ZAPRASZAMY NA KIELECCZYZNĘ
COGNITIVE VALUES – WARTOŚCI POZNAWCZE ****ODKRYWAMY POLSKIE PERŁY OD NOWA
KIELECCZYZNA
JEJ PIĘKNO I OSOBLIWOŚCI
TRASA TURYSTYCZNA WPISANA NA LISTĘ UNESCO
KARCZÓWKA – KLASZTOR NA WZGÓRZU
KIELCE – MIASTO LATAJĄCYCH SIEKIER
JASKINIA RAJ I JEJ NIEPOWTARZALNE PIĘKNO
W CHĘCINACH NA ZAMKU KRÓLEWSKIM
SKANSEN W TOKARNI
PIŃCZÓW – SARMACKIE ATENY
UZDROWISKO BUSKO ZDRÓJ
SZYDŁÓW – POLSKIE CARCASSONE
ŚWIĘTY KRZYŻ I JEGO HISTORIA – KLASZTOR
Zamek w Chęcinach – zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach. Budowę rozpoczęto pod koniec XIII wieku. W 1306 Władysław Łokietek nadał go biskupowi krakowskiemu, Janowi Muskacie. W Chęcinach w latach 1310, 1318, 1331 i 1333 odbywały się zjazdy możnowładców i rycerstwa małopolskiego oraz wielkopolskiego. Zamek odegrał ważną rolę jako miejsce koncentracji wojsk wyruszających na wojnę z Krzyżakami. Właśnie z tego miejsca w 1331 roku wyruszono na bitwę pod Płowcami. W 1318, ze względu na niedostępność zamku, zdeponowano tu skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej. Po śmierci Władysława Łokietka pieczę nad warownią objął Kazimierz Wielki. Zamienił on zamek w niezdobytą przez ponad 250 lat fortecę. W Chęcinach rezydowała wówczas druga żona króla – Adelajda. W późniejszych latach zamieszkiwały tu także: siostra Kazimierza Wielkiego – Elżbieta Łokietkówna, żona Władysława Jagiełły – Zofia Holszańska, z synem Władysławem Warneńczykiem oraz żona Zygmunta Starego – Bona. Zwiedzania wielu atrakcji znajdujących się w zamku.
Skansen Park Etnograficzny w Tokarni koło Chęcin – zadaniem skansenu jest zachowanie zabytków budownictwa wiejskiego, małomiasteczkowego dworskiego Kielecczyzny oraz prezentowanie ich w otoczeniu zbliżonym do pierwotnego i w naturalnych zespołach fragmentów wsi. Skansen, położony w zakolu Czarnej Nidy, liczy aż 65 hektarów. Zróżnicowanie terenu skansenu pozwala prezentować zabytkowe budynki w warunkach zbliżonych do naturalnych. W Parku Etnograficznym w Tokarni lokalizacja zagród, domostw mieszkalnych i zabudowań gospodarczych ma odwzorowywać historyczne układy osadnicze spotykane na Kielecczyźnie. W skansenie znajdują się przykłady budownictwa drewnianego datowane od XVII wieku do pierwszej połowy XX wieku. Wspaniałe muzeum etnograficzne.
