ZAPRASZAMY DO ZAKOPANEGO

Termin: 18.01 – 24.01.2025 r.

Kasprowy Wierch
UWAGA REWELACJA:
W PRZYPADKU ZAINTERESOWANIA WJAZD I ZJAZD ALPEJSKĄ KOLEJKĄ LINOWĄ NA KASPROWY WIERCH
WIELKA PRZYGODA I WIELKA ATRAKCJA

Dzień 1:zbiórka uczestników w godzinach wieczorno – nocnych. Miejsca podstawienia autokaru i dokładne godziny wyjazdu zostaną podane. Godzina wyjazdu uzależniona jest od miejsca wsiadania do autokaru. Wyjazd do Krakowa.Przyjazd do Krakowa. Czas wolny na indywidualny spacer po Krakowie, kawę, herbatę czy posiłek, a dla zainteresowanych możliwość zewnętrznego zapoznania się : Zamek Królewskie na Wawelu, Smocza Jama, Katedra na Wawelu , Stare Miasto, Sukiennice, Barbakan, Pomnik Adama Mickiewicza, Kościół Mariacki, zabudowa kamieniczna. Wyjazd z Krakowa w kierunku miejsca zakwaterowania. Przyjazd do Zubsuche (Bustryku / Zęba) położonego nad Zakopanem. Jest to najwyżej położona miejscowość w Polsce.

Ząb – do 1965 Zubsuche – oraz Bustryk –graniczące ze sobą miejscowości podhalańskie położone w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin. Składają się z Jarosów, Jarząbków, Kowali, Ligasówki, Naglaku, Potoczków, Stochów, Strączków. Zlokalizowane są na stokach bocznego ramienia Pogórza Gubałowskiego. To najwyżej położone miejscowości w Polsce. Średnia wysokość najwyżej położonych części osiedli wynosi 1013 – 1040 m n.p.m. Od strony południowej graniczą z Zakopanem. Po stronie wschodniej znajduje się wieś Suche, a po zachodniej stronie Nowe Bystre. Znajduje się tu zabytkowy drewniany kościół św. Anny, o regionalnym wystroju wnętrza, z ołtarzem autorstwa Wojciecha Brzegi. Miejscowości zostały założone w 1620 r. Ich mieszkańcy pozostali do dziś wierni tradycjom rolniczym i pasterskim. Tu właśnie były siedziby zbójników tatrzańskich. 1 stycznia 1951 część tych terenów włączono do Zakopanego. Turystycznie miejscowości te należą do Zakopanego i od lat 80 –tych XX wieku są wyjątkowo popularne jako ośrodki turystyczne zachowujące prawdziwy podhalański klimat kulturowy. Tu można zobaczyć najpiękniejsze panoramy Tatr. To najlepsze bazy wypadowe na tych terenach. W pobliżu znajduje się sławna Bachledówka z Sanktuarium Paulinów, a droga prowadząca do niej ukazuje przepiękne widoki na Tatry. W Zębie urodzili się znani narciarze Józef Łuszczek i Stanisław Bobak. Wychował się tutaj skoczek narciarski Kamil Stoch. W miejscowości urodził się Franciszek Łukaszczyk – pionier polskiego radiolecznictwa. W Zębie mieszkał również kompozytor Henryk Mikołaj Górecki.

Zakwaterowanie w pensjonacie „Harnaś”. Odpoczynek. Obiadokolacja. Możliwość zapoznania się z okolicą. Nocleg

Dzień 3: śniadanie. Wyprawa do Doliny Kościeliskiej ( do Hali „Ornak”), lub do Doliny Strążyskiej lub Chochołowskiej( trasa uzależniona od warunków atmosferycznych – TRASY DLA KAŻDEGO). Wspaniałe widoki ! Po wyprawie przejazd do centrum Zakopanego. Odwiedzamy Żywe Muzeum Oscypka. Podczas Pokazu Wyrobu Oscypka zobaczysz na żywo jak powstaje ten najpopularniejszy góralski ser. Uczestnicy biorą czynny udział w jego wytworzeniu,  poznając  jednocześnie tradycyjne sprzęty pasterskie. Wszyscy mają także okazje samodzielnie zrobić swój własny serek.

