ZAPRASZAMY NA KAZIUKI WILEŃSKIE i DZIEŃ KOBIET

POWRÓT DO TRADYCJI W MIĘDZYWOJENNEJ W POLSCE

Wielkie przeżycia rewelacyjna cena ! / Najtaniej na „Kaziuki i Matronalia” w Polsce !

SUWAŁKI – TROKI – WILNO – UŻUPIS
SUWAŁKI – MIASTO MARII KONOPNICKIEJ I ANDRZEJA WAJDY
TROKI – BYŁA STOLICA WIELKIEGO KSIĘSTWA LITEWSKIEGO
KIBINY – U KARAIMÓW W TROKACH
WILNO – PIĘKNO I HISTORIA
MATKA BOSKA – OSTROBRAMSKA I TROCKA
OBRAZ – „JEZU UFAM TOBIE”
MOGIŁA- „MATKI I SERCA SYNA”
KAZIUKI WILEŃSKIE – WILNO KAZIUKOWE I JARMARKI
UŻUPIS – PAŃSTWO W PAŃSTWIE
DZIEŃ KOBIET I MATRONALIA – NA ZARZECZU / UŻUPIS

TERMIN: 02.03 – 06 .03.2023 r.

Dzień 1 (02.03, czwartek): zbiórka uczestników wyjazdu godzina 04.30 ( dokładnie podamy później w zależności od miejsca wyjazdu). Przejazd w kierunku Suwałk. W trakcie przejazdu projekcja filmu omawiającego dzieje Wilna. Omówienie historycznych związków między Polską i Litwą. Przypomnimy również historię „Kaziuków Wileńskich” i „Matronaliów” w międzywojennym Wilnie. Przyjazd do Suwałk. Zakwaterowanie w Hotelu „Hańcza” nad Zalewem „Arkadia”. Obiadokolacja przy piwie. Dla zainteresowanych możliwość spaceru po Suwałkach.

Dzień 2 (03.03, piątek): śniadanie. Przejazd na Litwę przez Mariampol do Trok – byłej stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego. Przyjazd do Trok. Zwiedzanie: zespół jezior zwany „Morzem Trockim” z jeziorem Tataryszki , Zamek Giedymina i Witolda Wielkiego na wyspie – jeden z najpiękniejszych zamków średniowiecznej Europy (zwiedzanie zewnętrzne), Kościół Farny (Fara Witoldowa) ze sławnym Obrazem Matki Boskiej Trockiej, Kienesa Karaimska – krymskiego ludu karaimów. Kienesa, kenesa – karaimski dom modlitwy. Nazwa pochodzi od hebrajskiego słowa kenes, oznaczającego zgromadzenie; powstała ona bezpośrednio z hebrajskiego lub pośrednio poprzez pochodzące od tego określenia arabskie słowo kanisa, oznaczające niemuzułmański dom modłów. Bazar Trocki nad brzegiem jeziora z ekspozycją sztuki ludowej i pięknymi „palmami kaziukowymi”, możliwość zakupu pamiątek. W przypadku zainteresowania grupy poczęstunek w karczmie karaimskiej w postaci sławnych kibinów, litewskiego piwa czy rosołu karaimskiego.

( na koszt własny).
Zamek w Trokach Sławne kibiny Karaimów Zamek w Trokach 2
Przejazd do Wilna – stolicy Litwy, miasta związanego na zawsze z historią Polski. Spacer zabytkowymi uliczkami Wilna: Kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej ze sławnym obrazem patronki Polski i Litwy, zabytkowa zabudowa starej części Wilna. Czas wolny na „Bazarach Kaziukowych” z możliwością posmakowania potraw litewskich i innych. Przejazd do miejsca zakwaterowania w Wilnie – „Green Hotel Vilnius***”. Obiadokolacja w hotelu. Nocleg.

Dzień 3 (04.03, sobota): śniadanie.

