ZAPRASZAMY NA ANDRZEJKI
WYJAZD JUBILEUSZOWY
„KATARZYNKI 2023”
„ANDRZEJKI 2023”
Katarzynki – polski zwyczaj świąteczny, obchodzony przez mężczyzn, a przede wszystkim kawalerów -odpowiednik Andrzejek. Katarzynki były obchodzone w nocy z 24/25 listopada, tj. w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w tym czasie odbywały się wróżby matrymonialne mężczyzn dotyczące ożenku i poszukiwania partnerek przez osoby samotne i chcące zmienić partnerki swojego życia. Wróżby te były głównie związane ze snami. Największe nasilenie kultu świętej przypadło na okres średniowiecza. Pochodzenie zwyczaju Katarzynek nie jest do końca znane, Zwyczaj celebrowania Katarzynek (obok andrzejek) cieszył się największą popularnością w XVIII i XIX wieku. Wróżby na katarzynki nie były jednak traktowane przez mężczyzn zbyt poważnie – stanowiły bardziej okazję do spotkań i beztroskiej zabawy. Z czasem Katarzynki zostały wyparte przez bardziej popularne Andrzejki, które z czasem z święta przewidzianego wyłącznie dla kobiet stały się ogólną zabawą dla obojga płci.
Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557 za sprawą Marcina Bielskiego. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. W Szkocji obchodzony 30 listopada dzień świętego Andrzeja jest świętem narodowym. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież i dorosłych obojga płci. Pochodzenie andrzejkowych wróżb nie jest do końca znane – niektórzy autorzy wskazują na starożytną Grecję, podkreślając podobieństwo źródłosłowu imienia Andrzej (Andreas) i greckich słów aner, andros oznaczających męża, mężczyznę; inni odwołują się do kultu starogermańskiego boga Frejra, dawcy bogactw, bóstwa miłości i płodności.
Wielka okazja ! Wspaniałe przeżycia !
MIASTO BOLESŁAWIECZE SOŁECTWEM KRUSZYN
-
NAJWYŻSZA NAGRODA
RADY EUROPY 2023
KLICZKÓW– KRUSZYN – GRODZIEC – BOLESŁAWIEC
ZAMEK KLICZKÓW I JEGO HISTORIA
KRUSZYN – ANDRZEJKI W ZAJEŹDZIE EUROPA
PAŁAC RODU VON REUSS
KRAINA WYGASŁYCH WULKANÓW
WIZYTA W ZAMKU GRODZIEC
ZAMEK GRODZIEC I JEGO BURZLIWE DZIEJE
JUBILEUSZOWA OBIADOKOLACJA W ZAMKU
BOLESŁAWIEC – WIELKA HISTORIA I CERAMIKA
Termin: 24.11 – 26.11.2023 r.
Dzień 1(piątek, 24.11): zbiórka uczestników wyjazdu w miejscach i o godzinie ustalonej przez organizatorów. W Zielonej Górze zbiórka pod Komendą Policji, ulica Partyzantów o godzinie 08.30. Przejazd do Żar. Żary godzina 09.30. Przejazd do Zamku Kliczków. Zwiedzanie jednego z najpiękniejszych zamków w Europie.