Dzień 3: śniadanie w hotelu. Tego dnia odwiedzamy: zamek i miasteczko Szydłów – nazywane polskim Carcassone, Busko Zdrój, Pińczów. Powrót do miejsca zakwaterowania . Obiadokolacja. Nocleg Pińczów – miasto lokowane w 1428 roku. Pińczów leży nad rzeką Nidą. Położony jest w Dolinie Nidy, Rozwój Pińczowa rozpoczął się od kamieniołomu, który istniał tam w XII wieku. Bezpieczeństwa górników strzegł niewielki gród obronny. W I poł. XIV w. na jego miejscu wzniesiono gotycki zamek, u stóp którego rozwinęła się osada. Nosiła ona nazwę Piędziców. W 1424 roku osada stała się własnością Oleśnickich. Wybudowali oni na Górze Zamkowej nową rezydencję, a w osadzie ufundowali klasztor Paulinów. Za sprawą Mikołaja Oleśnickiego miasto stało się ośrodkiem reformacji.. W latach 1550–1551 z miasta wypędzono paulinów, a kościół zmieniono w świątynię kalwińską. W budynkach poklasztornych powstało słynne na całą Europę gimnazjum pińczowskie nazywane później sarmackimi Atenami. W XVII w. w mieście osiedlało się wielu obcokrajowców. Najwięcej było przybyszów z Włoch, którzy otwierali zakłady kamieniarskie, korzystając z wydobywanego w okolicy kamienia pińczowskiego. Przybywali również Szkoci, Francuzi, Niemcy i Żydzi. Pierwsi Żydzi zamieszkiwali Pińczów już w I poł. XVI w. Powstały też szkoły żydowskie, drukarnie i biblioteki. W październiku 1942 roku Niemcy deportowali 3000 Żydów do obozu zagłady w Treblince, których w większości wymordowano.
Busko-Zdrój – miasto uzdrowiskowe stolica powiatu buskiego, Znane już w XII w. jako Bużsk, w XIII w. Busk. Busko-Zdrój leży w historycznej Małopolsce, w ziemi sandomierskiej. Uzyskało lokację miejską w 1287 roku. Busko było miastem klasztoru norbertanek buskich. Położone jest w południowej części województwa świętokrzyskiego Leży w regionie zwanym od przepływającej przezeń rzeki Nidy Ponidziem, na Garbie Wójczańsko -Pińczowskim. W Busku występuje klimat nizinny z cechami kontynentalnego. Komfort klimatyczny obejmuje ok. 39% dni w roku. Już w roku 1166 – Rycerz Dzierżko herbu Janina ufundował w miejscu, gdzie dziś stoi świątynia NMP pierwszy kościół. W roku 1166 odnotowano pierwszą wzmianka o Busku: bulla papieska i zapis w kronice diecezji krakowskiej mówią o miejscowości „Bugsk” i kościele. Miasto posiada przebogatą historię.
Zamek w Szydłowie – zamek królewski w Szydłowie. Jest położony na skarpie wzniesienia opadającego ku dolinie rzeczki Ciekącej. Znajduje się w obrębie fortyfikacji dawnego miasta. Od 1961 mieści Muzeum Regionalne w Szydłowie. Miał charakter obszernej siedziby królewskiej. Zachowały się do dzisiaj ruiny pałacu królewskiego z około 1400 roku, a także tzw. Skarbczyk z XV i XVI w. oraz barokowy budynek bramny z pozostałościami murów oddzielających zamek od miasta. Od strony zachodniej dziedziniec zamku zamknięty jest murami obwodowymi, które stanowią fragment umocnień miejskich. Według Janka z Czarnkowa murowany zamek wzniósł w Szydłowie król Kazimierz Wielki, który otoczył też miasto murami obronnymi. Także Jan Długosz wspomina o wzniesieniu zamku przez Kazimierza Wielkiego. Dokonane ostatnio odkrycia nieznanych dotąd partii murów pozwalają zaliczyć tutejszy zamek do największych założeń obronnych Kazimierza Wielkiego. Inicjatorami budowy Sali Rycerskiej była Jadwiga Andegaweńska i Władysław Jagiełło. Król Władysław Jagiełło przebywał na zamku aż 17 razy.
Dzień 4: śniadanie. Wyjazd w kierunku : Święty Krzyż, Łysa Góra, Ćmielów, Winnica Knapów, Opatów. Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg.