.Czas wolny. Powrót do miejsca zamieszkania. Obiadokolacja. (Możliwość „Wieczoru Góralskiego z kapelą”). Nocleg.

Dolina Kościeliska Schronisko „Ornak” Morskie Oko Schronisko Morskie Oko

Baseny Termalne „Złoty Potok” w Szaflarach Wieczór Góralski z kapelą Ognisko – kulig

Dzień 5: śniadanie. Całodniowa wycieczka na Słowację. Przejazd do sławnego Zamku Orawskiego. Zwiedzanie zamku. Przejazd do wspaniałej Jaskini Domianowskiej. Zwiedzanie jaskini. Przejazd do Beszanowa. Odwiedzamy największe w tej części Europy baseny termalne Besanova. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg. Zamek Orawski( Oravský hrad) – wznosząca się na skalistym wzgórzu wielopoziomowa warownia niczym prawdziwe „orle gniazdo” jest jednym z najpiękniejszych średniowiecznych zamków w Europie. Został wybudowany w miejscu starej drewnianej budowli po najeździe Tatarów w 1241 roku w celu ochrony granicy kraju oraz traktu handlowego prowadzącego do Polski. Był wielokrotnie rozbudowywany – jego wnętrza noszą cechy stylu romańskiego, gotyckiego, renesansowego, barokowego i nowożytnego. Całość tworzy imponujący kompleks zamków dolnego, środkowego i górnego z pałacami, fortyfikacjami i wieżami. Pierwsza pisana wzmianka o zamku pochodzi z roku 1267. Wtedy to przejął go król węgierski Belo IV. Na przestrzeni wieków był w posiadaniu wielu królów i możnowładców, którzy w różny sposób o niego dbali. W 1556 roku przeszedł w ręce rodziny Thurzonów, którzy przeprowadzili jego rozbudowę i dzięki którym zawdzięcza swój dzisiejszy wygląd. Po wygaśnięciu męskiej linii Turzonów zamek stał się współwłasnością ziemską (tzw. komposesorat) siedmiu córek Jerzego V Turzo, administrowaną przez mianowanych zarządców.W 1800 roku wybuchł tutaj pożar, który dokonał tak dużych zniszczeń, że zamek nie nadawał się do mieszkania. W zrujnowanej budowli urządzono więc więzienie, m.in. osadzono tu wielu zbójników tatrzańskich. Znajduje się tutaj studnia, która została wydrążona w litej skale na głębokość ponad 90 metrów. Statystyki na słowackiej stronie zamku podają, że w zamku jest 155 pokoi, 754 schodów, a muzeum odwiedza rocznie ponad 180 000 osób. Na zamku kręcono wiele filmów o znaczeniu światowym.

Zamek Orawski na Słowacji

Demianowska Jaskinia Lodowa – prawdziwy światowy cud natury – część systemu Jaskiń Demianowskich na Słowacji, znajdująca się na obszarze Niżnych Tatr. Należy do najbardziej znanych lodowych jaskiń na świecie. Demianowska Jaskinia Lodowa leży ok. 10 km na południe od Liptowskiego Mikułasza. Jaskinia znajduje się w granicach Narodowego Rezerwatu Przyrody Demänovská dolina w Parku Narodowym Niżne Tatry. Jaskinia wytworzyła się w szaroniebieskich wapieniach, pochodzących ze środkowego triasu. Rozwinięta jest w czterech, coraz niżej usytuowanych poziomach. Jest w większości pochodzenia fluwiokrasowego, a w jej powstaniu największy udział miały wody podziemnego toku rzeczki Demänovky – świadczą o tym charakterystyczne, owalne przekroje głównych korytarzy oraz obecność granitowych żwirów i otoczaków, naniesionych z górnych partii Doliny Demianowskiej zbudowanych już ze skał krystalicznych. Długość jaskini wynosi 2445 m, z czego turystom udostępniono do zwiedzania ok. 540 m. Zimne powietrze, dostające się do jaskini zimą, jako cięższe utrzymuje się w jej dolnych partiach cały rok, a przesiąkające z powierzchni wody opadowe zamarzają w przechłodzonym wnętrzu. Lodowe wypełnienie w postaci lodu podłogowego, lodowych draperii, stalaktytów i stalagmitów znajduje się w dolnych partiach jaskini, zwłaszcza w komorze zwanej Kmeťov dóm. Jaskinia była znana od dawna, pierwotnie jako Jaskinia Smocza Nazwa ta była używana jeszcze w latach 60. XX w. U źródeł tej nazwy stał fakt, że w jaskini znajdowano duże ilości kości niedźwiedzia jaskiniowego, które uznawano za szczątki mitycznych smoków. 