Zamek Kliczków. Według legendy, Zamek w Kliczkowie obecną nazwę otrzymał wtedy, gdy stanął w tym miejscu nad Kwisą kamienny zamek, który strzegł jedynego brodu na odcinku dolnego biegu rzeki i zamykał puszczańską drogę z Łużyc, do kraju księcia Mieszka. W czasach, kiedy zamek był jeszcze wykonany z drewna, odegrał niezwykle ważną rolę w obronie Polski przed grafem Geronem z Marchii Wschodniej. Według większości źródeł historycznych, zamek w Kliczkowie powstał w roku 1297. Stanowił on jedną z kilku wybudowanych przez księcia Bolka I Surowego, warowni granicznych, znajdujących się w południowo – zachodniej części Księstwa Świdnicko – Jaworskiego. Miały one głównie za zadanie, obronę księstwa przed najazdami czeskimi. Wraz ze śmiercią Bolka I, Kliczków przeszedł na własność jego syna Henryka I Jaworskiego, następnie zaś na ręce Bolka II – księcia świdnicko-jaworskiego, później właścicielką stała się jego bratanica Anna, która była żoną czeskiego króla – Karola. Od roku 1353, władzę w zamku – w interesie Anny -sprawował burgrabia Cuneman Sydlicz. W latach osiemdziesiątych XIV wieku zamek stał się własnością rodu rycerskiego von Kittlitz, natomiast pomiędzy latami 1387 – 1391 zarządzali tu von Zedlitzowie. Od 1391 roku, majątek w Kliczkowie został zakupiony przez Henryka von Rechenberga. To właśnie ten ród, wpisał się na trwałe w losy zamku, zarządzając nim przez blisko 300 lat. Mikołaj von Rechenberga jest uważany za założyciela kliczkowskiego rodu. Na szczególne uznanie zasłużyli również Kacper Średni, który w drugiej połowie XVI wieku zaczął renesansową rozbudowę zamku, oraz jego syn, nazywany Kacprem Młodszym. W roku 1810 Hans Heinrich zainicjował przebudowę zamku. Właśnie wtedy doszło do powstania wieży Jenny ( wieża w neogotyckim stylu, nazwana na cześć córki hrabiego). W tym okresie majątek wzbogacił się o folwarczne zabudowania, przed bramą wjazdową. Dodatkowo, obiekt zyskał nowe wieże, szczyty, gzymsy i portale, a także odnowioną elewację. Dzięki tej modyfikacji, Kliczków stał się połączeniem francuskiego i włoskiego renesansu, niemieckiego manieryzmu oraz angielskiego gotyku. Pod koniec XIX wieku został zaprojektowany siedemdziesięciohektarowy park. Był to projekt uchodzącego wtedy za światową gwiazdę ogrodnictwa – architekta Eduarda Petzolda. Rok 1747 przyniósł koleją zmianę właściciela. Kupił go bowiem Seyfried von Promnitz, który był już właścicielem rozległych majątków, między innymi w Żarach, Pszczynie czy Nowogrodźcu. Dwadzieścia lat później, wdowa po ówczesnym zarządcy, wyszła ponownie za mąż za hrabiego Christiana zu Solms-Barutz, wnosząc tym samym w posagu Kliczków. Stanowił on własność rodziny Solm -Tecklenburg aż do roku 1945. Obecnie Zamek w Kliczkowie można zaliczyć do największej budowli tego typu na Dolnym Śląsku. Obecnie składa się z dwóch dziedzińców, które są otoczone skrzydłami w stylach neogotyckim oraz neorenesansowym. Najstarszy zachowany fragment obiektu, jest ukryty w skrzydle południowo – zachodnim.
We wnętrzu zachowały się wspaniale odrestaurowane miejsca, między innymi Sala Dworska, Biblioteka, Sala Kominkowa z imponującym piecem oraz Sala Teatralna
Przejazd do miejsca zakwaterowania w Kruszynie.
Kruszyn – (Gross Krauschen) – miejscowość w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim, w gminie Bolesławiec, na Pogórzu Kaczawskim, na pograniczu z Niziną Śląsko-Łużycką (Równiną Chojnowską). Najstarsze odkrycia archeologiczne pochodzą tu z czasu neolitu. Podobnie jak okoliczne miejscowości Kruszyn związana z osadnictwem słowiańskim. Odkryto tutaj w 1928 roku – podczas prac archeologicznych cmentarzysko ciałopalne kultury łużyckiej oraz wazy z nacięciami. W dokumencie z 1305 znajduje się wpis o wsi Crusin. W sierpniu 1813 toczyły się tu walki pomiędzy wojskami rosyjskimi i francuskimi. 8 kwietnia 1945 biwakowali tu żołnierze 8 Dywizji Piechoty II Armii Wojska Polskiego. Od 1947 w skład obecnego Kruszyna wchodzą cztery osady (Kruszyn, Kruszynek, Świeborowice oraz Godnów). Znajdują się tu zabytki architektury takie jak: pałac z XVIII wieku oraz kilka bardzo ciekawych domów usytuowane w rejonie rynku, które wzniesione zostały w XVIII wieku. Posiadłość „Kruszyn – Europa usytuowana jest właśnie w tej miejscowości, przy drodze krajowej 94 i 3,5 km od centrum Bolesławca. Goście mogą nieodpłatnie korzystać tu z bezprzewodowego dostępu do Internetu. Pokoje są klasycznie urządzone i utrzymane w jasnej kolorystyce. W każdym z nich znajduje się telewizor oraz łazienka z prysznicem i ręcznikami. Znajdująca się na miejscu restauracja specjalizuje się w daniach kuchni polskiej. Posiadłość posiada ogród z wiatą na grilla. To wymarzone miejsce na odpoczynek i służy również jako baza wypadowe do innych ciekawych miejsc.
