WCZASY W ALBANII-ostateczna wersja

POLSKA – CZECHY – SŁOWACJA – WĘGRY – BOŚNIA I HERCEGOWINA – CHORWACJA – CZARNOGÓRA – ALBANIA

 ZIELONA GÓRA – BRNO – SARAJEWO – MOSTAR – REJON DURRES – DUBROWNIK – NEUM – SPLIT – BRATYSŁAWA 

FAKULTETY: 1. KRUJE – TIRANA  –  2. BERAT – VLORA3. MONTENEGRO TOUR  –  4. WYCIECZKA PO MORZU – 5. DURRES

 TERMIN: 25.08 – 05/06.09.2018 r.

Dzień 1 (25.08):   zbiórka uczestników wyjazdu w Zielonej Górze, Komenda Policji – ul. Partyzantów o godzinie 05.00.

 Wyjazd w kierunku Moraw w Czechach. Przyjazd do stolicy Moraw Brna. Drugie co do wielkości miasto Czech. Ważny ośrodek kulturalny i przemysłowy. Najważniejsze zabytki: Stare Miasto z dwoma Rynkami, Ratusz Miejski, Zamek i Twierdza Śpilberg, Katedra św. Piotra i Pawła, Klasztor Minorytów. Zakwaterowanie w hotelu „Woroneż ****”.  Obiadokolacja. Dla zainteresowanych indywidualny spacer po Brnie. Możliwość skosztowania czeskiego piwa. Nocleg.
Dzień 2 (26.08): wczesne śniadanie. Przejazd przez Węgry (obwodnica Budapesztu)  w kierunku na Bośnię.  Przejazd do Sarajewa – stolicy Bośni i Hercegowiny. Miasto zamieszkałe przez około 400 tys. Osób. Leży w centralnym punkcie Bośni i Hercegowiny. Bogata historia sięgająca czasów prehistorycznych, Nowożytne Sarajewo zostało założone w 1462 roku przez władcę Isa – beg Isakovicia. 28 czerwca 1914 roku Gavrilo Princip  dokonał tu zamachu na na arcyksięcia Ferdynanda i jego żonę. Zamach ten stał się pretekstem wybuchu I Wojny Światowej. Znajduje się tu wiele ciekawych zabytków – między innymi : Stara Synagoga, Meczet Gazi Husrev, Meczet Hadź, Stare Miasto, Katedra Serca Jezusoweg. Przyjazd. Zapoznanie się z miastem.  Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.
Dzień 3 (27.08): śniadanie. Spacer po Sarajewie. Wyjazd w kierunku Albanii do miejscowości Durres. W drodze możliwość zapoznania  się z jedna z najpiękniejszych miejscowości w tym rejonie Europy – Mostarem. Liczy około 115 tys. mieszkańców o pochodzeniu wieloetnicznym. Położone jest nad rzeką  Neretwą. Mimo wielkich zniszczeń z okresu wojny domowej podniosło się z upadku i odwiedzane jest rocznie przez setki tysięcy turystów. Przejazd przez Czarnogórę  w kierunku Albanii do miejscowości Durres.  Przyjazd. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. (?) Zapoznanie się z kurortem.  Albania – kraina orłów – czyste morze, piaszczyste plaże, wspaniałe: zabytki, góry i gościnność. Durres  zarówno w  starożytności, jak i dziś jest jednym z największych portów na Adriatyku  i największym  kurortem morskim  Albanii. Miasto założone w roku 625 p.n.e. przez Greków pod nazwą Epidamnos. Przejściowo było stolicą Albanii. Najciekawsze zabytki: Termy Rzymskie, Forum Rzymskie, mury obronne, Wieża Wenecka, Wielki Meczet, Katedra Prawosławna św. Pawła i św. Astiusa, Pałac Zogi I. Oddalone zaledwie o 35 km od Tirany – stolicy  kraju. Posiada długą, piaszczystą plażę i wspaniałe warunki do odpoczynku i kąpieli morskich.
 Dzień 3 do 9 (27.08 – 02.09) – pobyt wypoczynkowy nad Morzem Adriatyckim w rejonie Durres. W programie: wypoczynek, wycieczki fakultatywne.

KOMPLEKS KOLAVERI*** DURRES

Kompleks Wypoczynkowy „Kolaveri“ położony jest zaledwie 250 m od piaszczystej plaży w dzielnicy Golem . Od centrum Durres oddalony ok. 14 km. W kompleksie znajdują się: hotel, dwa budynki apartamentowe oraz domki-wille. W ramach kompleksu znajdują się dwie restauracje, dwie kawiarnie, kompleks trzech basenów, dyskoteka, night club, bar plażowy, sklep, parking, plac zabaw dla dzieci. Dla gości kompleksu bezpłatne leżaki oraz parasol na hotelowej plaży. Na terenie całego obiektu bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu. Śniadania –  Buffet.  Obiadokolacja trzydaniowa  – zupa + wybór dwóch mięsnych dań + sałata + deser  lub owoc

Dzień 9 (02.09): śniadanie. Przejazd do Dubrownika wielkiego kurortu w Chorwacji o wspaniałej zabudowie i historii. Położone w Dalmacji – najczęściej odwiedzane miasto w Chorwacji. Liczba stałych mieszkańców sięga 50 tysięcy. Dubrownik początkowo podlegał Cesarstwu Bizantyjskiemu, a następnie Wenecji. Historyczna nazwa to Ragusa. Najciekawsze zabytki: fortyfikacje miejskie, Baszta Minceta, Baszta Asimon, kompleks zabudowy Starego Miasta, Pałac Rektorów, Pałac Sponza, Wielka i Mała Studnia, najstarsza apteka w Europie, Katedra Wniebowzięcia NMP, Kolumna Rolanda. Znajduje się tu ważny port handlowy i pasażerski. Poglądowe zwiedzanie miasta. Przejazd do Neum. Jedyne miasto w Bośni i Hercegowinie z dostępem do morza. Oddziela Chorwację Kontynentalną od Chorwacji Południowej. Znakomity ośrodek turystyczny. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg.

