ZAPRASZAMY NA PODLASIE I JEGO WIELOKUTUROWOŚĆ

Fundacja Kresowa „Polonia Poznań – Gorzów – Wronki, tel/fax +48504576602, +48 515 185 047, WhatsApp, Messengere – mail:fundacja.kresowa.polonia@interia.pl lub transpolonia.world@hotmail.com, (Facebook Fundacja Kresowa Polonia)

——————————————————————————————————————-

ODKRYWAMY POLSKIE PERŁY OD NOWA
PODLASIE I JEGO WIELOKULTUROWOŚĆ
ZABYTKI I KULTURA MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH NA PODLASIU:
ŻYDZI, TATARZY, KRESOWIACY PRAWOSŁAWNI
POLSKIE SANKTUARIA
DZIEŃ NARODOWY 1: ŁOMŻA
DZIEŃ ŻYDOWSKI: JEDWABNE, TYKOCIN, ŁOPUCHOWO DZIEŃ TATARSKI: SOKÓŁKA – BOHONIKI – MALEWICZE DZIEŃ KRESOWO – PRAWOSŁAWNY: PUCHŁY, GÓRA GRABARKA, TRZEŚCIANKA, BIAŁYSTOK

DZEŃ NARODOWY 2: NIEPOKALANÓW, SZYMANÓW

ŁOMŻA – JEDWABNE – TYKOCIN – ŁOPUCHOWO – SOKÓŁKA– BOHONIKI – ŚWIĘTA GÓRA GRABARKA – PUCHŁY – TRZEŚCIANKA – BIAŁYSTOK, NIEPOKALANÓW – SZYMANÓW
KOLACJA POLSKA – RESTAURACJA HOTELU „GROMADA” W ŁOMŻY
KOLACJA ŻYDOWSKA – RESTAURACJA „TEJSZA” W TYKOCINIE
KOLACJA TATARSKA – „ZAJAZD U MAHMEDA” W BOHONIKACH
KOLACJA KRESOWA – „GOSPODA PODLASKA” W BIAŁYMSTOKU

Termin: 18 – 22.06.2023 r.


Dzień 1(18.06 – niedziela): zbiórka uczestników wyjazdu w miejscach określonych przez organizatorów we wczesnych godzinach porannych (miejsca i godziny zostaną podane osobno). Wyjazd w kierunku Łomży. W drodze zapoznanie się z programem wycieczki i krótka informacja historyczna o miejscach zwiedzania.

DZIEŃ NARODOWY 1:

Przyjazd do Łomży – zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Katedra św. Michała Archanioła, Park Miejski, Rynek Miejski, Ratusz Miejski, stara zabudowa miasta, Pałac Gubernatora, Pomnik Powstania Styczniowego i inne obiekty. Zakwaterowanie w Hotelu „Gromada” *** Obiadokolacja – polskie menu. Nocleg.
Hotel „Gromada” *** w Łomży

Dzień 2(19.06 – poniedziałek): śniadanie. Wyjazd w kierunku Sokółki.

DZIEŃ TATARSKI: zapoznanie się z kulturą tatarską , zwiedzanie obiektów związanych z ich kulturą i wiarą: Meczet w Bohonikach, Mizar w Bohonikach, Muzeum w Sokółce z ekspozycją poświęconą Tatarom. Zwiedzanie z miejscowym przewodnikiem. Obiadokolacja w zajeździe tatarskim w Bohonikach –menu tatarskie. Powrót do miejsca zakwaterowania. Nocleg.
Muzeum w Sokółce Meczet w Bohonikach Mizar w Bohonikach

Dzień 3(20.06 – wtorek): śniadanie. Wyjazd w kierunku Świętej Góry Grabarki.

DZIEŃ KRESÓW PRAWOSŁAWNYCH: zapoznanie się z kulturą prawosławną i obiektami z nią związanymi. Zwiedzamy: tereny Klasztorne Świętej Góry Grabarki z Cerkwią Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, Cerkwią Przemienienia Pańskiego, Lasem Krzyży na Świętej Górze, kolorowymi cerkwiami w Trześciance i Puchłach. Spacer po Białymstoku. Zwiedzanie z miejscowym przewodnikiem. Obiadokolacja w Restauracji „Karczma Podlaska” w Białymstoku – menu kresowo – prawosławne. Powrót do miejsca zakwaterowania. Nocleg.
Święta Góra Grabarka Cerkiew – Puchły Cerkiew – Trześcianka