Zakwaterowanie. Przygotowanie do Wieczorku Andrzejkowego i Katarzynkowego
WIECZÓR ANDRZEJKOWY i KATARZYNKOWY(*) – menu i program wieczorku patrz poniżej.
Dzień 2 (sobota, 25.11.): śniadanie w miejscu zakwaterowania. Przejazd pod Pałac rodu von Reuss w Kruszynie. Pałac Rodziny von Reuss w Kruszynie – Schloss Groß Krauschen: w 1729 r. wzniesiony na miejscu starego zamku barokowy, a w 1837 r. mansardowy dach pokryto dachówką. W 1854 r. został przebudowany przez Fryderyka Magnusa von Schlieffena, uzyskując dzisiejszą bryłę. Nad portalem wejściowym z dwoma półkolumnami podtrzymującymi balkon znajduje się herb rodziny von Schlieffen. Pod koniec XIX w. dobra liczyły 279 hektarów, przynosząc znaczny dochód. Do 1945 roku własność rodziny von Reuss, która w wyniku wojenny musiała opuścić swoje dobra. W 1945 r. pałac posłużył wojskom sowieckim jako kwatera, a w pierwszych latach powojennych znalazły w nim schronienie rodziny reemigrantów przybyłych na te tereny. W okresie PRL-u mieszkali w nim ludzie pracujący w PGR-ze. W latach 90. XX wieku popadł w ruinę . Obiekt jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzi jeszcze park krajobrazowy o powierzchni 5,3 ha. W parku znajdują się: grób ks. von Reuß oraz resztki pomnika poległych w wojnie francusko-pruskiej z 1870 r. Od kilku lat obiekt jest własnością polsko-francuskiego małżeństwa Lidii i Joel’a Beucher, którzy przywrócili świetność budynkowi i parkowi. Jest to jeden z najlepszych wzorców renowacji zabytkowego obiektu o dużym znaczeniu historycznym na terenie tej części Europy.
Przejazd do Zamku Grodziec, który usytuowany jest w krainie wygasłych wulkanów. Sam zamek położony jest na wygasłym wulkanie. Zwiedzanie zamku.
Zamek Grodziec książąt legnicko – brzeskich: późnogotycki zamek na szczycie wzniesienia o tej samej nazwie. Został wybudowany na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu na wysokości 389 m n.p.m. Dnia 11 maja 1951 roku zamek został wpisany do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Pierwsze wzmianki o średniowiecznym zamku pochodzą z 1155 i 1175 roku. Był to gród obronny Bobrzan. W 1175 roku Grodziec wraz z zamkiem był własnością księcia Bolesława I Wysokiego. Kolejnym właścicielem zamku został książę świdnicko-jaworski Bolko I, który rozbudował swoją siedzibę w latach 1296-1301. Następnymi właścicielami byli: książę Bolesław III Rozrzutny, rycerz Budziwój z Niedźwiedzic i Chojnowa, książę legnicki Fryderyk I oraz książę legnicki Fryderyk II. Na początku XVI wieku po północno-zachodniej stronie założenia powstał nowy budynek, tzw. palatium. W czasie, gdy właścicielem był Fryderyk I, zamek stał się dość potężną warownią murowaną na wzór zamku legnickiego. W czasach wojny 30-letniej, we wrześniu 1633 roku, spora część zamku została zniszczona przez pożar, W 1675 roku zamek staje się własnością cesarza Leopolda I, Od 1800 roku właścicielem zamku był hrabia Hans Heinrich VI von Hochberg z Książa i Mieroszowa. Za jego czasów w zamku podjęto prace remontowe. Odbudowano m.in. część palatium, niektóre sale zapełniono pamiątkami i udostępniono turystom do zwiedzania. W tamtym czasie zamek uchodził za pierwszy w Europie zabytek specjalnie przystosowany do celów turystycznych. W 1899 roku majątek zakupił Willibald von Dirksen. Ostatnim właścicielem zamku był Herbert