WAKACJE W BUŁGARII

       Fundacja Kresowa „Polonia”                                   

Poznań – Gorzów – Wronki, tel /fax + 48  672543665, +48504576602  fundacja.kresowa.polonia@interia.pl

 

          HIT SEZONU LATNIEGO 2018 R.                                 

   EUROPA  – AZJA !!! WIELKA OKAZJA !!!

POLSKA- SŁOWACJA – WĘGRY – RUMUNIA – BUŁGARIA -TURCJA – SERBIA

DEBRECZYN – TRANSYLWANIA – BUKARESZT  – KITEN  – KONSTANTYNOPOL (STAMBUŁ) – CAREWO – ROPOTAMO – SOZOPOL – BURGAS – SOFIA – BELGRAD –  BUDAPESZT

Termin:  02 – 13/14.08.2018 lub 03 – 14/15.08.2018 r.                                                                                                           

Dzień 1 (02.08): zbiórka  uczestników  w ustalonych miejscach i godzinach  godz. 02.00.  Przejazd przez Słowację do Debreczyna na Węgrzech.  Przyjazd. Zapoznajemy się z historią miasta. Autokarowy objazd:  Ulica Targowa, Wieża Megyehaza, Wielki Zbór Kalwiński,  „Arianbike”, Wielki Las. Zakwaterowanie w Debreczynie lub pod Debreczynem.  Obiadokolacja. Nocleg.

 Dzień 2 (03.08): wczesne śniadanie.  Przejazd do Rumunii. Przejazd przez piękne tereny w kierunku stolicy Rumunii – Bukaresztu, między innymi  przez obrzeża Transylwanii  gdzie znajdowały się  siedziby Vlada Palownika – Tepesa sławnego Draculi.   Przyjazd do Bukaresztu – stolicy Rumunii położonej na siedmiu wzgórzach Równiny  Wołoskiej, nad rzeką Dymbowicą.  Zapoznanie się z miastem z autokaru. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 3 (04.08): śniadanie.  Krótkie zwiedzanie Bukaresztu ( w trakcie pobytu w Bukareszcie planujemy zapoznanie się i zwiedzanie miasta  – według możliwości czasowych: Plac Piuta Unirii z ogromny ciągiem fontann po środku, Bukaresztańskie Pola Elizejskie,  Cerkiew św. Mikołaja, Dom Ludu (Dom Parlamentu) – była siedziba Nicolae Causescu, drugi co do wielkości budynek na świecie (po Pentagonie), Pałac Królewski, sławna Ulica Calea Victoreii – wzorowana na najpiękniejszych ulicach Paryża).

Przejazd do kurortu Kiten  w Bułgarii. Przyjazd, zakwaterowanie. Obiadokolacja.  Zapoznanie się z kurortem.  Nocleg.

 Dzień 3 – 9 (04.08 – 10.08): pobyt wypoczynkowy w najpiękniejszej części Riviery Czarnomorskiej  w kurorcie Kiten  na terenie Bułgarii – Morze Czarne. W trakcie pobytu śniadania, obiadokolacje, noclegi, wypoczynek na plaży,  wycieczki fakultatywne. (Opis osobny).
Dzień 09 (10.08): śniadanie. Przygotowanie do podróży. Czas wolny na wypoczynek nad morzem i posiłek we własnym zakresie przed wyjazdem do Belgradu. Przejazd do Belgradu – stolicy Serbii przez Obwodnicę stolicy Bułgarii – Sofię.

 Dzień 10(11.08): przyjazd do Belgradu – stolicy Serbii. Miasto położone u ujścia Sawy do Dunaju z licznymi wyspami na tych rzekach. Należy do najstarszych miast w Europie – około 7.000 lat. Zostało uznane za najweselsze i najbardziej imprezowe miasto w Europie w roku 2015 i 2017. Zapoznanie się z miastem. Autokarowy objazd miasta, spacer: Skaderlija – stara uliczka bohemy europejskiej z zabytkami i licznymi kawiarniami i lokalami , Plac Studentów, Teatr Narodowy, deptak Knez Mihailova, Parlament, Cerkiew Św. Sawy, Stary Pałac, Biały Pałac, panorama nad Sawą. Zakwaterowanie. Obiad. Czas wolny. Nocleg.

Dzień 11 (12.08): śniadanie. Przejazd do Budapesztu – stolicy Węgier (miasto zaliczane do dziesięciu najpiękniejszych na świecie w swojej klasie). Przyjazd. Autokarowy objazd miasta: mosty nad Dunajem (Łańcuchowy, Elżbiety, Małgorzaty, Petefiego), panorama naddunajska – jedna z najpiękniejszych w Europie, Zapoznanie się z miastem: Plac Bohaterów, Kolumnada Bohaterów, zabudowania Muzeum Narodowego, Zamek Hunyadiego, Varosliget, Parlament – największy i najpiękniejszy budynek neogotycki na świecie.  Zakwaterowanie. Obiadokolacja.  Nocleg.  