Zwiedzanie miasta: Cmentarz na Rossie, Grobowiec Matki i Serca Syna ( J. Piłsudski) i wielu innych znanych – zasłużonych osób dla Rzeczypospolitej, Duchow – Monastyr, Cela Konrada – miejsce powstania „Dziadów” Adama Mickiewicza, Kościół Św. Piotra i Pawła na Antokolu – najpiękniejszy w Europy kościół o wystroju stiukowym, Góra Trzech Krzyży z panoramą Wilna. Pobyt na jarmarkach „kaziukowych” Przejazd do restauracji na wileńskim Zarzeczu – Użupis. „Wieczór Wileński” – z okazji „Kaziuków” i „Dnia Kobiet – „Matronaliów” – przyjęcie z obiadokolacją, przystawkami kuchni litewskiej, żywą muzyką dla naszej grupy ( występuje solistka z repertuarem kresowym, polskim i litewskim – wspaniała zabawa) . Możliwość tańców. Każda z Pań otrzymuje symboliczną gałązkę kwiatową z przepowiednią– nawiązanie do tradycji rzymskich (Matronalia). Užupis / Zarzecze – państwo w państwie, wielkości pomniejszej dzielnicy. Usytuowane w zakolu Wilejki, rzut beretem od wileńskiej starówki, Zarzecze broni swojej odrębności, co uwidacznia się prawie na każdym kroku. Opanowane przez artystów, od drugiej połowie lat 90. XX wieku rozkwitło jako ostoja nowatorstwa i nonkonformizmu. Tutaj co rusz można natknąć się na dzieła ulicznych artystów, oryginalne rzeźby, awangardowe obrazy i galerie sztuki, ciekawe restauracje. W 1997 r. Republika Zarzecza proklamowała swoją niepodległość i jak każde szanujące się, suwerenne państwo posiada swoją konstytucję, prezydenta, premiera, ministrów, wojsko, walutę, hymn i godło. Przybyłych obowiązuje kontrola graniczna i jako, że republika nie należy do UE koniecznym jest wylegitymowanie się paszportem. Na szczęście procedura ta jest stosowana jedynie w dniu proklamowania niepodległości Užupis, czyli… pierwszego kwietnia. Powrót do miejsca zakwaterowania. Nocleg

Dzień 4 (05.03, niedziela): śniadanie. Dalsze zwiedzanie Wilna: Ratusz Miejski, Katedra Wileńska z Kaplicą Św. Kazimierza, Pomnik Adama Mickiewicza, Uniwersytet Stefana Batorego. Odwiedzamy Kościół Świętej Trójcy w Wilnie – tu eksponowany jest oryginał sławnego obrazu namalowanego na podstawie widzeń Świętej Faustyny Kowalskiej: „ Jezu Ufam Tobie”. Udział w festynach i jarmarkach „kaziukowych” – czas wolny. W ramach czasu wolnego możliwość posiłku na koszt własny w „kaziukowych” punktach gastronomicznych lub restauracji, zakupy przed wyjazdem do Polski. Wyjazd do Polski.

Dzień 5 (06.03, poniedziałek): powrót do miejsc zamieszkania w godzinach porannych.

Organizator zapewnia: transport autokarem turystycznym z barkiem, DVD, GPS, pilota, przewodnika, organizację programu, ubezpieczenie NW i KL w NW, zakwaterowanie w Hotelu „Hańcza***” w Suwałkach i Hotelu „Green Hotel Vilnius***” w Wilnlie, pokoje 2 osobowe z łazienkami, wyżywienie: obiadokolacja przy piwie i śniadanie w hotelu w Suwałkach, dwa śniadania i jedna obiadokolacja w hotelu w Wilnie, uroczysta obiadokolacja z dodatkowymi przystawkami kuchni wileńskiej w trakcie „Wieczoru Wileńskiego” przy żywej muzyce – w restauracji w Użupis – Zarzeczu / Wilno –

Wieczór Wileński” („Kaziuki i Matronalia”): przy żywej muzyce ( występuje solistka (lub solista) zrepertuarem kresowym, polskim i litewskim – wspaniała zabawa), ciepła kolacja, dodatkowe dania – przystawki litewskie, napoje. W trakcie wieczoru konkurs Fundacji Kresowej „Polonia” z nagrodami.

Koszt:1.140 PLN(Uwaga: to najtańszy wyjazd w Polsce na „Kaziuki i Matronalia” z takim programem i świadczeniami !)

UWAGA: koszt może ulec minimalnej regulacji w zależności od liczby uczestników, taryf przewozowych i wileńskich (+- 25 PLN)

Uwaga dodatkowy koszt (kwota zbierana w autokarze):

– przewodnik wileński, dopłata do „Wieczoru Wileńskiego” – Matronalia / Kaziuki” z obiadokolacją, przystawkami, napojami i żywą muzyką, opłata klimatyczna, podatek miejski = 30 EURO / os.

UWAGA: w przypadku zainteresowania wjazd na sławną wieżę telewizyjna w Wilnie (10 Euro). Tam piękna panorama i kawiarnia.

Na Litwie środkiem płatniczym jest Euro. Wyjazd na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

Osoby chętne na na wyjazd na Kaziuki proszone są o kontakt osobisty z biurem stowarzyszenie lub telefonicznie :
Bożena Szykowna – 507 185 680
Eugeniusz Czerwiński – 607 572 234