voDirksen, nazistowski polityk i zaufany współpracownik Hitlera. W 1978 roku należał do gminy Złotoryja, a obecnie dzierżawcą zamku jest Zenon Bernacki. Zamek jest wykorzystywany do realizacji filmów przez przez telewizje: szwedzką, francuską, belgijską. W jego murach kręcono seriale: „Przyłbice i kaptury”, „Wiedźmin”, „Korona królów”, a także wiele filmów, wśród nich angielską ekranizację słynnego erotyku p.t „Fanny Hill” czy produkcje rosyjskie: „Kwiat diabła” (Tsvetok dyavola), „Jedynka” (Edinichka) i „Taras Bulba”. W 2004 roku szwedzka telewizja SVT realizowała na zamku i w jego okolicach reality drama p.t. „Riket”, a telewizja TF1 z Francji, „Le Royaume”, telewizja belgijska „De saga van Oberon”. Na Grodźcu realizowano też programy telewizyjne m.in. „Nie do wiary”, „Pora w Polskę”, „Ziarno” oraz „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”. Odbywają się również regionalne i międzynarodowe imprezy. Obecnie zespół zamkowy składa się z zamku górnego oraz przedzamcza . Zamek główny składa się z dwóch kondygnacji. Zamek Grodziec należy do grona najpiękniejszych zamków gotyckich w Europie. Jego zwiedzanie to wielka przyjemność. Rezerwacje są utrudnione przez częste wynajmowanie wnętrz oraz imprezy odbywające się na jego terenie.
Po zwiedzaniu zamku obiadokolacja z piwem w komnacie zamkowej. (**) – menu obiadokolacji patrz poniżej. Przejazd do miejsca zakwaterowania. Czas wolny. Nocleg Dzień 3 (niedziela, 26.11.): śniadanie w miejscu zakwaterowania. Przejazd do Bolesławca.
Bolesławiec – miasto wspaniałej architektury i ceramiki
Bolesławiec – perła architektury, miasto ceramiki. Historia miasta związana jest ze Śląskiem przyłączonym do Polski w roku 990 przez Mieszka l. W północno-zachodniej części Śląska, od wieków zamieszkanego przez słowiańskich Bobrzan, powstało miasto Bolesławiec. Nazwa miasta łączy się z imieniem Bolesław, które to imię nosili pierwsi Piastowie, w tym książę Bolesław Wysoki, wnuk Bolesława Krzywoustego, który w 1202 roku założył w Bolesławcu kasztelanię, a Bolesław Rogatka książę legnicki w 1251 lokował miasto. Miasto od początków istnienia miało charakter miasta tranzytowego, leżącego na szlaku handlowym do Niemiec, Czech i na północ Polski. Miało ono również charakter obronny. W 1316 r. otoczono je pasmem murów obronnych, a po wojnach husyckich w latach 1479-1480 zbudowano drugie pasmo wzmocnione licznymi basztami. W 1427–1429 Bolesławiec padł ofiarą najazdów husyckich, w wyniku których nastąpiły ogromne zniszczenia i dewastacje miasta. Największe zniszczenia i straty poniosło miasto w okresie wojny trzydziestoletniej w latach 1618-1648. Wojny śląskie zakończyły się przejściem Bolesławca w 1740 r. pod panowanie Prus. Ten w miarę stabilny okres przerwany został ponownie wojnami napoleońskimi w kampanii 1807–1814. Przez miasto przeszła armia napoleońska w 1812 r. i 1813 r. w drodze powrotnej spod Moskwy. Tutaj w 1813 r. umarł naczelny wódz armii rosyjskiej feldmarszałek Michaił Kutuzow. Pierwsza wojna światowa 1914–1918 ominęła miasto, natomiast zniszczeń dokonała ofensywa zimowa 1945 r., w efekcie której około 60% zabudowy starego miasta legło w gruzach. Bolesławiec został pięknie odrestaurowany i stanowi perłę architektoniczną. Wytwarzana tu ceramika należy do najpiękniejszych i najciekawszych w Europie.