 Dzień 10 (03.09): śniadanie. Przejazd do Splitu – kurortu i wielkiego portu nad Adriatykiem. Miasto usytuowane w Dalmacji nad Adriatykiem. Pierwotnie znajdowała się tu osada starożytnych Greków o nazwie Aspalathos. Rzymianie zmienili później nazwę na Spalatum. W latach 295 – 305 cesarz Dioklecjan zbudował tu swoją wspaniałą rezydencję. Później miasto znalazło się w Cesarstwie Bizantyjskim. Przez jakiś czas był również pod panowaniem Węgier. Do najciekawszych zabytków należą: Pałac Cesarski Dioklecjana, Brama Pałacowa, Świątynia Jupitera, Kościół św. Franciszka, pozostałość akweduktu. Turyści zachwycają się deptakiem nadmorskim i pięknymi panoramami.   Zapoznanie się z miastem. Przejazd do miejsca zakwaterowanie (Miejsce zakwaterowania podamy później). Obiadokolacja. Nocleg.

 Dzień 11 (04.09): śniadanie.  Przejazd do Bratysławy stolicy Słowacji. Zamieszkuje tu około 440 tysięcy osób. Dawniej miasto nazywało się Pressburg. Bratysława położona jest  na obu brzegach Dunaju. Stanowi centrum życia kulturalnego, społecznego, gospodarczego i politycznego państwa. Jest jedyną stolicą na świecie, która  graniczy z dwoma państwami – Węgrami i Austrią. Do najciekawszych zabytków należą: Zamek Bratysławski, ruiny Zamku Devin, Katedra św. Marcina, Cerkiew św. Mikołaja, Ratusz Miejski, Kościół Trynitarzy, Hlavne Namesti – Rynek Miejski, Pałac Prezydenta, Teatr Narodowy, Brama Michalska, Nowy Most, Stary Most, Synagoga.  Przyjazd. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Czas wolny. Nocleg.

 Dzień 12 (05.09): śniadanie. Zwiedzanie Bratysławy. Niespodzianka. Wyjazd do Zielonej Góry.

Dzień 12/13 ( 05 /06.09): powrót do Zielonej Góry.

                                WYCIECZKI FAKULTATYWNE:

F – 1:  wyjazd do Królewskiego Miasta  Kruje  – oryginalna albańska zabudowa, stary bazar, muzeum Skanderbega – największego bohatera narodowego Albanii, oraz muzeum etnograficzne znajdujące się w oryginalnie zachowanym letnim domu bogatej rodziny tureckiej  będącego na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przejazd do Tirany –  spacer ulicami stolicy Albanii: Plac Skanderbega, Piramida, Pałac Prezydencki i Kongresowy, ciekawostki zabudowy miasta, atrakcje miejskie.

F –  2: przejazd do Berat (miasto – muzeum liczące około 2500 lat). Spacer uliczkami starego miasta, twierdza Kalaja Berati  (muzeum ikon). Przejazd do Vlory – miasta na pograniczu morza Jońskiego i Adriatyckiego, gdzie w 1912 roku proklamowano niepodległość Albanii. Czas wolny na promenadzie.
F – 3: całodzienna wycieczka  do Czarnogóry:

Montenegro Tour 1:  Podgorica, Cetinje i Lovcen)lub Montenegro Tour 2:  Budva,  Bar, możliwość wyprawy na  wyspę Św. Stefana,  Kotor
F – 4 : rejs statkiem po Adriatyku z Durres z piknikiem
F – 5: zwiedzanie Durres z przewodnikiem

PROPOZYCJE DOKŁADNYCH TRAS  na Czarnogórę podamy za kilka dni.

Organizator zapewnia: transport autokarem turystycznym z barkiem, GPS, 2 kierowców, ubezpieczenie NW i KL w WNW, zakwaterowanie w hotelach i hotelach pensjonatach pokoje 2 osobowe z łazienkami, 5 noclegów  tranzytowych: w Brnie ( Morawy), Sarajewie  (Bośnia i Hercegowina), Neum (Bośnia i Hercegowina), Bratysławie (Słowacja), jeden w Chorwacji, 6 noclegów nad morzem w Albanii w rejonie miejscowości Durres  ( wspaniałe kurorty), wyżywienie: śniadania i obiadokolacje, pilot – przewodnik, dodatkowi przewodnicy w odwiedzanych miejscach, bardzo ciekawy program zwiedzania i fakultetów, niespodziankę, wycieczki fakultatywne i atrakcje do wyboru ( po wyborze zostanie ustalony koszt pakietu turystycznego).

 Koszt pakietu turystycznego podamy w najbliższych dniach. Na pakiet składają się: wjazdy do miast, miejscowi przewodnicy, bilety wstępów jeżeli takie będą, opłata klimatyczna, dodatkowy transport fakultetów – jak zwykle.

KOSZT PODSTAWOWY: 590 PLN +  415  EURO