Łysa Góra, Święty Krzyż – szczyt o wysokości 594 m n.p.m. w Górach Świętokrzyskich objęty ochroną w ramach Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na szczycie znajdują się: skalne rumowisko, charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich, tzw. Gołoborze oraz pozostałości wału kultowego przedchrześcijańskiego – miejsca kultu Słowian, klasztor Misjonarzy Oblatów M.N. oraz Muzeum Parku oraz Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż z masztem o wysokości 157 m. Łysa Góra stanowiła w okresie wczesnego średniowiecza ośrodek kultu związanego z religią Słowian. Jego pozostałością jest wał kultowy, otaczający partię szczytową wzniesienia. Składa się on z dwóch części, mających kształt podkowy. Do dziś istnieją legendy o odbywających się na szczycie góry sabatach czarownic. Zauważono tu bowiem niemożliwe do wyjaśnienia zjawiska. Według legendy opactwo benedyktyńskie założył Bolesław I Chrobry w 1006 r. Od XIV w. nazywane Świętym Krzyżem, jako że przechowywane są tu relikwie drzewa krzyża świętego, na którym miał umrzeć Jezus Chrystus, podarowane w XI w. przez św. Emeryka, syna Stefana I, króla węgierskiego. Odtąd stało się jednym z najważniejszych polskich sanktuariów i celem licznych pielgrzymek. W okresie panowania dynastii Jagiellonów było to najważniejsze sanktuarium religijne w Królestwie Polskim. Siedmiokrotnie odwiedzał je Władysław Jagiełło, dziesięciokrotnie przebywał w klasztorze król Kazimierz Jagiellończyk, sześciokrotnie król Zygmunt Stary, trzykrotnie zaś król Zygmunt August. Następnie znajdujące się w ruinie budynki opactwa władze rosyjskie przekształciły w więzienie. Status budowli utrzymały władze polskie. Od 1918 istniało tu polskie więzienie ciężkie, odbywali w nim karę m.in. Sergiusz Piasecki i Stepan Bandera. W 1936 przybyli tu zakonnicy Misjonarze Oblaci, którzy przejęli część klasztoru. W krypcie kaplicy Oleśnickich złożone jest zmumifikowane ciało, które przypisywano Jeremiemu Wiśniowieckiemu. Od opactwa pochodzi nazwa Gór Świętokrzyskich oraz województwa świętokrzyskiego. Mieści się tu Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego
Ćmielów– miasto w powiecie ostrowieckim, w województwie świętokrzyskim. Siedziba władz miejsko-wiejskiej gminy Ćmielów. Miasto w województwie sandomierskim było własnością Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła (Sierotki). Ćmielów położony jest na skraju Przedgórza Iłżeckiego i Wyżyny Sandomierskiej, Ćmielów usytuowany jest nad rzeką Kamienną, do której uchodzi tutaj rzeka Przepaść. Początki osadnictwa na terenie dzisiejszego Ćmielowa datuje się na okres późnego neolitu. Miasto Ćmielów nierozerwalnie związane jest z produkcją „białego złota” – jak ze względu na swą wartość w epoce nowożytnej określana była porcelana.Za początki fabryki w Ćmielowie możemy uznać rok 1790, kiedy lokalni garncarze zrzeszyli się, tworząc manufakturę. W pierwszych latach XIX stulecia produkowano głównie ceramikę w stylu angielskiej wytwórni Wedgewood – delikatne, cienkościenne naczynia, o eleganckich, klasycznych formach, z plastycznymi nakładkami o tematyce antycznej. Pierwszym właścicielem fabryki został Jacek Małachowski. Prowadził on ją na zasadach podobnych, do tych, na jakich działały inne, liczne XVIII wieczne manufaktury magnackie z Europy Zachodniej. Właściciele i dzierżawcy fabryki w kolejnych latach zmieniali się dynamicznie; przechodziła ona z rąk braci Weiberg do rodziny Weissów, by wreszcie w 1849 trafić do majątku książąt Druckich – Lubeckich. Z czasem jakość wyrobów stawała się coraz lepsza, a repertuar form – bogatszy. W końcu wytwórnia stała się jedną z najlepszych w Europie i tak jest do dzisiaj.
Odwiedzamy fabrykę w Ćmielowie i Żywe Muzeum Porcelany. Zajęcia ze zdobieniem porcelany. Każdy zabiera do domu swoje dzieło.
Przejazd do Winnicy Knapów. Zwiedzanie winnicy i degustacja win.