Dzień 12 (13.08): śniadanie.  Spacer po Budapeszcie.  Pobyt na sławnym krytym  bazarze budapesztańskim powstałym w okresie cesarstwa za panowania Franciszka Józefa i Sisi. Możliwość zakupów: salami, palinka, papryka, przednie wina, pamiątki, wyroby rękodzieła ludowego. Możliwość posiłku na koszt własny na terenie bazaru : bary, restauracje (bardzo dobre potrawy kuchni węgierskiej). W przypadku zainteresowania wspólny posiłek przy muzyce. Dodatkowy koszt 10 Euro. Przejazd do Polski.

 Dzień 13 (13/14.08): powrót do Polski

Organizator zapewnia:  transport autokarem turystycznym  z barkiem, DVD, GPS, 2 kierowców, pilota – przewodnika, przewodników miejscowych, noclegi i wyżywienie wg programu w miejscach zakwaterowania i restauracjach, noclegi w hotelach – pokoje 2 i 3 osobowe z łazienkami ( 10 noclegów z wyżywieniem: 1 nocleg z obiadokolacją i śniadaniem w Debreczynie / Hajduszoboszlo, 1 nocleg z obiadokolacją i śniadaniem w Bukareszcie, 6 noclegów ze śniadaniami i obiadokolacjami w modnym kurorcie Kiten w Bułgarii nad Morzem Czarnym,   Belgrad –   1 nocleg z obiadem i śniadaniem, Budapeszt: 1 nocleg z obiadokolacją i śniadaniem,  zapewniamy ubezpieczenie NW i KL w WNW, rezerwację biletów wstępu, wspaniały program.

 Koszt podstawowy ok: 350 Euro + 480 PLN

Uwaga: koszt podstawowy może ulec minimalnej regulacji w zależności od cen paliwa i kursów walut
Uwaga: dodatkowy koszt pakietu zwiedzania  (fakultety, wjazdy do miast, przewodnicy lokalni, bilety wstępów podamy osobno).

 

                                                   INFORMACJA 

 KITEN – w ostatnich latach jedna z najbardziej popularnych miejscowości wypoczynkowych na Rivierze Czarnomorskiej w Bułgarii. Obfituje w hotele,  pensjonaty, restauracje, tawerny, puby.  Miasteczko turystyczne usytuowane na pięknym zielonym półwyspie, którego brzegi otaczają dwie malownicze zatoki. Mieszczą się tu  hotele, pensjonaty, a także kwatery prywatne. Wielbicielom przyrody oferuje pięć kempingów i długie romantyczne spacery. Możliwości wypoczynku w tym  miasteczku wcale nie kończą się na plaży.

KITEN – GEOGRAFIA –  miejscowość Kiten położona jest pomiędzy dwoma miejskimi ośrodkami – Carewem i Primorskiem. Rozciąga się na niewielkim półwyspie u wybrzeża Morza Czarnego. To urocze miejsce łączy łagodny morski klimat z górskim krajobrazem. Z Burgas łatwo się tutaj dostać liniowymi autobusami lub prywatnymi busami.

WAKACJE W KITEN –  wakacje w Kiten  z pewnością będą należały do naprawdę udanych. Zapewnia to wspaniałe Morze Czarne, słoneczne plaże, dobre jedzenie, możliwość organizowania bardzo interesujących wycieczek:  Sozopol – warto wybrać się tu, by zwiedzić ruiny średniowiecznych zamków, cerkwie oraz muzeum archeologiczne. Carewo – kiedyś grecka kolonia, dziś wspaniały kurort, warto zobaczyć zwłaszcza cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy. Park Narodowy Rzeki Ropotamo – warto wybrać się tu, by podziwiać przepiękne widoki m.in. skałę w kształcie głowy lwa, słynne lilie wodne, niezwykłe rośliny i rzadkie gatunki zwierząt. Centra sportowe oferują szeroką gamę sportów wodnych: narty wodne, wyścigi motorówek, windsurfing, przejażdżki wodnymi rowerkami. Można tu również uprawiać nurkowanie. Dla wielbicieli aktywnych sportów ziemnych stworzono korty tenisowe, boiska do siatkówki i koszykówki, centra fitness. Kiten jest idealnym miejscem dla spacerowiczów i wielbicieli kontaktu z przyroda. Atliman –  to piękna piaszczysta plaża, położona w zacisznej zatoce, rozciąga się w północnej części miasteczka. Południowa plaża graniczy z rzeką Kiten.  W mieście znajduje się wiele restauracji, barów szybkiej obsługi i dyskotek. Serwują one zarówno potrawy kuchni bułgarskiej i  międzynarodowej. Miejscowa ludność  oferuje codziennie świeże ryby, warzywa, wspaniałe owoce.  Miasto oferuje bardzo bogatą ofertę jeśli chodzi o życie nocne. Wiele barów i klubów nocnych zapewnia doskonałą rozrywkę do samego rana. W mieście znajduje się wiele sklepów, gdzie turyści mogą nabyć rozmaite pamiątki. Popularnością cieszą się przede wszystkim wyroby ze skóry, tekstylia i drewniane zabawki. Warto wybrać się także na uliczny bazar.