Dzień 4(21.06 – środa): śniadanie. Wyjazd w kierunku Tykocina przez Jedwabne

DZIEŃ ŻYDOWSKI: przyjazd do Jedwabnego – zapoznanie się z miejscem martyrologii Żydów, złożenie wiązanki kwiatów i zapalenie zniczy. Przyjazd do Tykocina. Zapoznajemy się z kulturą żydowską dominującą na tym terenie przez wieki. Zwiedzamy miasteczko uważane za „Perłę Podlasia” i w ogóle tej części Polski. Wspaniałe obiekty barokowe, najlepiej zachowane synagogi w Polsce i tej części Europy. Odwiedzamy miejsce straceń ludności żydowskiej z Tykocina w Łopuchowie. – zapalenie zniczy. Obiadokolacja w Restauracji „Tejsza” w Tykocinie – menu żydowskie. Powrót do miejsca zakwaterowania. Nocleg.
Tykocin Zamek Tykocin Synagoga Jedwabne

Dzień 5(22.06 – czwartek): śniadanie. Przejazd do Paprotni – Niepokalanowa i Szymanowa.

DZIEŃ NARODOWY 2: przyjazd doPaprotni – Niepokalanowa. Zwiedzania sławnego Klasztoru – Sanktuarium Franciszkańskiego, Bazylika, Stara Kaplica, Cela św. Maksymiliana Kolbe – Muzeum.
Niepokalanów
Przyjazd do Szymanowa – Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej (Patronki wszystkich Kresowiaków), której sławna figura została przewieziona tu z Jazłowca (obecna Ukraina) po II Wojnie Światowej. Zwiedzanie Sanktuarium z miejscowym przewodnikiem. Wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do miejsc wsiadania do autobusu w godzinach wieczornych.
Sanktuarium w Szymanowie Matka Boska Jazłowiecka
Organizator zapewnia: transport autokarem turystycznym, pilota – przewodnika, przewodników miejscowych, zakwaterowanie ze śniadaniami w Hotelu „Gromada” *** w Łomży – 4 noclegi, 4 śniadania, pokoje dwuosobowe z łazienkami, 4 obiadokolacje regionalne wg programu, atrakcyjny program poznawczy i turystyczny, rezerwację wstępów, ubezpieczenie NW.

KOSZT PODSTAWOWY: ok. 1.200 PLN

OPŁATY DODATKOWE składające się z: dopłaty do menu tematycznego, dopłaty do przewodników tematycznych, opłat furtowych, wstępów zostaną podane później po otrzymaniu taryf:
– Dzień Narodowy 1: ok. — PLN
– Dzień Tatarski: ok. — PLN
– Dzień Prawosławno – Kresowy: ok. — PLN
– Dzień Żydowski: ok. — PLN

Uwaga: na życzenie uczestników możliwość dodatkowego obiadu (zupka, drugie danie, kompot) w Klasztorze w Niepokalanowie – koszt podamy

Menu obiadokolacji tematycznych:
– Dzień Narodowy 1 w Łomży: żurek, karkówka pieczona z sosem, ziemniaki, surówka, woda z cytryną, herbata,
– Dzień Tatarski w Bohonikach: kołduny tatarskie w rosole, pierekaczewnik z mięsem, surówka, napój,
– Dzień Prawosławno – Kresowy w Białymstoku: barszczyk kresowy czerwony zabielany z ziemniaczkami i buraczkami, kartacze kresowe z mięsem, okrasą z cebulką i boczkiem, surówka, napój malinowy,
– Dzień Żydowski w Tykocinie: rosół żydowski na gęsinie z farfelkami, kugel żydowski ziemniaczany, wątróbka po żydowsku na miodzie, kreplech, surówki, woda, kompot.
UWAGA: to najtańszy wyjazd na Podlasie w Polsce z takimi świadczeniami i takim programem !

UWAGA!!
Osoby chętne proszone są o dokonanie do 04 kwietnia 2023r przedpłaty  w wysokości 500 zł zł w biurze stowarzyszenia lub na konto:

Eugeniusz Czerwiński
65-027 Zielona Góra
ul. Akacjowa 12/6

05 1090 1535 00000000 5305 0015
tytułem „Przelew własny”

Pozostałą część tj. 700 zł do 30 maja 2023r w biurze stowarzyszenia lub na konto
Tel.kontaktowe:

607 572  234 – Eugeniusz Czerwiński
507 185 680 – Bożena Szykowna

Liczba miejsc jest ograniczona – liczy się kolejność przedpłaty.