W Świętokrzyskiej Winnicy Knapów czeka na Państwa degustacja wyjątkowych pod wieloma względami win, których smak i aromat zawdzięczany jest winoroślom z upraw własnych. Winnica to cicha przystań dla osób, które pragną na chwilę zatrzymać się i pobyć w bliskości z naturą. Tu będzie możliwość nie tylko degustacji, zwiedzania winnicy i odpoczynku w niej, ale również zakupu przednich win.Pasja, miłość, wyobraźnia i wytrwałość. Te cztery cechy opisują właścicieli winnicy najdokładniej. Mimo iż Winnica Knapów została założona niedawno, to pierwsze wytworzone przez tam wino ma ponad 30 lat.
Opatów – miasto w województwie świętokrzyskim, siedziba powiatu opatowskiego i gminy miejsko-wiejskiej Opatów. Opatów położony jest na Wyżynie Sandomierskiej, na wzgórzach o wysokości od 200 do 300 m n.p.m. Nieopodal rozciągają się pasma Jeleniowskie i Iwaniskie Gór Świętokrzyskich. Przez miasto przepływa rzeka Opatówka, rozdzielając je na dwie części i przecinając głęboką doliną. Historycznie miasto przynależało do ziemi sandomierskiej w Małopolsce. Opatów to miejsce sejmików województwa sandomierskiego, miasto zniszczone niemal całkowicie przez Tatarów w 1502r., podniesione z ruin, kupione przez kanclerza wielkiego koronnego Krzysztofa Szydłowieckiego i ufortyfikowane. Schronienia w nim szukali w XVIII w. Grecy uciekający przed prześladowaniem tureckim. Zamieszkała tu też spora kolonia żydowska. Miasto o przebogatej historii.
Powrót do miejsca zakwaterowania. Obiadokolacja. Nocleg. Dzień 5: śniadanie. Pakowanie swoich bagaży do autokaru. Przejazd do Zagnańska. Spotkanie ze świadkiem „wielkiej historii” – dębem Bartkiem. Przejazd do Oblęgorka. Zapoznajemy się z Dworkiem Henryka Sienkiewicza, w którym znajduje się muzeum poświęcone wielkiemu pisarzowi. Droga powrotna z wycieczki. W drodze postój na posiłek we własnym zakresie. Powrót z wycieczki w godzinach wieczornych. Dąb Bartek – jeden z najstarszych w Polsce dębów rosnący na terenie nadleśnictwa Zagnańsk w województwie świętokrzyskim. W okresie międzywojennym wiek dębu oceniano nawet na 1200 lat, później na około 700. Zgodnie z pomiarami wykonanymi w 2013 roku drzewo ma 28,5 metra wysokości. Według danych z nadleśnictwa Zagnańsk obwód pnia przy ziemi wynosi 13,4 m. W roku 1906 dąb ucierpiał od pożaru pobliskich zabudowań. W końcu sierpnia 1933 roku, podczas zlotu z okazji 25-lecia Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego obok dębu odsłonięto pamiątkowy kamień z napisem: W 25-lecie ZWC i Związku Strzeleckiego 1908-1933 — Obywatele. Kamień ten przeleżał ponad 30 lat przewrócony napisem do ziemi (do 1984); obecnie znajduje się po wschodniej stronie Bartka. W 1934 roku sąd konkursowy pod przewodnictwem profesora Władysława Szafera uznał Bartka za „najokazalsze drzewo w Polsce”. 3 czerwca 1991 uszkodzeniu w wyniku uderzenia pioruna uległ jeden z konarów
Oblęgorek – wieś w Polsce, położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, W XVI w. wieś należała do H. Odrowąża. We wsi znajduje się Muzeum Henryka Sienkiewicza – oddział Muzeum Narodowego w Kielcach. W 1900 r. społeczeństwo polskie ufundowało ze składek majątek w Oblęgorku dla Henryka Sienkiewicza, z okazji 25-lecia pracy literackiej. Dworek zaprojektował Hugon Kuder, a urządzeniem parku zajął się projektant Franciszek Szanior. Od maja 1902 do sierpnia 1914 r. Sienkiewicz mieszkał w Oblęgorku, używając go głównie jako letniej rezydencji. Po śmierci pisarza osiadła tu jego żona Maria i syn Henryk Józef, zamieszkując majątek do 1944 r. W 1958 r. dzieci Henryka Sienkiewicza podarowały państwu dworek, w którym niebawem powstało Muzeum Henryka Sienkiewicza (jego pierwszym kustoszem była żona Henryka Józefa, Zuzanna Sienkiewiczowa). Na parterze muzeum odtworzony jest wygląd i wystrój pomieszczeń z czasów pisarza, a na piętrze wyeksponowana jest poświęcona mu wystawa.