W obecnym roku 2023 – Bolesławiec i Gmina Bolesławiec ze Sołectwem Kruszyn otrzymała Najwyższą Nagrodę Rady Europy za prężną działalność w wielu kierunkach rozwoju.
Godzina 11.00 – wizyta w punkcie Muzeum Ceramiki – lekcja zdobienia ceramiki pod okiem instruktora. Każdy z uczestników zdobi otrzymaną ceramikę. Wspaniała i niezapomniana zabawa.
Po zwiedzaniu Bolesławca każdy otrzymuje swoje dzieło. Spotkanie z miejscowym przewodnikiem.
Zapoznajemy się z Bolesławcem. Po zwiedzaniu możliwość zakupu ceramiki bolesławieckiej oraz odbiór „swojego dzieła”. Czas wolny w Bolesławcu na posiłek we własnym zakresie. UWAGA: w przypadku zainteresowania możliwość wspólnego obiadu w restauracji na Rynku w Bolesławcu. Dodatkowy koszt około 45 PLN – prosimy o pilną decyzję !!! Przejazd powrotny z wycieczki. Powrót z wycieczki andrzejkowej we wczesnych godzinach wieczornych. Organizator zapewnia: transport autokarem turystycznym, pilota – przewodnika, przewodników miejscowych w Kliczkowie, na Zamku Grodziec, w Bolesławcu, zakwaterowanie i wyżywienie w „Kruszyn – Europa i Columbus” w miejscowości Kruszyn / Bolesławiec, pokoje 2 – osobowe z łazienkami, dwa noclegi, dwa śniadania, Wieczór Andrzejkowy z potrawami ciepłymi i zimnymi, jedną kolację z piwem w Zamku Grodziec, ubezpieczenie NW, rezerwację biletów wstępów, przewodników miejscowych, zwiedzanie Bolesławca z lekcją zdobienia ceramiki, realizację bardzo ciekawego programu turystycznego.
Koszt: 690 PLN (minimalny wzrost kosztu związany z nowymi taryfami hotelowymi)
UWAGA: koszt wyjazdu andrzejkowego jest taki sam jak w ubiegłym roku mimo znacznego wzrostu cen. Obiadokolacja w Zamku Grodziec jest upominkiem dla Państwa grupy związanym z jubileuszem wspólnych wyjazdów Waszej organizacji z naszą.
Koszty dodatkowe :
– Zamek Kliczków: 35 PLN z miejscowym przewodnikiem
– Zamek Grodziec: 28 lub 23 PLN,
– Zwiedzanie Bolesławca z przewodnikiem oraz lekcja zdobienia ceramiki 20 PLN
UWAGA: jest to najtańszy koszt wyjazdu andrzejkowego w Polsce z takimi świadczeniami – rewelacja cenowa i programowa !!!
(*) -WIECZÓR ANDRZEJKOWY / KATARZYNKOWY, menu: pomidorowa z ryżem , filet drobiowy z pieczarkami zalany żółtym serem, kapusta, buraczki, ziemniaki gotowane, przystawki: wędliny, sery, warzywa na parze z jajkiem i pomidorem w sosie, szpinak z fetą i sosem czosnkowym, jajka z majonezem i szczypiorkiem, pieczywo, ciasto, po kielichu, do picia: woda gaz/niegazowana, kawa lub herbata, alkohol we własnym zakresie oraz muzyka mechaniczna, konkurs na królową i króla naszego wieczoru, wróżby.
(**) – OBIADOKOLACJA W ZAMKU GRODZIEC
MENU: żurek polski, kotlet schabowy panierowany, ziemniaczki, surówka, piwo.
UWAGA: Osoby chętne na Andrzejki proszone są o kontakt z biurem stowarzyszenia lub z
tel: 607 572 234 -Eugeniusz Czerwiński lub 507 185 680- Bożena Szykowna
Wpłaty dokonać na konto bankowe 690 zł do 14 listopada 2023r.
Bank Santander
Eugeniusz Czerwiński 65-027 Zielona Góra ul. Akacjowa 12/6 nr konta:
05 1090 1535 00000000 5305 0015
tytułem: Przelew własny