WYJAZD NA ZIMOWISKO DO ZAKOPANEGO.

Fundacja Kresowa „Polonia” Poznań – Gorzów – Wronki, tel/fax +48504576602, +48 515 185 047, WhatsApp, Messenger e – mail: fundacja.kresowa.polonia@interia.pl lub transpolonia.world@hotmail.com, (Facebook Fundacja Kresowa Polonia

——————————————————————————————————————–

Zimowisko 2023 r.
Wielka okazja – wspaniały wypoczynek
Kraków – Wawel – Zakopane – Bustryk – Ząb – Dolina Kościeliska lub Dolina Strążyska lub Chochołowska – Szaflary Termy – Gubałówka – Szlak Jana Pawła II – Pieniny: Zamek w Niedzicy- Kulig – Wieczór Góralski – Bachledówka

PENSJONAT „HARNAŚ”

Terminy: 28.01 – 04.02.2023 r.oraz 04.02 – 11.02 2023 r.

Dzień 1:zbiórka uczestników w godzinach późnowieczornych. Miejsca podstawienia autokaru i dokładne godziny wyjazdu zostaną podane i są uzależnione od miejsc wsiadania. Wyjazd do Krakowa.
Dzień 2: przyjazd do Krakowa. Spotkanie z przewodnikiem krakowskim. Zwiedzanie: Zamek Królewskie na Wawelu (zewnętrznie), Smocza Jama, Katedra na Wawelu z grobami królewskimi, Wzgórze Wawelskie, Stare Miasto, Sukiennice, Barbakan, Pomnik Adama Mickiewicza, Kościół Mariacki, zabudowa kamieniczna. Czas wolny na spacer po Krakowskim Rynku, kawę, herbatę, przekąskę. Wyjazd z Krakowa w kierunku miejsca zakwaterowania. Przyjazd do Bustryku koło Zakopanego. Zakwaterowanie w pensjonacie „Harnaś”. Odpoczynek. Obiadokolacja. Możliwość zapoznania się z okolicą. Nocleg
Dzień 3: śniadanie. Przejazd do centrum Zakopanego. Zwiedzanie: Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej – arcydzieło budownictwa podhalańskiego, wybudowane jako świątynia wotywna za ocalenie życia Jana Pawła II, skocznie narciarskie Mała, Średnia i Wielka Krokiew – najpiękniejsze naturalne skocznie narciarskie na świecie, Bazar pod Wielką Krokwią, Cmentarz Zasłużonych Podhalan na Pęksowym Brzysku, Kaplica Stolarczyka. Krupówki i ich tajemnice – najciekawsza zabudowa. Czas wolny w centrum Zakopanego. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
Krzeptówki Sanktuarium Wielka Krokiew Kaplica Witkiewicza Pęksowe Brzysko
Krupówki wieczorem Bazar na Krupówkach Sanie na Krupówkach Iluminacja na Krupówkach

