
Przyjazd do hotelu w Batumi. Rozmieszczenie się.

Obiado-kolacja. Czas wolny. Nocleg-Batumi

Dzień 5: sobota – 22.10

Śniadanie. Odpoczynek nad morzem. Spacer i objazd – zapoznanie się z miastem, przejedziemy się aleją im. Marii i Lecha Kaczyńskich, odwiedzimy miejscowy ogród botaniczny. (Stolica Adżarii jest dziś najsłynniejszym kurortem nadmorskim Gruzji. Powszechnie znane są tutejsze plaże oraz jedna z najdłuższych na świecie promenada przyciągająca rzesze turystów. Podziwiać tu można także urokliwe uliczki, eleganckie kamienice, świątynie różnych wyznań i subtropikalną roślinność. Śpiewające fontanny, kluby nocne, delfinarium, różnorodne atrakcje – wszystko to czyni miasto pełnym życia i niepowtarzalnym. Zobaczymy starą i nową część miasta, promenadę z Wieżą Alfabetu i rzeźbą „Ali i Nino”, plac i statuę Medei nawiązującą do mitu o złotym runie. Adżaria jest jedynym rejonem Gruzji, którego klimat określa się jako tropikalny. Z tego powodu szata roślinna jest tu znacznie bogatsza niż w pozostałej części rejonu.)
Obiado-kolacja. Czas wolny. Nocleg_Batumi

Dzień 6: niedziela – 23.10

Śniadanie. Wycieczka w góry Adżarii (region Batumi), gdzie najpierw zapoznamy się z doskonale zachowanymi murami fortecy w Gonio – od kilku lat z powodzeniem pracują tu polscy archeolodzy. Następnie zobaczymy wodospad w Makhuntseti i zabytkowy kamienny most Tamary. Odwiedzimy też winiarnię gdzie spróbujemy adżarskich win.
Powrót. Obiado-kolacja. Czas wolny. Nocleg_Batumi

Dzień 7: poniedziałek – 24.10

Śniadanie. Wymeldowanie się z hotelu. Wyjazd do Tbilisi. Zatrzymanie się w miejscach malowniczych (mosty wiszące, krajobrazy). Przyjazd do stolicy i dalsze zwiedzanie Tbilisi: Plac Wolności, Prospekt Rustaweli, Suchy Most, na którym można nabyć pracy artystyczne malarzy gruzińskich.
Zwiedzanie Parku Mtacminda (na życzenie grupy: wjazd koleją szynową – na koszt własny): taras widokowy, panteon, Świątynia Świętego Dawida, rzeźba i roślinność parkowa, wieża telewizyjna, kawiarnia i inne.
Przyjazd do Hotelu. Krótki odpoczynek i przygotowanie do imprezy: o godzinie 20:00 wyjazd na suprę pożegnalną do restauracji – kolacja uroczysta – wieczór pożegnalny z muzyką gruzińską i tańcami w stylu folk, a także wyśmienitymi daniami kuchni regionalnej, winem i czaczą (mocny trunek miejscowy). Powrót do hotelu. Nocleg.

Dzień 8: wtorek – 25.10

Śniadanie. Czas wolny na zakup pamiątek. Wymeldowanie się z hotelu. Przejazd na lotnisko w Tbilisi. Rejestracja. Wylot.

Cena: 3600 zł + dodatkowa opłata za bilet lotniczy

Cena zawiera:
– 7 noclegów (hotele *** lub **** lub bardzo dobrej klasy pensjonat) pokoje 2-osobowe z łazienkami, 1- ka za dopłatę, 3 – osobowe na życzenie rodzin
– 7 śniadań i 6 obiado-kolacji + 1 supra – kolacja regionalna uroczysta: powitalna albo pożegnalna – przy posiłkach zapoznajemy z winami gruzińskimi i słynna kuchnią regionalną)
– transfer z lotniska i na lotnisko,
– transport autobusem albo busem (w zależności od ilości uczestników) na wyprawach turystycznych i przejazdach
– pilot – przewodnik na całej trasie
– opłaty za wszystkie wstępy na obiekty zwiedzania podane w programie
(z wyjątkiem wjazdu kolejką szynową, wjazd może być zrealizowany autobusem)
– ubezpieczenie NW i KL w NW (uwaga: nie ma w tym ubezpieczenia chorób przewlekłych, można zrobić za dodatkową opłatę na życzenie)

Uwaga! * W powyższym programie mogą nastąpić korekty odnośnie realizacji punktów programu – w zależności, np.: zmian rozkładu jazdy komunikacji lokalnej, Sytuacji na drogach i innych czynników zewnętrznych (pogoda, sytuacja polityczna, itp.), a także nieznaczna korekta ceny (zmiana kursu walut, ceny paliwa i tp) – pozostaje to w gestii pilota- organizatora.

!!! Szanowni Państwo, po szczegółowym zapoznaniu się z programem i podjęciu decyzji o wyjeździe – proszę o samodzielny zakup biletu lotniczego w dwie strony na samolot linii lotniczych LOT:
Warszawa/Tbilisi 18.10.2022 – wylot, czas wylotu: 10.20, Port Lotniczy Warszawa (WAW), czas przylotu: 16.00, Port Lotniczy Tbilisi (TBS),
Polskie Linie Lotnicze LOT/ LO 725 / Boeing , czas podróży: 3:40 h
Tbilisi/Warszawa 25.10.2022 – czas wylotu: 16:55 Tbilisi, Port Lotniczy Tbilisi (TBS),
czas przylotu: 19:10 Warszawa, Port Lotniczy Warszawa (WAW), Polskie Linie Lotnicze LOT/ LO 726 / Boeing, czas podróży: 4:15 h
Dodatkowo informuję, że obecnie samolot ten ma szeroki dostęp miejsc, ale systematycznie będzie się zwiększała liczba miejsc zajętych i będzie wzrastać koszt przelotu. W przypadku problemów z zakupem biletów służę informacją i pomocą.
Sugeruję rozpoczęcie naszej imprezy turystycznej od spotkania na lotnisku: Warszawa – Port Lotniczy Chopin – 2,5 godziny przed odlotem.
Uczestnicy chcący odbyć przelot do Tbilisi i z powrotem z innych portów lotniczych mają taką możliwość – muszą dopasować swój przylot do Gruzji do programu imprezy i dołączyć do grupy na lotnisku w Tbilisi albo w hotelu.

Wycieczka pod patronatem Zarządu Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Zielonej Górze.

Kontakt informacyjny: Eugeniusz Czerwiński – 607-572-234