ANDRZEJKI 2022 W ŚWIERADOWIE ZDRÓJ

Wielka okazja ! Wspaniałe przeżycia !

POLSKA – CZECHY
LUBOMIERZ – ŚWIERADÓW ZDRÓJ – FRYDLANT ZAMEK i BROWAR – NOVE MESTO – LEŚNA ZAMEK CZOCHA LUBOMIERZ – Z WIZYTĄ U KARGULA I PAWLAKA
ŚWIERADÓW – JEDNO Z NAJPIĘKNIEJSZYCH UZDROWISK
KATARZYNKI I ANDRZEJKI W ŚWIERADOWIE ZDROJU
WIZYTA NA ZAMKU FRYDLANT
NA PIWIE W SŁAWNYM CZESKIM BROWARZE „ALBRECHT”
ZAMEK CZOCHA I JEGO TAJEMNICE

Termin: 25.11 – 27.11.2021 r.

Dzień 1(piątek, 25.11):zbiórka uczestników wyjazdu w Zielonej Górze pod Komendą Policji, ulica Partyzantów o godzinie 06.00. Przejazd do Lubomierza. W trakcie przejazdu omówienie programu wycieczki andrzejkowej. Przyjazd do Lubomierza. Zwiedzanie Muzeum Kargula i Pawlaka. Czas wolny na zapoznanie się z miejscowością.
Lubomierz – miasto w Polsce położone w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lubomierz. Jest to jedno z najmniejszych i najstarszych miast w województwie dolnośląskim, z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym. Prawa miejskie posiada od 1291. Miasteczko posiada bardzo ciekawą i zabytkową zabudowę. Lubomierz znany jest przede wszystkim z kręconego tu filmu „Sami swoi” oraz organizowanego w mieście Festiwalu Filmów Komediowych. Znajduje się tu Muzeum Kargula i Pawlaka– muzeum znajdujące się przy ul. Wacława Kowalskiego 1. Umieszczono je w dawnym Domu Płócienników, w budynku pochodzącym z XVI w. Budynek ten posiada bogate walory architektoniczne, stanowiące dużą atrakcję turystyczną. W Muzeum Kargula i Pawlaka zgromadzone są różne pamiątki związane z kultową komedią Sylwestra Chęcińskiego.

Lubomierz zabudowa Muzeum Kargula i Pawlaka

Przejazd do Świeradowa Zdrój. Jedno z najpiękniejszych uzdrowisk zdrojowych w Polsce i tej części Europy. Miasto uzdrowiskowe w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim. Położony jest na wysokości 450–710 m n.p.m. w Górach Izerskich, w dolinie rzeki Kwisy. Miasto sąsiaduje z gminami: Mirsk i Leśna oraz z  krajem libereckim w Czechach. Już w roku 1795 wybudowano tu pierwszy dom zdrojowy, a w 1817 roku odkryto źródło w korycie rzeki. W roku 1934 odkryto tu źródło radonowe. Do dyspozycji kuracjuszy wybudowana została hala spacerowa z egzotyczną roślinnością, promenada spacerowa, tarasy, sztuczna grota oraz galeria widokowa na wieży z zegarem. Zabudowa uzdrowiska przypomina podobne miasteczka w Austrii. W Świeradowie zobaczyć możemy liczne zabytki sakralne, unikatową zabudowę uzdrowiskową z Domem Zdrojowym, a również ciekawe architektonicznie wille i pensjonaty przeznaczone dla kuracjuszy i turystów. Spotkanie z miejscowym przewodnikiem. Zapoznajemy się z uzdrowiskiem: spacer po mieście, czas wolny na kawę czy piwo.

Świeradów Zdrój

Przyjazd do Świeradowa. Spotkanie z miejscowym przewodnikiem. Zapoznajemy się z uzdrowiskiem: spacer po mieście, czas wolny na kawę czy piwo. Zakwaterowanie grupy w dwóch budynkach pensjonatów „Pod wyciągiem” i „Alma” znajdujących się blisko siebie. Pokoje dwuosobowe z łazienkami. Wyżywienie i „Wieczór Andrzejkowy” w pensjonacie „Alma”.

Pensjonat „Alma” w Świeradowie
Pensjonat „Pod wyciągiem” w Świeradowie

Odpoczynek i przygotowanie do „Wieczoru Katarzynkowo – Andrzejkowego”.

Wieczór Katarzynkowo – Andrzejkowy” odbędzie się w pensjonacie „Alma”: obiadokolacja, przystawki, napoje, muzyka mechaniczna, konkursy Fundacji „Polonia”: wybór Królowej i Króla Andrzejkowego, konkurs niespodzianka, wróżby. Menu zostanie ustalone.

Nocleg.

Dzień 2 (sobota, 26.11): śniadanie w pensjonacie „Alma”. Przejazd do Zamku Frydlant na terytorium Czech. Zwiedzanie zewnętrzne zamku. Zamek Frýdlant – gotycki, przebudowany w okresie renesansu zamek położony w północnej części Czech, przy granicy z Polską, w kraju libereckim, Zamek należy do największych w Czechach i uważany jest za jeden z piękniejszych w Europie. Stanowi również wspaniałe połączenie średniowiecznego zamku z renesansowym pałacem. Został wzniesiony na szczycie góry nad rzeką Smědou. Ziemie te od króla czeskiego Przemysława II Ottokara jako lenno otrzymał Rudolf Biberstein i w 1278 roku zlecił budowniczemu rycerzowi Ronovicowi postawienie zamczyska. W okresie wojen husyckich miasto zostało spalone, jednak zamek ocalał. W tym czasie twierdza rozrastała się. Z roku na rok powstawały nowe budynki. W połowie XV wieku zamek został otoczony murem z basztami i nową wieżą, przez którą prowadziło wejście do twierdzy. W latach 30. XVI wieku zamek został rozbudowany już w stylu renesansowym. W 1558 roku został kupiony przez Friedricha von Rederna. W 1582 roku Melchior von Redern (syn Friedricha) całkowicie przebudował go na zamek renesansowy. Powstał wówczas tzw. Dolny Zamek z bogatą dekoracją sgraffitową. W 1602 roku ukończono budowę kaplicy św. Anny, a główna wieża otrzymała renesansowy hełm. Po bitwie na Białej Górze zamek otrzymał Albrecht von Wallenstein. Kolejnym właścicielem został Maciej von Gallas, który w latach 1646–1647 dobudował nowe umocnienia obronne, m.in. bastiony w rogach zamku. W II połowie XVII wieku dziedzicem majątku został Krystian Filip Clam – Gallas. Za jego czasów powstała barokowa sala rycerska. W 1767 roku powstało tzw. Skrzydło Kasztelańskie. W 1801 roku zamek jako pierwszy w Europie Środkowej, został udostępniony zwiedzającym.

Zamek i miasto Frydlant

Wizyta w sławnym Browarze Frydlant „Albrecht”. Ten stary browar znajduje się na brzegu rzeki Witka, tuż pod zamkiem Frýdlant. Dominują dwa dobrze zachowane kominy, a przede wszystkim budynek dawnej słodowni. Pierwsza wzmianka o warzeniu piwa we Frýdlancie pochodzi z 1381 r. i prawdopodobnie od XVI w. w tym samym miejscu, co obecny browar, stał browar dworski. Lata rozwoju i przebudowy zakończyły się w 1949 r., kiedy to w browarze uwarzono ostatnie piwo.

W następnej dekadzie w tym miejscu magazynowano sery i warzywa. Od czasu pierwszej rekonstrukcji w 2014 r. browar oferuje zwiedzanie pomieszczeń, poczęstunek w przytulnej restauracji oraz możliwość zakupu piwa butelkowego i artykułów reklamowych po przystępnych cenach. Piwa produkowane tu na licencji innych browarów, a przede wszystkim te wytwarzana na rodzimych przepisach należą do grona najlepszych w Europie. Browar odwiedzany jest przez turystów z całego świata, którzy zapoznają się z produkcją wyśmienitych trunków, a także kupują tutejsze produkty dla własnych potrzeb i jako upominki z podróży dla rodziny i znajomych.

Zwiedzanie browaru z poczęstunkiem piwnym.

Browar Frydlant „Albrecht” i jego produkty

Przejazd do miejscowości Nove Mesto pod Smrkem na terenie Czech . Nové Město pod Smrkem  – miasto w Czechach, w kraju libereckim. Według danych z 2019 r. liczba jego mieszkańców wynosiła 3 915 osób. Miasto ma trzy dzielnice: Hajniště, Ludvíkov pod Smrkem oraz Nové Město pod Smrkem. Znajdują się w nim biblioteka, muzeum, szkoły: podstawowa i zasadnicza, przedszkole, Dom Dzieci i Młodzieży. Ponadto kąpielisko przyrodolecznicze i kryty basen. To urokliwa miejscowość o typowo czeskich cechach. Spacer po miasteczku.

