Z POBYTU W GRUZJI

Gruzja… to esencja słowa „przygoda” – antyczna kraina złotego runa, wiosek z kamiennymi wieżami ukrytych pośród gór Kaukazu, labiryntów skalnych miast, stepowych i bezkresnych terenów z samotnymi jeźdźcami na koniu, wina ze starożytnych upraw Kachetii, którym Gruzini częstują gości z rogu, nadmorskich subtropikalnych ogrodów w Batumi, rozległych plaż. Kraina, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającego podróżnika.

Historia Gruzji słynie z walecznych ludzi, krajobrazu – składającego  się z niebosiężnych gór Kaukazu, kultury – z liczących setki lat kościołów, które wtapiają się w surowy, górski pejzaż. Jest krajem wyjątkowym także pod innym względem – mało który naród słynie ze swojej gościnności – tak  mocno, jak Gruzini. Oczywiście ich gościnność jest tym większa – im większa jest wspólnie wypita ilość wina…, a wina w Gruzji nie brakuje!

Relacja z pobytu w Gruzji

  Wylot z Warszawy  o 22.30 

Spotkanie z przewodnikiem – w porcie lotniczym. Przejazd do hotelu. Uroczyste powitanie przez gospodarzy i przewodnika z winem.

Wycieczka zapoznawcza po mieście: Plac Wolności, Prospekt Rustaweli,  zwiedzanie Galerii  Narodowej Gruzji, Suchy Most, na którym można nabyć pracy artystyczne malarzy gruzińskich.

Zwiedzanie Parku Mtacminda (wjazd koleją szynową): taras widokowy, panteon, Świątynia Świętego Dawida, rzeźba i roślinność parkowa, wieża telewizyjna, kawiarnia, odpoczynek w parku.

Wyjazd w teren, zwiedzanie miejscowości Gargeti, Kościół Świętej Trójcy. W drodze przystanek przy Zhinvalskim Zbiorniku Wodnym. Zwiedzanie Twierdzy Anauri  Przystanek w Gudauri  przy Łuku „Przyjaźni”

 Zwiedzanie Tbilisi: wjazd kolejką linową do twierdzy Narikala Zejście do ogrodu botanicznego, zwiedzanie wąwozu wodospadów  i miejsc porośniętych drzewami  figowca, spacer po Starym Mieście, przejście Mostem Pokoju . Przejście do parku Rikey.

 Odwiedzenie gospodarstwa winiarskiego Tsinandali i Sighnaghi. (Gospodarka Tsinandali i  Sighnaghi opiera się głównie na produkcji wina i tradycyjnych dywanów. Miejscowości te i ich  okolice znane są z pięknych krajobrazów oraz zabytków. Sighnaghi po rekonstrukcji miasta stało się ważnym ośrodkiem turystycznym Gruzji.) Zwiedzanie i degustacjia win.

Przejazd do Monasteru św. Jerzego w Bodbe. (Kompleks klasztorny i siedziba biskupów kachijskich, zlokalizowany 2 km od miasta Sighnaghi w rejonie Kachetia. Wybudowany w IX w. przeszedł gruntowną przebudowę w XVII w. Monastyr funkcjonuje obecnie jako opactwo i jest jednym z głównych miejsc pielgrzymek w Gruzji.)

Wymeldowanie się z hotelu w Tbilisi, przejazd do miasta Bordżomi (160 km). (miasto uzdrowiskowe w Gruzji, w regionie Samcche – Dżawachetia. Położone jest w górach Małego Kaukazu, nad rzeką Kurą (w Wąwozie Bordżomskim). Wokół miasta roztaczają się tereny Bordżomsko-Charagaulskiego Parku Narodowego. W latach trzydziestych XX-wieku odkryte zostały chlorkowo-wodorowo-węglanowo-sodowo-wapniowe wody mineralne, mające leczniczy wpływ na drogi żółciowe i choroby przewodu pokarmowego. W czasach sowieckich miasto zyskało status modnego uzdrowiska. Pozostałością lat świetności jest park Likani, w którym znajdują się dawne pałace rodziny carskiej. Obecnie ogólnodostępne są gorące i zimne źródła w parku zdrojowym. Miasto słynie z butelkowanej w tym uzdrowisku wody mineralnej „Bordżomi”.)

Po drodze zapoznanie się ze starożytną stolicą Gruzji – miastem Mccheta (miasto we wschodniej Gruzji, przy ujściu rzeki Aragwy do Kury; stolica regionu Mccheta-Mtianetia. Mccheta jest jednym z najstarszych miast Gruzji, położona na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych. Badania archeologiczne wykazały istnienie osad ludzkich w tym miejscu w epoce brązu (3000–2000 p.n.e.)

Dalszy przejazd  do Uplisciche (starożytne skalne miasto we wschodniej Gruzji, około 10 km na wschód od miasta Gori, w Kartlii Wewnętrznej.

Zbudowane na lewym, skalistym i wysokim brzegu rzeki Kury. Powstanie budynków datuje się od V wieku p.n.e do późnego średniowiecza, są one mieszanką unikatowych stylów kulturowych Anatolii i Iranu, a także architektury pogańskiej i chrześcijańskiej).

 Przejazd do miasta Achalciche (оkoło 50 км) (miasto w południowo-zachodniej Gruzji, stolica i największe miasto regionu Samcche – Dżawachetia. Miejscowość uzdrowiskowa, funkcjonująca w oparciu o kompleks źródeł termalnych). Zwiedzanie twierdzy Rabat (twierdza z XVI-XVIII wieku, o powierzchni 7 hektarów)

Następnie przejazd  do skalnego miasta-monasteru Wardzia (około 60 kм). Zwiedzanie. (Skalne miasto-klasztor usytuowane na zboczu góry Eruszeli w południowej Gruzji, niedaleko miasta Aspindza. Wardzię zaczęto budować za panowania Jerzego III w 1185 roku, natomiast ukończono – pod rządami jego córki, królowej Tamary.

W średniowieczu Wardzia służyła jako schronienie podczas najazdów mongolskich; mogła pomieścić od 20 do 60 tys. osób. Zawierała klasztor, salę tronową oraz ponad 3 000 komnat umieszczonych na 13 kondygnacjach (piętrach). W mieście zainstalowano skomplikowany system nawodnienia pobliskich pól uprawnych. Jedyny dostęp do klasztoru zapewniało kilka dobrze ukrytych tuneli blisko rzeki Kura.)

 Czas wolny przy źródłach uzdrowiskowych w Bordżomi.

Kolacja pożegnalna w restauracji. Wyjazd na lotnisko o godzinie  1.00