Demianowska Jaskinia Lodowa na Słowacji

Besenova Termy (Beszeniowa), to urokliwa wioska na Słowacji blisko granicy, tylko około 50 kilometrów od przejścia w Chyżnym. Znana Besenova jest dzięki swoim źródłom termalnym, na których teraz jest wybudowane całe miasteczko termalne.Liptowska legenda mówi, że z naturalnych gorących źródeł w Beszeniowej korzystali już starożytni Celtowie, nie wiemy ile w tym prawdy, ale dzisiaj każdy może skorzystać z kąpieli w basenach z wodą termalną.Pierwszy basen z termalną wodą w Besenowa powstał w 1993 roku. Obecnie jest basenów 16, z czego 5 krytych. 4 baseny na zewnątrz są wypełnione pełną minerałów naturalną wodą geotermalną, dlatego czynne są przez cały rok. Pozostałe baseny są wypełnione czystą wodą pitną.Duża zawartość minerałów zabarwia wodę w charakterystyczny bursztynowy kolor. Magnez, sód, wapń, lit i inne dobroczynne minerały mają lecznicze działania szczególnie na choroby skóry, problemy urologiczne, na aparat ruchowy, nerwowy i oddechowy.Nawet w zimie w Termach Besenova można doskonale się ogrzać, gdyż temperatura w basenach nie spada. To najlepszy relaks i antidotum na wiele dolegliwości. To jeden z największych i najpiękniejszych kompleksów termalnych w Europie.

Besanova Termy na Słowacji

Dzień 6 : śniadanie.Czas na spacer po okolicy. Dla zainteresowanych proponujemy spacer na Bachledówkę, na której szczycie znajduje się piękne sanktuarium w stylu podhalańskim. Powrót do miejsca zakwaterowania – przygotowania do wyjazdu. Kulig saniami góralskimi po okolicy. Uwaga – kulig może być zrealizowany również innego dna w zależności od pogody i rezerwacji. Powrót do miejsca zakwaterowania. Posiłek. Wyjazd powrotny z zimowiska.

Dzień 7: powrót do miejscowości zamieszkania. (Wg miejsc wsiadania do autokaru na wyjeździe)

UWAGA: koszt może ulec minimalnej regulacji w przypadku zmian taryf w Zakopanem.
Opłaty dodatkowe konieczne:
– klimatyczne: 10 PLN
Opłaty za dodatkowe atrakcje dla zainteresowanych:
– wejście do Parku Narodowego ( Dolina Kościeliska lub Dolina Strążyska): ok. 5 lub 10 PLN,
– baseny termalne w Szaflarach – 1 godz. 30 minut: ok. 50 PLN, 2 godz. 30 minut: ok. 65 PLN,
– kulig góralski: ok. 40 PLN,
– wjazd i zjazd kolejkami na trasie: Zakopane – Gubałówka – Zakopane”: 30 lub 25 PLN,
– wieczór z Kapelą Góralską w „Harnasiu”: około 35 PLN ( w zależności od ilości osób).
– Muzeum Oscypka: ok. 35 PLN
– w przypadku zainteresowania wycieczka na Kasprowy Wierch sławną kolejką linową (patrz opis )
– wycieczka na Słowację w cenie wyjazdu z wyjątkiem biletów wstępu: Zamek Orawski: 10 lub 5 Euro, Jaskinia Lodowa Demianowska: 9 lub 5 Euro, Baseny Termalne Besanova: ok. 15 – 16 Euro