Nove Mesto pod Smrkem

Przejazd do pensjonatu „Alma”. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 3(niedziela, 27.11): śniadanie w pensjonacie „Alma”. Wykwaterowanie z pensjonatów. Przejazd do miejscowości Sucha – Leśna . Zwiedzanie zewnętrzne i wewnętrzne Zamku Czocha. Zamek Czocha – obronny zamek graniczny położony w miejscowości Sucha, gmina Leśna, nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie w polskiej części Łużyc Górnych. Pierwotna nazwa brzmiała prawdopodobnie Czajków. Najstarszą częścią jest, stojący przy głównych bramach (istnieją dwie, starsza dolna i nowa górna), stołp – później obudowany częścią mieszkalną. Z części mieszkalnej najstarszy jest północny fragment. Zamek powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241–1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy. W 1319 roku jako posag razem z okolicznymi ziemiami został włączony do księstwa jaworskiego, którym władał Henryk I jaworski. Po śmierci krewnego w 1346 roku przejął go wraz z całym księstwem zmarłego, Bolko II Mały, książę świdnicko-jaworski. Po śmierci księżnej Agnieszki Habsburg, wdowy po Bolku II Małym, na mocy układu o przeżycie z cesarzem i królem Czech Karolem IV Luksemburskim wrócił do Czech. Na początku XV wieku bezskutecznie oblegany przez husytów. Kupiony w 1909 roku przez drezdeńskiego producenta wyrobów tytoniowych  Ernsta Gütschowa za 1,5 mln marek, do 1912 roku został przebudowany przez znanego architekta berlińskiego Bodo Ebhardta zgodnie z wyglądem zachowanym na rycinie z 1703 roku. Podczas przebudowy zniszczono jednak wiele najstarszych fragmentów kompleksu. W dawnej fosie urządzono zwierzyniec. Ernst Gütschow utrzymywał dobre stosunki z dworem carskim, a po rewolucji z rosyjskimi emigrantami, od których skupował różne przedmioty o wysokiej wartości artystycznej. W zamku mieszkał do marca 1945 roku. Opuścił zamek, zostawiając najcenniejszą część wyposażenia. Przyjmuje się, że w latach II wojny w zamku mieściła się szkoła szyfrantów Abwehry, jednak brak na to dowodów. Po II wojnie światowej zamek przechodził różne koleje losu. Był wielokrotnie okradany. W ostatnich latach dominowała sensacyjna teza, że największej kradzieży dopuścił się 1 lutego 1946 roku burmistrz Leśnej, Kazimierz Lech, wspólnie z Krystyną von Saurma, bibliotekarką zamkową, która odkryła zamkowy schowek, wywożąc pełną ciężarówkę mienia zamkowego: insygnia koronacyjne Romanowów, 60 popiersi carów rosyjskich, 100 ikon, zastawy porcelanowe, biżuterię, obrazy. Następnie w zamku przez krótki czas mieszkali uchodźcy z Grecji, którzy w sali rycerskiej trzymali zwierzęta gospodarskie, dopełniając tym samym dzieła dewastacji. Dokonano kosztownej renowacji zamku dzieląc go na część historyczną i hotelową. Należy do rejestru najpiękniejszych zamków w Europie. Zabudowania zamku zostały wykorzystane przy kręceniu filmów: „Gdzie jest generał?”, „Dolina szczęścia”, „Wiedźmin”, „Legenda”, „Poza Lasem Sherwood (Beyond Sherwood Forest)”, „Fabryka Zła” i seriali: „Tajemnica twierdzy szyfrów”, „Dwa światy”, „Święta wojna”  i „Pierwsza miłość”.

Zamek Czocha Czas wolny. Przejazd do Zielonej Góry.

Organizator zapewnia: transport autokarem turystycznym, pilota – przewodnika, przewodników miejscowych, zakwaterowanie w pensjonatach: „Alma” i „Pod wyciągiem”, pokoje 2 – osobowe z łazienkami, dwa noclegi, dwa śniadania, Wieczór Katarzynkowo – Andrzejkowy, jedną obiadolację, zwiedzanie sławnego browaru „Albrecht” z degustacją piwa na terenie Czech, ubezpieczenie NW, rezerwację biletów wstępów, realizację bardzo ciekawego programu turystycznego.

Koszt: 665 PLN

(w cenie: transport, pilot grupy, przewodnicy miejscowi, ubezpieczenie, dwa noclegi z dwoma śniadaniami, obiadokolacja, Wieczór Katarzynkowo – Andrzejkowy)
(Możliwość minimalnej regulacji cenowej w przypadku zmian taryf.
Opłata klimatyczna 10 PLN / os.
Koszty dodatkowe :
– Muzeum Kargula i Pawlaka 15 PLN
– Frydlant: zamek, miasto, browar z degustacją piwa: 40 PLN
– Zamek Czocha 24 PLN

UWAGA!!

Osoby chętne proszone są o dokonanie do 11 października 2022r przedpłaty  w wysokości 300 zł w biurze stowarzyszenia lub na konto:

Eugeniusz Czerwiński
65-027 Zielona Góra
ul. Akacjowa 12/6

05 1090 1535 00000000 5305 0015

Pozostałą część tj. 365 zł do 05 listopada 2022r w biurze stowarzyszenia.
Tel.kontaktowe:

607 572  234 – Eugeniusz Czerwiński
507 185 680 – Bożena Szykowna
Liczba miejsc jest ograniczona – liczy się kolejność przedpłaty.

Osoby uprawnione mogą liczyć na dofinansowanie.

UWAGA: jest to najtańszy koszt wyjazdu andrzejkowego w Polsce z takimi świadczeniami – rewelacja cenowa i programowa !!!

UWAGA: program autorski – zastrzeżony.