ŚLADAMI MICKIEWICZA

Kolejna wycieczka: SEiRP Koła Nr.1 w dniu 30 lipca 2016r. o godzinie 7,15 w liczbie 48 osób,wybrała się po ziemi wielkopolskiej szukać śladów Adama Mickiewicza..Ślady prowadzą nas do Chorynia Koło Kościana.właścicielem był Józef Taczanowski.Tutaj poeta  przebywał 21 września 1831r. gdyż zaproszono Adam Mickiewicza na chrzestnego Zofii Taczanowskiej, W następnym roku też przebywał w Choryniu  od stycznia do marca 1832r. Zainspirowany rozmowami o powstaniu listopadowym napisał w Choryni Redutę Ordona.W parku pałacowym jest tablica pamiątkowa,przypominająca pobyt poety.Dalsza trasa wycieczki to

Cichowo-tutaj w skansenie oglądaliśmy wieś Soplicowo z okresu jaką można zobaczyć z filmu Andrzeja Wajdy-Pana Tadeusz.Na terenie skansenu odbywają coroczne wystawy i imprezy plenerowe poświęcone Mickiewiczowi.Cichowie zakończona wizyta przy kawie i czas w drogę do.

Wsi Lubiń –  zakończono szukania śladów Adama Mickiewicza. Lubiniu  w roku 2014 otwarto Muzeum Tercetu Egzotycznego,jest to okazja żeby oglądnąć stroje znanego w świecie i kraju zespołu,liderką zespołu jest Izabela Skrybant-Dziewiątkowska.

Wycieczkę zakończono wsi Kluczewo „U Kowola” posiłkiem tradycyjnymi potrawami ziemi wielkopolskiej do posiłku przygrywała orkiestra można było zaprzyjaźnić się zwierzętami z zagrody,rzucić kaloszem,przejechać jak na wsi to bryczką,biesiada trwała przy pięknej pogodzie która nam towarzyszyła do godziny 20.00…..Wróciliśmy do domu zrelaksowani był czas na pogaduchy i wspomnienia.

tekst i foto J.E.Kowalaszek