                                                                              – 5 –

Kiten to doskonała baza wypadowa do jednego z najciekawszych i najpiękniejszych miast świata: Stambułu / Konstantynopola –  byłej stolicy Wschodniego Cesarstwa  Rzymskiego z jego niesamowitymi zabytkami. Miasto położone jest na dwóch kontynentach: w Europie i Azji. Przybywając tu z Kiten zwiedzamy część azjatycką i europejską miasta. Przejeżdżamy  sławnym mostem nad Bosforem i dostajemy się w tajemniczy świat Azji.  

Hotel „Koop ***”  – Kiten.  Kompleks hotelowy położony w malowniczym parku nad południową  plażą w Kiten. Turyści oceniają bardzo wysoko  ciszę i spokój tego miejsca, inni bliskość szumnego centrum miasta (zaledwie 150m)

Wyposażenie:   hotelu basen ze słonecznym tarasem, leżakami i parasolami, bar przy basenie. restauracja, hall z recepcją, winda (w budynku głównym), wi-fi w hallu, plac zabaw dla dzieci. Zakwaterowanie: pokoje 2 osobowe , niektóre z możliwością 1 dostawki oraz studia dla 4 os., klimatyzacja, lodówka, TV, balkon, łazienka ( WC,  prysznic)

Wyżywienie: śniadania i kolacje forma bufetu. Do kolacji napoje bezalkoholowe w cenie.

 WYCIECZKI  FAKULTATYWNE DODATKOWO PŁATNE (realizujemy wszystkie lub wybrane przez grupę):

  1. Wycieczka 1-dniowa Stambuł / Konstantynopol (obowiązuje paszport)

Stambuł: takiego drugiego miasta na świecie nie znajdziemy. Miasto przepięknie położone na dwóch kontynentach: w Europie i Azji, pełne zabytków najwyższej klasy światowej, łaczące kulturę europejską ze „światem orientu“. Burzliwa historia miasta sprawiła, że posiada zabytkową zabudowę z czasów Wschodniego Cesarstwa Rzymskiego i zabudowę typu turecko – arabskiego. To tutaj decydowały się losy chrześcijaństwa za panowania  Cesarza Konstantyna Wielkiego. Tutaj powstawała poęga Tuyrcji za panowania Sulejmana Wspaniałego i Hiren. To miasto ogromnego przepychu i jednocześnie różnic społecznych. Błękitny Meczet, Świątynia Mądrości Bożej, pałac Topkapi Serai – to wizytówki światowego dziedzictwa i kultury. Współczesny Stambuł – to ważne centrum gospodarcze na granicy kulur, miasto w swojej części bardzo nowoczesne. To jeden z podstawowych kierunków turystycznych na świecie.

Wyjazd z Bulgarii w godzinach wieczornych. Przyjazd  do Stambułu w godzinach porannych – około godz. 7.00,  wjazd do Azji przez Bosfor, objazd miasta autokarem (azjatycka część, Most Sułtana Mehmeta Zdobywcy, Bosfor, europejska część, Wieza Gałata, Złoty rog, twierdza Rumeli Hisari.

Dalsze zwiedzanie miasta pieszo m.in. Błekitny Meczet, Hipodrum, Obelisk Egipski, Murowana Kolumna, Fontanna Niemecka, Kolumna Wieżowa, Cemberlitas, Kryty Bazar- Kapalicarsi)

Koło południa czas wolny, czas na zakupy.

Za dodatkową opłatą –  można popłynąć statkiem po Bosforze – będą sie przesuwać pomniki natury i historii – jest to najpięknejsza panorama Stambula: dzielnica Galata z wieża Galata, Palac Dolmabahce, dzielnica Besiktas , Palac Ciragan, Museum Morskie, dzielnica Ortakoy – symbol tolerancii religijnej miasta, Most Bosforski, twierdza Rumeli Hisari, Most  Sultana Mehmeta Zdobywcy, dzielnica Tarabya, twierdza Anatolijska, dzielnica Kadikoy, Uskudar, Wieza Panny, Palac Beylerbeyi, Wzgórze Camlica, Pałac Kuciuksu.

W godzinach popołudniowych (około 18.00)  wyjazd w drogę  powrotna  do Bułgarii.

2.Wycieczka do Carewa i do Parku Narodowego Rzeki  Ropotamo

 Carewo – kiedyś grecka kolonia, dziś wspaniały kurort, warto zobaczyć zwłaszcza cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy – Cerkiew Uspieńska, ciekawe rozwiazabia budowlane i miejscową przyrodę. Park Narodowy Rzeki Ropotamo – warto wybrać się tu, by podziwiać przepiękne widoki m.in. skałę w kształcie głowy lwa, słynne lilie wodne, niezwykłe rośliny i rzadkie gatunki zwierząt. Dla zainteresowanych rejs stateczkiem po rozlewiskach rzecznych.

 3.Wycieczka do Sozopola i Burgas

 Sozopol – bułgarskie miasto położone 30 kilometrów na południe od Burgas,  na południowym wybrzeżu bułgarskiego Morza Czarnego –  w obwodzie Burgas. Siedziba administracyjna gminy Sozopol . Miasto jest obecnie znanym kurortem oraz miejscem, w którym odbywa się festiwal filmowy nazywany Apollonią, jedną ze starożytnych nazw Sozopolu.

Sozopol jest jednym z najstarszych miast na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Pierwsza wzmianka o Sozopolu pochodzi sprzed epoki brązu. Badania w okolicach Sozopola wykazały pozostałości dawnych mieszkań, porcelanowych garnków, kamieni i narzędzi wykonanych z kości, pochodzących z tamtej epoki. Wiele kotwic z drugiego i trzeciego tysiąclecia przed naszą erą zostały odkryte w sozopolskiej zatoce, co jest dowodem na to, że w czasach starożytnych pływano tu statkami morskimi i rozwijał się handel.

 Burgas  – miasto w południowo-wschodniej Bułgarii, nad Zatoką Burgaską Morza Czarnego. Jest ośrodkiem administracyjnym obwodu Burgas i gminy Burgas.

Miasto zostało założone w XVIII wieku na miejscu XIV-wiecznej warowni Pirgos.

Obecnie jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, turystycznym, przemysłowym (głównie przemysł chemiczny) i portem rybackim. Stanowi znane uzdrowisko (źródła termalne). Posiada jeden z największych w Bułgarii międzynarodowych portów lotniczych.

Burgas liczy ok. 200 tys. mieszkańców, dzięki czemu jest czwartym, po SofiiPłowdiwie i Warnie, miastem w Bułgarii. W bezpośredniej bliskości miasta znajdują się trzy jeziora. W centrum miasta znajduje się obszerny park, w którym stoi pomnik Adama Mickiewicza, który spędził w tym mieście kilka miesięcy u schyłku życia. Co ciekawe imieniem polskiego poety nazwana została także jedna z ulic w centrum miasta.

Uwaga: jeżeli grupa zdecyduje się na wycieczkę do Stambułu konieczne są paszporty ważne 6 miesięcy od daty powrotu z Turcji. Wizy tureckie zostaną załatwione na miejscu w Bułgarii. Wyjazd ten jest wyjątkową okazją i został zorganizowany dzięki uprzejmości miejscowych władz.

Uwaga: dodatkowy koszt pakietu zwiedzania  (fakultety, wjazdy do miast, przewodnicy lokalni, bilety wstępów podamy osobno).

Uwaga: wyjazd wypoczynkowo – turystyczny do Bułgarii ( + pobyty tranzytowe i wycieczki fakultatywne)  został zorganizowany dzięki współpracy z tamtejszą Polonią. Dzięki temu koszt wyjazdu – przy takim programie i warunkach –  jest najniższy  w Polsce.

WALUTY:

 – Węgry: Forint ( HUF), 2 PLN  =  148 HUF

– Rumunia: Leja ( RON), 1 PLN = 2,17 RON

– Bułgaria: Lewa ( BGN), 2 PLN = 0,92 BGN

– Turcja: Nowa Lira ( TRY ), 2 PLN = 2,43 TRY

– Serbia: Dinar ( RSD), 2 PLN = 56 RSD

Chętnych prosimy o kontakt:

Eugeniusz Czerwiński – tel.607 572 234