Organizator zapewnia: transport autokarem turystycznym, pilota – przewodnika, przewodników miejscowych, zakwaterowanie ze śniadaniami i obiadokolacjami w kompleksie klasztorno – hotelowym Karczówka w Kielcach – 4 noclegi, 4 śniadania, 4 obiadokolacje w miejscu zakwaterowania, pokoje dwuosobowe i trzy osobowe z łazienkami atrakcyjny program poznawczy i turystyczny, rezerwację wstępów, ubezpieczenie NW, OC.
Koszt ok. 1300 – 1320 PLN (uzależnione od rezerwacji)
OPŁATY ZA DODATKOWE ATRAKCJE ( możliwość realizacji wszystkich atrakcji lub proszę wybrać i podać przy akceptacji tego programu co będziemy realizować):
(*) UWAGA: opłata imprezy integracyjnej przy ognisku w Karczówce wliczona w cenę wyjazdu. Uczestnicy sami zakupują dla siebie zimne napoje i w przypadku zainteresowania alkohol. Uczestnicy zabierają na wieczorek kubeczki dla siebie. Organizator zabezpiecza kiełbaskę do smażenia, chlebek, tacki, ognisko. OPŁATY ZA MUZEA I ATRAKCJE DLA ZAINTERESOWANYCH, KTÓRE BĘDĄ REALIZOWANE PRZY MIMIMU 35 OSOBACH CHĘTNYCH: – Jaskinia „Raj” ok. 30 PLN, – Zamek w Chęcinach 22 PLN, zwiedzanie wszystkich atrakcji zamku z przewodnikiem, – Skansen w Tokarni ok. 14 PLN, – Zamek Szydłów 23 PLN, zwiedzanie z przewodnikiem, – Święty Krzyż 7 PLN, zwiedzanie klasztoru z kryptą Jeremiego Wiśniowieckiego, – Ćmielów 55 PLN, zwiedzanie sławnej wytwórni porcelany i warsztaty z porcelaną,
– Winnica Knapów 30 PLN, zwiedzanie winnicy i degustacja 7 gatunków wina, – Oblęgorek 18 PLN, zwiedzanie pałacyku Henryka Sienkiewicza z przewodnikiem
UWAGA: możliwość zmiany kolejności zwiedzania.
UWAGA: dojście z parkingu na Św. Krzyż i Łysą Górę – to w jedną stronę 2 km. Nasza organizacja otrzymała zezwolenie na wjazd autokaru na sam szczyt pod klasztor. Unikniemy więc tego górskiego spaceru.
UWAGA: prosimy uważnie przeczytać program !
SZANOWNI PANSTWO, JEST TO PRZEPIĘKNY I UNIKATOWY PROGRAM O WYJATKOWO KORZYSTNEJ CENIE PRZY TAKICH ŚWIADCZENIACH I TRASIE. SERDECZNIE ZAPRASZAMY !
Osoby chętne na wycieczkę proszone są o dokonanie wpłaty w wysokości 320 PLN do 01 października 2024r a pozostałą kwotę w wysokości 1000 zł do 10 października 2024r. Można dokonać wpłaty w całości.
Wpłata na konto :
Eugeniusz Czerwiński
65-027 Zielona Góra ul. Akacjowa 12/6
Santander Konto
05 1090 1535 0000 0000 5305 0015
Tytułem : Przelew własny
Zapisy składać osobiście w biurze stowarzyszenia lub na telefon : 607 572 234 – Eugeniusz Czerwiński lub Bożena Szykowna – 507 185 680
Liczba miejsc jest ograniczona. Liczy się kolejność wpłat.