Dzień 4: śniadanie. Wyprawa do Doliny Kościeliskiej ( do Hali „Ornak”), lub do Doliny Strążyskiej lub Chochołowskiej ( trasa uzależniona od warunków atmosferycznych). Wspaniałe widoki ! Po wyprawie przejazd do centrum Zakopanego. Czas wolny. Powrót do miejsca zamieszkania. Obiadokolacja. (Możliwość „Wieczoru Góralskiego z kapelą”). Nocleg.
Dolina Kościeliska Schronisko „Ornak” Morskie Oko Schronisko Morskie Oko
Dzień 5: śniadanie. Wjazd kolejką szynową typu alpejskiego na Gubałówkę. Zapoznanie się z Pasmem Gubałowskim, piękną panoramą Tatr. Czas wolny – możliwość odpoczynku przy kawie, herbacie, czy „grzańcu”. Spacer „Szlakiem Jana Pawła II”. Zjazd do Zakopanego. Czas wolny w centrum Zakopanego. Pobyt na sławnym bazarze góralskim „ Pod Gubałówką”. Przejazd do Szaflar. Wypoczynek w Basenach Termalnych „Złoty Potok” w Szaflarach – gorące baseny, wspaniała zabawa. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
Stacja na Gubałówkę Kolejka na Gubałówkę Bazar Góralski Kulig góralski
Baseny Termalne „Złoty Potok” w Szaflarach Wieczór Góralski z kapelą Ognisko – kulig
Dzień 6: śniadanie. Przejazd w Pieniny do sławnego Zamku w Niedzicy nad Dunajcem, który stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych tej części Karpat. Zamek Niedzica: pierwszy raz nazwa zamek Dunajec łac. novum castrum de Dunajec pojawiła się w dokumencie z 1325 zapisana jako własność rodu Jana i Rykolfa panów na Brzozowicy. Byli to wnukowie comesa spiskiego Rudygera z Tyrolu, który za nadaniem króla Węgier Andrzeja II w roku 1209 lokował Niedzice. Początkowo zamek ten stanowił węgierską strażnicę na granicy z Polską. W roku 1470 przeszedł w ręce rodu Zapolyich, następnie, przez okres ponad 60 lat w posiadanie Łaskich. Znany ze złego prowadzenia się Olbracht Łaski zamek najpierw zastawił, a później sprzedał Jerzemu Horvathowi, który starannie go odbudował przekształcając w okazałą renesansową rezydencję (w znacznej części w takiej postaci zachował się po dziś dzień). W roku 1858 zamek w Niedzicy przejął kolejny węgierski ród Salamonów. Od 1948 prowadzono na zamku prace restauracyjne i częściową odbudowę. W części pomieszczeń utworzono dom pracy twórczej Stowarzyszenia Historyków Sztuki, inne pomieszczenia udostępniono do zwiedzania, tworząc muzeum wnętrz i historii regionu spiskiego. Jedną z najbardziej tajemniczych kart w historii zamku jest odnalezione, podobno tuż po II wojnie światowej- inkaskie „kipu”, rodzaj zapisu informacji pismem węzełkowym, które zawiera ponoć informacje o ukrytym skarbie. Zamek „wystąpił” m.in. w serialu telewizyjnym „Janosik” oraz „Wakacje z duchami”. W połowie lat pięćdziesiątych XX wieku kręcono tutaj zdjęcia do filmu „Zemsta” na podstawie komedii Aleksandra Fredry. Zamek jest również „bohaterem” książki przygodowej pt. „Ciotka, licho i niedzickie zamczycho”.
Dzisiaj zamek spełnia funkcje muzealno-hotelowo-gastronomiczne, będąc jedną z największych atrakcji historycznych południowej części województwa małopolskiego. Do zamku prowadzi „aleja”. Za bramą wejściową i sienią znajduje się dziedziniec zamku dolnego. W obrębie tej części zamku mieszczą się pokoje gościnne, kawiarnia, a w dawnej sali balowej restauracja. W części muzealnej można zobaczyć tzw. komnaty Salamonów, wyposażone w przedmioty z XVI-XIX w. Drewniane schody prowadzą na taras widokowy. Przez koleją bramę wiedzie wejście do zamku górnego i do zamkowych lochów, które służyły jako piwnice, a także jako więzienie (obecnie urządzono tu tzw. izbę tortur). Na skraju dziedzińca zamku górnego znajduje się studnia wykuta w litej wapiennej skale na głębokość ponad 60 m. W tzw. Izbach Pańskich na zamku górnym zobaczyć można: salę myśliwską, izbę żupną i izbę straży. Po drugiej stronie Dunajca na lewym brzegu jeziora Czorsztyńskiego znajdują się ruiny zamku w Czorsztynie. Zwiedzanie Zamku i Wozowni w Niedzicy.
Dzień 7: śniadanie.Czas na spacer po okolicy, narty, przygotowania do wyjazdu. Kulig saniami góralskimi z pieczeniem kiełbasek. Powrót do miejsca zakwaterowania. Posiłek. Wyjazd powrotny z zimowiska.

Dzień 8: powrót do miejscowości zamieszkania.

Organizator zapewnia: transport autokarem turystycznym ( autobus do dyspozycji w trakcie całego zimowiska), pilota – przewodnika, przewodnika dodatkowego w Krakowie, ubezpieczenie NW, noclegi w pensjonacie góralskim „Harnaś” w Bustryku pod Zakopanem – pokoje 2,3,4,5 osobowe,pokoje z łazienkami, stół do gry w tenisa stołowego, gra cymbergaj, bilard, sala jadalno – kominkowa, wyżywienie wg programu w pensjonacie góralskim ( bardzo smaczna kuchnia), interesujący program pobytu, rezerwację biletów wstępów.

Koszt podstawowy: 1.150 PLN, (najtańsze zimowisko w Polsce o takich świadczeniach)

UWAGA: koszt może ulec minimalnej regulacji w przypadku zmian taryf w Zakopanem (+-30 PLN)

UWAGA: ostateczna cena zostanie podana po zgłoszeniu grupy i ustaleniu liczby uczestników.
Opłaty dodatkowe konieczne:
– klimatyczne: 10 PLN ( W przypadku konieczności opłaty)

Opłaty za dodatkowe atrakcje dla zainteresowanych:
– wejście do Parku Narodowego ( Dolina Kościeliska lub Dolina Strążyska): ok. 3 – 6 PLN,
– baseny termalne w Szaflarach – 1 godz. 30 minut – dzieci: 30 PLN, dorośli: 35 PLN, 2 godz. 35 minut: 45 PLN,
– kulig góralski z pieczeniem kiełbasek: ok. 35 PLN,
– wjazd i zjazd kolejkami na trasie: Zakopane – Gubałówka – Zakopane”: ok. 30 PLN,
– wieczór z Kapelą Góralską w „Harnasiu”: około 35 PLN ( w zależności od ilości osób).
– wycieczka w Pieniny do Zamku w Niedzicy, zwiedzanie sławnego zamku: ok. 40 PLN (wyjazd do Niedzicy będzie realizowany przy minimum 30 uczestnikach)

UWAGA: w wyjeździe mogą brać udział dzieci z opiekunami, młodzież, dorośli, rodziny.

Uwaga: osoby zainteresowane mogą zabrać sanki i narty, lub narty wypożyczyć na stokach narciarskich. W pobliżu miejsca zakwaterowania znajduje się wyciąg narciarski z trasą dla początkujących i zaawansowanych, i trochę dalej nowy wspaniały wyciąg (piękna trasa narciarska) w Suchem z wypożyczalniami sprzętu i instruktorami. Możliwość skorzystania z wyciągów na Nosalu i Harendzie. Narciarze mogą zrezygnować z atrakcji programu turystycznego zamieniając go na uprawianie narciarstwa. (Stoki do 23.00)

Willa – Pensjonat „Harnaś” –  zapewnia swoim gościom dobre warunki noclegowe i bardzo dobrą kuchnię domową w postaci śniadań i obiadokolacji. Śniadania wydawane są w formie stołu szwedzkiego, a obiady serwowane na półmiskach, dostępne WiFi, pokoje 2,3,4 i 5 osobowe z łazienkami, możliwość korzystania z gier: bilard, cymbergaj, tenis stołowy, sala jadalno – rozrywkowa w stylu góralskim, dżakuzi ( część atrakcji darmowa, a część posiada aparaty wrzutowe, w pokojach czajniki elektryczne, w pobliżu karczma góralska, na trasie do centrum Zakopanego kursują BUSY.

 UWAGA: prosimy podjąć decyzję i poinformować organizatorów w chwili zapisywania się na zimowisko odnośnie dodatkowych miejsc zwiedzania i atrakcji. Organizatorzy muszą świadczenia te zamówić przed wyjazdem grupy.

Wycieczka pod patronatem Zarządy Oddziału Okręgowego SEiRP w Zielonej Górze. Osoby chętne proszone są o bezpośredni kontakt z organizatorem -Fundacja Kresowa Polonia

tel. 504 576 602 lub 515 185 047

lub

tel. SEiRP EUGENIUSZ CZERWIŃSKI 607 572 234