BAŁKANY ZDOBYTE

W okresie 26.08- 07. 09. 2016r grupa 44 osobowa z Koła nr 2 SEiRP w Zielonej Górze ( i nie tylko) wybrała się w daleką i trudną trasę na półwysep bałkański, gdzie odwiedziła:

DEBRECZYN – miasteczko uniwersyteckie z ładnymi obiektami,parkami i termami oraz piękna starówką na którą dotarliśmy późnym wieczorem.Zwiedziliśmy Wielki Zbór Kalwiński i Wielki Las.

Zamek Poenarii koło Curtea de Arges głównej siedziby Vlada Palownika- Tepesa (Draculi) obejrzeliśmy z daleka z uwagi na późną porę dotarcia i odbywający się festiwal muzyczny.To tutaj miały miejsce wszystkie zdarzenia związane z Draculą opisywane w publikacjach i ukazane w filmach. Miejscowość położona w pięknej krainie wzniesień i lasów i ma charakter urokliwego kurortu.

Ważną miejscowością na trasie był Bukareszt. Zafascynowała nas pilotka p. Eugenia z niesamowitą wiedzą darem jej przekazywania.Oprowadziła nas m.in po ,placu Piuta Unirii, cerkwi św.Mikołaja,Domu Ludu ( Parlament) , była siedziba Nicolae Causescu, drugi po co do wielkości budynek świata ( po Pentagonie), sławną ulicą Calca Victorii -wzorowana na najpiękniejszych ulicach Paryża.

Jadąc dalej krótka przerwa w Konstancji,gdzie zapoznaliśmy się z kurortem i wielkim portem nad Morzem Czarnym.

No i spragniony wypoczynek w Złotych Piaskach.

Biesiadowanie nocne

I dalej plażowanie

Dla urozmaicenia pobytu wypad do Warny

i kurortów Słonecznego Brzegu

Sofia przywitała nas pięknym koncertem z dzwonnicy w cerkwi Bojańskiej. Jako, że była sobota otarliśmy się o kilka uroczystości ślubnych.

Kolejny nocleg i dotarliśmy do Belgradu, który na wszystkich zrobił wspaniałe wrażenie.

I znowu nocleg w hotelu „Panorama” z widokiem na rozświetlone miasto i po śniadaniu jedziemy do Budapesztu.

Wieczorem  niespodzianką była kolacja w stylu węgierskim z kapelą cygańską i występami młodzieży polonijnej. Na wejściu poczęstowano nas palinką a winem do kolacji. Trunki i jedzenie sprawiło,że poczuliśmy się bardzo wesoło i trudno było opuszczać zaprzyjaźnioną restaurację.

Zwięńczeniem pobytu w Budapeszcie był rejs statkiem po Dunaju,gdzie widoki pozostaną na długo w naszej pamięci.

Przed wyjazdem do kraju zrobiliśmy zakupy w hali targowej ,piękna architektura i bogato zaopatrzona w różne artykuły spożywcze.

W nocy dotarliśmy do Zielonej Góry. Żegnając po drodze uczestników z Żar i Nowej Soli. Byliśmy zmęczeni ale usatysfakcjonowani. 

Do zobaczenia za rok.

Opracowali:

Barbara Milej
Eugeniusz Czerwiński
Jan Sazon