UWAGA REWELACJA:
W PRZYPADKU ZAINTERESOWANIA WJAZD I ZJAZD ALPEJSKĄ KOLEJKĄ LINOWĄ NA KASPROWY WIERCH
WIELKA PRZYGODA I WIELKA ATRAKCJA
Kolej linowa na Kasprowy Wierch – wielka atrakcja i przygoda

Kolejka linowa na Kasprowy Wierchto jedna z największych górskich atrakcji turystycznych w tej części Europy. Została wybudowana w takim miejscu, że oglądane z niej panoramy Tatr przewyższają pięknem większość kolejek alpejskich. Podróż podniebna na Kasprowy, a następnie zjazd pozostają na zawsze w pamięci. To prawdziwa rewelacja turystyczna. Przyjęło się mówić, że „ …każdy powinien chociaż raz w życiu zobaczyć z pokładu kolejki piękno karpackich Tatr – bo piękno to przyprawia o zawrót głowy”. Długość trasy wynosi 4252,81 metra. Kolej pokonuje 936 m różnicy poziomów przy średnim pochyleniu 22%, poruszając się po 6 podporach. Wagon ma prędkość 8 m/s (podczas pokonywania podpór zwalnia do 6 m/s). Kolejka przewozi jednorazowo maksymalnie 60 osób. W zależności od pory roku dziennie może wywieźć ponad 3 tys. osób, rocznie – ponad 600 tys. Co roku okresowe przeglądy wyłączają kolej z eksploatacji w maju i listopadzie, nie funkcjonuje ona także podczas silnego wiatru (powyżej 20 m/s), oblodzenia i temperatury spadającej poniżej −28 °C. Na Myślenickich Turniach następuje przesiadka do drugiego wagonu. Następny odcinek trasy jest bardziej stromy – największe przewyższenie wagonu nad terenem wynosi 220 metrów. Z prawej strony widać Goryczkowy Kocioł – zimą użytkowany jako stok narciarski. Wagon jedzie nad Doliną Suchą Kasprową i dobija do górnej stacji, znajdującej się na wysokości 1959 m. n.p.m., 26 metrów poniżej wierzchołka Kasprowego. W budynku stacji kolei są: restauracja, kiosk, przechowalnia sprzętu i niewielki hotelik. Przez ponad 80 lat kolej przewiozła ponad 44 miliony pasażerów.

Uwaga: osoby zainteresowane mogą zabrać sanki i narty, lub narty wypożyczyć na stokach narciarskich. W pobliżu miejsca zakwaterowania znajduje się wyciąg narciarski z trasą dla początkujących i zaawansowanych, i trochę dalej nowy wspaniały wyciąg (piękna trasa narciarska) w Suchem z wypożyczalniami sprzętu i instruktorami. Możliwość skorzystania z wyciągów na Nosalu i Harendzie. Narciarze mogą zrezygnować z atrakcji programu turystycznego zamieniając go na uprawianie narciarstwa. (Stoki do 23.00)

Willa – Pensjonat „Harnaś” zapewnia gościom dobre warunki noclegowe i bardzo dobrą kuchnię domową w postaci śniadań i obiadokolacji. Śniadania wydawane są w formie stołu szwedzkiego, a obiady serwowane na półmiskach, dostępne WiFi, pokoje 2,3,4 i 5 osobowe z łazienkami, możliwość korzystania z gier: bilard, cymbergaj, tenis stołowy, sala jadalno – rozrywkowa w stylu góralskim, „dżakuzi” ( część atrakcji darmowa, a część posiada aparaty wrzutowe, w pobliżu karczma góralska, na trasie do centrum Zakopanego kursują BUSY.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *